Temat: Dobór centrali - serwera telefonicznego.
Paweł Tosiek:
Ja jednak "będę walił na TY" - to znacznie ułatwia komunikację interpersonalną, zwłaszcza w internecie :))))))
Ja jestem jak najbardziej ZA Pawle :)
Co do ciągłego poboru mocy to różnica między systemem IP, a zwykłym cyfrowym (aktualnie systemy stricte analogowe takie jak Strowger, Pentaconta itp. raczej już w Polsce nie pracują) nie jest tak wielka.
Aparat analogowy może nie pobierać w spoczynku nic (chociaż w to nie wierzę), ale płyta translacji w centrali i tak jest "pod parą", powiedzmy zgodze się na 1,5W/abonent.
Każde urządzenie będzie pobierać jakieś napięcie przy podłączeniu... nawet green IT nie mówi tutaj o 0 poborze w trybie czuwania.... ale to już inna kwestia. Każde urządzenie żeby działać potrzebuje napięcia i spokojnie przyjęte 1,5 W/abonent spokojnie wystarczy :)
Zasilanie awaryjne, w twoim Arek przypadku, może być faktycznie problemem - no cóż, chyba jednak switche PoE. Jeżeli w drugim budynku (kilkaset metrów odległości) nie masz serwerowni to mam wrażenie, że trzeba będzie jakiś pokoik zaanektować, bo przez światłowód to nawet PoE nie pójdzie:) i poza tym musisz jakoś zasilić urządzenia teletransmisyjne do tego światełka.
Z kolei ładowanie zasilacza zewnętrznego dla każdego terminala IP to "jakieś takie niedzisiejsze":)
Co do Switch-y PoE... wiadomo był by to "rarytas" załatwiający od razu całą sprawę, jednak weźmy pod uwagę ich cenę? Problem tkwi w tym że realizujemy "gigabit po miedzi" więc zwykły 10/100 był by po prostu za słaby! A patrząc po naszym vendorze (cisco) od jakiego mamy switch-e to cena takiego 10/100/1000 to już na prawdę ładna sumka a należy pamiętać że ja bym ich potrzebował jakieś 5 szt..... budżet tego przedsięwzięcia raczej tego nie udźwignie :)
Rozumiem że podejście od strony zasilaczy jest "takie niedzisiejsze" ale tańsze ... a to jest w obecnej chwili bardzo dzisiejszy temat :)
Żywotność aparatrów lub urządzeń będących stale pod napięciem to też jest sprawa raczej dyskusyjna - np. kolega miał na biurku komputer nie wyłączany od 6 lat z kilogramem kurzu w środku i działał (takie same wyłączane codziennie po pracy jakoś nie przeżyły).
Fakt, że stare aparaty cyfrowe, systemowe i analogowe chodzą po kilkanaście lat jest prawdą i wcale nie jest dziwny, natomiast większość terminali IP jeszcze nie miała okazji tyle pracować.
Tak... troche popytałem, poczytałem oraz porozmawiałem i o żywotność urządzeń się nie martwię. Chyba że trafi się wadliwa seria...... ale to i tak dostawca wymieni :] Więc kwestia wytrzymałości aparatów jest moim zdaniem zakończona :)
Od administracji 200 końcówkami to powinien być dobry system provisioningu (minimum zapewniać aktualizację firmware i konfigurację terminali za pomocą "produkowanych" przezeń plików), a prawidłowa pozycja dobrego admina w pracy to taka "z zamkniętymi oczami i butami na parapecie" - wtedy znaczy to, że wszystko działa bez problemu (zasadniczo w Polsce niemożliwe:)
Fakt, że inteligentny terminal czasami próbuje coś wymuszać na serwerze (czego ten np. nie oferuje) jest raczej nie do uniknięcia (błędy softu są wszędzie i nic na to nie poradzimy), ale poza tym co ludzie potrafią naprzyciskać na aparatach i potem mówić że nie działa to się nie śniło "fizjologom", że zacytuję klasyka:)
Jeśli chodzi o userów...... o tak bardzo często mamy do czynienia z klasycznym PIMKAKIEM.....Przyczyna Istnieje Między Krzesłem A Klawiaturą...... :D
Cóż takie życie.... ale co innego mieli byśmy do roboty jakby użytkownicy byli by idealni.... zanudzili byśmy się na śmierć :P
To co pisałeś o provisioningu to święta racja ... pewna automatyzacja nie jest tylko pożądana lecz praktycznie wymagana!! Musiał bym się wgryźć w konkretne rozwiązania i sprawdzić dokładnie co oferują bo to co pisałeś to jest raczej taki minimalny standard.
