Marcin B.

Marcin B. Trybik ;)

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Dymitr Glouchtchenko:
Jesli w korporacjach aplikacje napisane w c++ zostana wyparte przez inne, to programisci c++ beda pracowali tylko na archaicznych systemach i aplikacjach. A to juz jest beee.

Hehe chlopie zastanow sie co piszesz, tak jak Karol zauwazyl, moze napisz jakis sterownik do urzadzenia w Java co?:) Wiem, wiem na uczelni zadko studenci maja do czynienia z pisaniem aplikacji pod danych hardware, ale jak juz bedziesz mial z tym stycznosc to ciekawe, czy nadal bedziesz uwazal C/C++ za archaizm:)

Nie ma sie co obawiac o archaizm i takie tam w zwiazku z C/C+ jeszcze to wspomnisz przy 60tce;)

PozdrawiamMarcin B. edytował(a) ten post dnia 18.04.08 o godzinie 13:59

konto usunięte

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Marcin B.:
(...) zadko (...)

Auć.
Piotr P.

Piotr P. Software Developer

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Karol A. Z.:
Im więcej osób odrzuca C/C++ tym większy widzę sens w jego uczeniu się. ;)

Amen :)

Chyba nie ma na świecie języka tak samo konsekwetnego, elastycznego i przewidywalnego jakim jest C.
Darek Ś.

Darek Ś. Senior Software
Engineer, Splunk

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Zawsze bedzie zapotrzebowanie na jezyk taki jak C++, gdyz jesli trzeba to daje surowosc i wydajnosc C, a jednoczesnie daje tez wiele roznych mechanizmow, ktore pozwalaja programiscie myslec na znacznie wyzszym poziomie abstrakcji, gdy tylko ma on taka potrzebe.

Juz za moich czasow na studiach wiekszosc ludzi nie bardzo chciala "tykac" sie C/C++, a to bylo ze 100 lat temu.

Informatyka wkracza w kolejne dziedziny zycia i moze po prostu rynek na aplikacje tworzone w np. C#/Java rosnie szybciej niz ten w C/C++. Nie jest to jednak wg mnie zaden powod do zmartwienia, gdyz problemow ze znalezeniem ciekawej pracy w C++ nie ma zadnych. A wrecz obserwujac na przestrzeni lat pojawiajace sie kolejne oferty pracy jest tego coraz wiecej :)

Przy czym w tych C#/Java/itd najczesciej tworzy sie jakis glue-logic - formatki, polaczenie z baza, czasem cos przeslac przez siec przy uzyciu mechanizmow, przy ktorych sockety BSD wygladaja niemal jak assembler ;) itd. A to wszystko oparte czesto na gotowych komponentach, ktore jesli maja byc wydajne to juz napisane sa w czyms zupelnie innym niz w/w C# czy Java ;) Jesli to kogos bawi to fajnie, ale mnie interesuja zupelnie inne dziedziny programowania.

pozdrawiam,
DarekDarek S. edytował(a) ten post dnia 19.04.08 o godzinie 09:15
Szymon Kubisiak

Szymon Kubisiak Developer aplikacji
mobilnych Android

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Mnie tam się podoba że już nie uczą C, więcej ofert dla mnie : )
Maciej Czapski

Maciej Czapski Programista,
Kierownik Wydziału
Rozwoju Systemów

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Hmm co ciekawe ostatnio tych ofert (C++) jest jakoś coraz więcej, czyżby rynek już zakrztusił się Javą ? Czy zauważyliście to samo ? Nie znam za bardzo Javy, pisuję natomiast w C#. W C# można napisać sporą aplikację intuicyjnie, nie znając się za bardzo na OOP, nie rozumiejąc problemów pamięciowych itp. Krótko mówiąc nowe zarządzane języki są mniej wymagające dla programisty, ja osobiście jednak lubię wyzwania, czyli przede wszystkim C++ :) Oczywiście platforma .NET ma niesamowity potencjał i gdybym miał napisać jakiś serwerek na szybko to NET jest wyborem oczywistym.
Dymitr G.

