Tomasz K.

Tomasz K. Wolny strzelec spod
znaku byka.

Temat: Co tu tak cicho?

No ok - jest grupa, szukam informacji a tu wieje pustką ...
Jakub Wietrzyk

Jakub Wietrzyk Prezes, Projektant,
Programista, Media
IT Sp z o.o.

Temat: Co tu tak cicho?

.... bo kilka dni temu założona.

Witam na grupie :)
Mam trochę doświadczenia w cake - chętnie pomogę w nakierowaniu na właściwy tor.
Jakub Wietrzyk

Jakub Wietrzyk Prezes, Projektant,
Programista, Media
IT Sp z o.o.

Temat: Co tu tak cicho?

...i widzę, że liczba zainteresowanych tematem powiększyła się dzisiaj dość znacznie.

Witam wszystkich. Chętnie powymieniam się doświadczeniami, bo na razie pracujących tak naprawdę w cake to znam może 2 programistów (wliczając siebie ;) )

Tomasz K.

Tomasz K. Wolny strzelec spod
znaku byka.

Temat: Co tu tak cicho?

Więcej jest pracujących, niestety rodzima specyfika branży powoduje, że albo używają Joomli (fuj) lub sami piszą własne frameworki. Poznałem przynajmniej teoretycznie, przestudiowałem manual do Cake'a i zrobiłem parę testów. Dobry jest. Brakuje mi w nim - może jest tylko się nie dokopałem do tego - statusu objętości danych. Limit w PHP wynosi 8 MB na kod i dane. Czytając zaś wypowiedzi o dużej ilości zapytań do bazy troszkę mnie martwi bo wynika z tego że łatwo będzie można tą ilość zapełnić. Jeszcze dwie rzeczy męczą: aplikacja w katalogu a nie w webroot, MySQL Views - widoki SQL są cholernie przydatne, można nimi zminimalizować zapytania do bazy, ale Cake oficjalnie nie obsługuje MySQL Views. na stronie w ticketach znalazła się propozycja a nawet rozwiązanie - ale to wymaga albo czekania łaski albo ręcznej zmiany plików core. A to może być niezdrowe ;)
Jakub Wietrzyk

Jakub Wietrzyk Prezes, Projektant,
Programista, Media
IT Sp z o.o.

Temat: Co tu tak cicho?

co do "aplikacji w katalogu" to nie tak:

DocumentRoot (i VirtualDocumentRoot jak korzystasz z virtualhostów) ustawiasz na katalog app/webroot, wtedy bezpieczne są wszystkie twoje configi DB, pliki których normalny user nie powinien mieć możliwości dotknąć - ale może to być problem jeżeli na hostingu nie ma mod_rewrite albo nie możesz wrzucić czegokolwiek poza jednym przydzielonym webroot (ale cake potrafi też działać bez mod_rewrite, tylko trzeba się pilnować i linki tworzyć przez $html->link(...) )

A czy z punktu widzenia klienta mysql widok czymś różni się od zwykłej tabeli (poza zapewne ograniczonymi możliwościami zapisywania danych do widoku - nie wiem jak to jest dokładnie w mySQL, widoki używałem tylko w firebirdzie)? Myślę że to kwestia projektu - odpowiednio nazwać widok, specjalnie pod jakiś kontrolerem, który by go obsługiwał.

Źródła cake'a są bardzo przejrzyście napisane - poprawienie, albo rozszerzanie funkcjonalności helperów, modeli, kontrolerów jest bardzo łatwe i wygodne.

Co do limitów pamięci dla PHP: tak jak pisałem w mejlu do Ciebie - żeby nie przekroczyć ograniczenia pamięci, jednocześnie korzystając z wszystkich dobrodziejstw relacji między modelami - po osiągnięciu celu trzeba trochę "poprzycinać" zapytania używając Model::unbindModel() - żeby usunąć zapytania, które nie są aktualnie potrzebne.

A ktoś wie jak sprawdzić ile pamięci zajmuje bieżące wywołanie - może dało by się to jakoś zaimplementować.
Tomasz K.

Tomasz K. Wolny strzelec spod
znaku byka.

Temat: Co tu tak cicho?

Ale zakładając że chcę zrobić osobny panel administracyjny - i fizycznie podzielić kod czyli jako osobna aplikacja w np: katalogu "www.my-domain.net/admin" czy prościej będzie "admin.my-domain.net" - kiedy się robi zaawansowane systemy zarządzania treścią z podziałem na słowniki, przydziały, uprawnienia - nie ma sensu wiązać logiki do zarządzania treścią z logiką jej wyświetlania, skoro ta druga idzie po statusie. Tym się właśnie sugerowałem pytając o umieszczenie aplikacji w katalogu a nie w webroot

Następna dyskusja:

Czy wylogowanie powinno tak...




Wyślij zaproszenie do