Było, nie było - powinienieś określić jakich dodatkowych usług oprócz przenoszenia mowy oczekujesz od nowego systemu, jak bardzo rozbudowanego sytemu IVR (może wystarczy ci coś na kształt starej poczciwej DISA), czy chcesz rejestować rozmowy IP czy po analogu i w jakim punkcie (abonent końcowy, kanał traktu) itp.
Mam wrażenie, że wtedy w naszej dyskusji zacznie się "nowa jakość". Nie każdy potrzebuje na biurku "choinki" z błyskającymi lampkami i jest nadzieja, że nikt nie wykorzysta wszystkich usług dodatkowych oferowany przez dowolny obecnie dostępny system (nie ważne, czy "hybryda", czy PureIP, czy czysty TDM)
Otóż to.... zbiór dobrych rad powiększył się o kolejna pozycję..... otóż w końcu padło sakramentalne pytanie DO CZEGO TO W OGÓLE MA SŁUŻYĆ??
Mnogość systemów i różnego rodzaju rozwiązań tworzy tornado w mojej głowie bo co rusz pojawia się nowy "temat" do przetrawienia i rozważenia ... ale do meritum
Więc co byśmy chcieli realizować poprzez nowy system??
1. Dzwonić i odbierać rozmowy :D to tak ogólnie...... ale bez żartów ...
2. Pomoc użytkownikom w sposobie komunikacji ujednolicając i ułatwiając znalezienie, zweryfikowanie i komunikację z żądaną osobą. Chodź by za pomocą wewnętrznego LDAP-a w sposób łatwy, przystępny i co najważniejsze szybki!
3. Zaawansowane usługi obsługi połączeń.... ale to zabrzmiało..... a dokładniej możliwości zawieszania rozmów, bezpośredniego przekierowywania na grupy użytkowników w momencie braku odpowiedzi, możliwość zamawiania rozmów - oddzwanianie, statusy połączenia na wybranych aparatach.... oraz pokrewne tego typu usługi które oferuje system.
4. Nagrywanie rozmów.... jak wcześniej pisałem musi być możliwość nagrywania rozmów na kilku końcówkach, więc tutaj sprawa jasna i prosta, ale nie jest powiedziane, że nie będzie można rozwinąć systemu na inne konta abonenckie.
5. IVR... to co w tej chwili mamy nawet do I... nie dorasta więc tutaj będzie dużo pracy z tym związanej. Ogólnie na pewnym poziomie abstrakcji chciałbym żeby IVR działał tak jak powinien w każdej nowoczesnej firmie która ma kontakt z klientem telefonicznym. Prosty, przejrzysty wręcz intuicyjny, przyjemny dla użytkownika ... a rozwiązania typu voice to text lub text to voice to już wyższa półka ... lecz nie jest powiedziane że nie.... :)
6. Nie posiadając w firmie bezpośredniego call center ( bo to nie ta skala interesantów) "zwykły" BOK z 5 osobami wystarczy dla obsługi interesantów jak i przybyłych do biura jak i po części telefonicznych. Jednak mam taki zamysł aby ruszyć trochę back office.... wiem że nie do końca będą z tego powodu zadowoleni, ale trzeba troszeczkę "spiąć pośladki" :] W zamierzeniu było by tak że BOK realizuje proste czynności nie wymagające dogłębnej analizy i szeregu danych i długich konsultacji. Zadania takie były by przekierowywane przez pracownika BOK na back office do konkretnej osoby zajmującej się tym tematem. Usprawniło by to w znaczącym stopniu procesy w obsłudze klienta i wszyscy byli by zadowoleni.... poza back officem :P
7. GSM.... nie poruszałem za bardzo tego tematu wcześniej bo był on jedynie "melodią przyszłości" jednak coraz bardziej się ta przyszłość krystalizuje i jest to temat na chwilę obecną TOP jako przewaga wdrożeniowa.
8. Na dalszym planie są ewentualne połączenia z CRM-em ale to jako melodia przyszłości
To tak początkowo wygląda.... może dość suche informacje ale myślę że tchną nowe życie w dyskusję. Oczywiście jestem otwarty na wszelkie propozycje i ewentualne możliwości systemowe.
pozdrowienia dla Nowych i Starych Dyskutantów
Ja również Was wszystkich pozdrawiam i czekam na kolejne posty.