Dymitr G. Internet

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Maciej,sa oferty, jak najbardziej i jest ich duzo. Ale zaloze sie ze 90% z nich to bugfixing jakiegos starego programu ktorego wszedzie uzywaja, bo jest tak duzy i przez tyle lat pisany ze nie mozna go przepisac.
Maciej Czapski

Maciej Czapski Programista,
Kierownik Wydziału
Rozwoju Systemów

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Zapewne tak właśnie jest. Plus do tego dochodzą wymagające aplikacje na urządzenia mobilne (w moim przyp. nawigacja), na razie są trochę za słabe żeby działać wydajnie na NET, ale to pewnie kwestia 2-3 lat. Cóż, czuję ten trend, dlatego właśnie zabrałem się za C#.
Szymon Kubisiak

Szymon Kubisiak Developer aplikacji
mobilnych Android

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Ja też sądzę że większość ofert to systemy embeeded.

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Który kernel ogólnie dostępnego systemu operacyjnego napisany jest w embedowanym środowisku ? :]

Czytałem, że Java to narzędzie dla niekompetentnych programistów. Nie wiem, więc nie zamierzam wydawać debilnych sądów w momencie nieznajomości tematu. Tak długo jak będzie standardowe C/Cpp tak długo inne języki mogą dla mnie nie istnieć ;P

Ale to bardzo osobiste sądy. Trendy są kreowane przez firmy, którym potrzeba wykwalifikowanych pracowników w technologiach które najbardziej pozwolą zoptymalizować zysk. Dlatego wybieranie narzędzi jest jednym z ważniejszych momentów w czasie rozwiązywania problemu.

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Moja opinia jest taka, że są takie zastosowania, w których C/C++ są i będą niezastąpione - między innymi systemy klasy embedded. I nie chodzi tutaj bynajmniej o poprawianie błędów w starych aplikacjach, jak stwierdził Dymitr, ale również o tworzenie od podstaw nowych rozwiązań. Tam gdzie liczy się maksymalna wydajność i optymalność kodu, oraz wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z systemami czasu rzeczywistego, nie wynaleziono niczego lepszego od C/C++.

Ponadto, języki C/C++ (w szczególności ich składnia) były podstawą większości "nowych" języków programowania (Java, C#, itp.) co maksymalnie upraszcza proces nauki tychże języków pochodnych. Programista znający języki C/C++ będzie w stanie bez problemu "przeskoczyć" na wspomnianą Javę czy C# przy minimalnym nakładzie pracy.

Na koniec, język C++ żyje i jest w dalszym ciągu rozwijany - właśnie trwają prace nad kolejną wersją standardu C++0x (prawdopodobnie zostanie opublikowany w przyszłym roku, a więc będzie to C++09).

Mam nadzieję, że nikt nie poczuje się urażony, ale jeżeli ktokolwiek uważa, że C/C++ to języki wymierające, to świadczy to wyłącznie o jego nikłej wiedzy na ten temat.Konrad L. edytował(a) ten post dnia 27.05.08 o godzinie 21:11

konto usunięte

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

C/C++ był jest i mam nadzieję będzie potrzebny. Uczelnia na której studiuje uważa chyba, że dla inżyniera nie jest potrzebna znajomość programowania toteż robią nam zajęcia z języka angielskiego przez trzy semestry a programowanie to jeden semestr podstaw a potem dwa już czystego, tylko że w między czasie z przedmiotu "programowanie" oblecimy pare języków co jest totalnym bezsensem. Zawsze kojarzyłem informatyke z nauką wszystkiego co z komputerem a nie jako dodatkowe pare godzin z tego. No ale jak kto woli, jak dla mnie powinno być dużo zajęć z tego co kto wybierze. Na drugim roku takie małe rozróżnicowanie w postaci wyboru głównego ukierunkowania i życie staje się ciekawsze.

Pozdrawiam.
Jakub L.

Jakub L. Programista

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Języka programowania można się nauczyć na w miarę sensownym poziomie w miesiąc albo dwa (BTDT), uczelnia ma dać podstawy do takiej nauki a nie nauczyć kogoś programować od A do J w języku Xyz i nic więcej, takie rzeczy to w szkołach zawodowych.

konto usunięte

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Jakub, w takim razie po co idzie się na studia? Z tego co mówisz wynika, że zamiast iść na studia najlepiej zostać w domu i przez dwa tygodnie uczyć się C/C++ (przykładowo), po czym udać się do jakiejś dużej firmy programistycznej i cieszyć się nową pracą. Ludzie uczą się na różne sposoby, jedni wkuwają drudzy rozumieją po przeczytaniu paru książek, ja na przykład najszybciej ucze się od kogoś pytając o to co mnie w danej chwili interesuje.
Studia, jak sama nazwa wskazuje służą do zdobywania konkretnej wiedzy i ukierunkowaniu osoby na najbardziej interesujący ją temat. Także z chwilą gdy człowiek uczy się czego innego niżeli chciał a inne kierunki studiów.
Mniejsza oto, EOT.
Krzysztof Mierzejewski

Krzysztof Mierzejewski SharePoint
Consultant

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Na studia idzie się zdobywać wiedzę. Masz się nauczyć walić młotkiem, nieważne czy ten młotek jest firmy Stanley czy Stal-Grudziąc. Potem dopiero nabierasz doświadczenia przy pracy z konkretnym młotkiem...

To jest właśnie straszny ból nauczania informatyki w Polsce - zmuszanie do konkretnych produktów. Zamiast uczyć OOP to Java, zamiast programowania w logice to tylko Prolog, nie uczymy funkcyjnego tylko GHC z LISP family... Tragedia. Wychodzą potem tacy z zerowym przygotowanie ale "doświadczeni programiści". Doświadczenie to on zdobędzie w pracy w kwartał. Na uczelni ma się uczyć, jak sama nazwa wskazuje
Jakub L.

Jakub L. Programista

Temat: C++ a inne jezyki na uczelniach.

Krzysztof Sz.:
Jakub, w takim razie po co idzie się na studia? Z tego co mówisz wynika, że zamiast iść na studia najlepiej zostać w domu i przez dwa tygodnie uczyć się C/C++ (przykładowo), po czym udać

Żeby nauczyć się uczyć.
"Nie ważne co się żuje, ważne aby rozruszać szczękę".
Na moich studiach miałem zaróno przedmioty ściśle techniczne typu bazy danych jak i totalnie teoretyczne. Tych pierwszych było mniej, i głównie ich się uczyło w taki właśnie sposób jak opisałeś - 2 tygodnie z książką. Te drugie dały jednak więcej, bo poszerzyły horyzonty. Na przykład programowanie w logice, programowanie z więzami, programowanie funkcjonalne, logika i kupa innych przedmiotów.
się do jakiejś dużej firmy programistycznej i cieszyć się nową pracą. Ludzie uczą się na różne sposoby, jedni wkuwają

Da się, tylko do tego jeszcze dochodzi doświadczenie. Częściowo doświadczenie zdobywa robiąc jakieś projekty na uczelni (różnego typu HRy świeżo upieczonym absolwentom każą wpisywać w CVki projekty robione na studiach jeżeli nie ma czegoś innego do wpisania).
drudzy rozumieją po przeczytaniu paru książek, ja na przykład najszybciej ucze się od kogoś pytając o to co mnie w danej chwili interesuje.

Coś takiego nazywa się konsultacje.
Studia, jak sama nazwa wskazuje służą do zdobywania konkretnej wiedzy i ukierunkowaniu osoby na najbardziej interesujący ją temat. Także z chwilą gdy człowiek uczy się czego innego niżeli chciał a inne kierunki studiów.

Następna dyskusja:

Pikselki i inne




Wyślij zaproszenie do