Paweł Z.

Paweł Z.
Automatyka/Sterowani
e/Systemy wbudowane

Witam, przyszło mi pierwszy raz w życiu pisać komercyjnie projekt. Porblem w tym że nie za bardzo się orientuje jakie są obowiązujące stawki i nie mam pojęcia jak go wycenić. Poniżej zamieszczam ogólną specyfikację specyfikację i byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś podał mi jakąś orientacyjną wycenę. Będę także wdzięczny za jakiekolwiek inne rady, np. na co mam zwrócić uwagę w specyfikacji którą przedstawię pracodawcy. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Specyfikacja
Konfigurator paneli automatyki domowej

Platforma sprzętowa: Komputer PC, MS Windows Xp
Język programowania : Borland Delphi
Sprzęt obsługiwany: ścienny panel sterowniczy automatyki domowej lub grupa paneli sterowniczych

Założenia projektowe:

- program wyposażony jest w graficzny interfejs użytkownika
- interfejs ten umożliwia czytelną współpracę z wieloma panelami naraz (do 32), panele mają predefiniowane adresy w sieci modbus
- panele (wiele naraz) spięte RS485 komunikują się bezpośrednio z komputerem za pomocą interfejsu MODBUS z wykorzystaniem przejściówki RS232/RS485 (konstrukcja przejściówki i jej ew. oprogramowanie nie należy do projektu)
- program umożliwia załadowanie do EEPROMU mikrokontrolera każdego podłączonego panelu jego konfiguracji (BOOT loader na mikrokontrolerze panelu nie wchodzi w zakres projektu)
- konfiguracja panelu zawiera:
* 15 13-nastoliterowych nazw opcji
* 15 zmiennych określających powiązania opcji menu z rejestrami sterownika PLC sterującego całym systemem
* 15 zmiennych opisujących typ danej opcji menu
- program umożliwia odczytanie aktualnie działającej konfiguracji z paneli
- program umożliwia zapis/odczyt konfiguracji paneli do pliku na dysku twardym komputera
- program umożliwia edycję, lub utworzenie nowej konfiguracji
* nazwy opcji w menu panelu wprowadzane są z klawiatury
* typy opcji menu wybierane są z ComboBox
* powiązania z rejestrami sterownika określane są jako ich adresy z klawiatury
- program przez przesłaniem konfiguracji otwiera i zamyka odpowiedni tryb komunikacji z panelami, które zazwyczaj komunikują się ze sterownikiem PLC, podczas ich komunikacji z komputerem sterownik PLC nie jest obsługiwanyPaweł Zagórski edytował(a) ten post dnia 03.10.07 o godzinie 00:09
Maciej Filipiak

Maciej Filipiak właściciel, VizMedia

wycena to największy totolotek.
Z mojego doświadczenia powiem tylko tyle, że wyceniając patrzysz na klienta i na to na ile go stać.

Jeżeli jest to mała firma, zaśpiewasz sobie dajmy na to 10 tyś
to odwrócą się na pięcie i tyle ich zobaczysz.
Inna duża firma stwierdzi, że skoro tak tanio to pewnie nie jesteś profesjonalny.
Przewidzieć zachowanie klienta nie zawsze jest łatwo.

Podejdź do tego tak:
- Oszacuj ile czasu Ci to zajmie
- Cenę ustal taką, żeby po miesiącu wyszła Ci z tego przyzwoita pensja.
- Poniesione koszty (zaliczka) nie mogę stanowić więcej niż 40%
(księgowa Ci wytłumaczy dlaczego - ja nigdy nie rozumiem swojej
księgowej, ufam jej bezgranicznie)
Paweł Z.:
- panele (wiele naraz) spięte RS485 komunikują się bezpośrednio z komputerem za pomocą interfejsu MODBUS z wykorzystaniem przejściówki RS232/RS485 (konstrukcja przejściówki i jej ew. oprogramowanie nie należy do projektu)

Przypomina bardzo typowe aplikacje przemyslowe, ktorymi "bawilem" sie wiele lat temu. Z wlasnego doswiadczenie pamietam, ze wlasnie interface i protokol moga byc krytyczne. Z drugiej strony sama aplikacja nie jest krytyczna bo chodzi tylko o konfigurowanie i zadanei nei wyglada na specjalnie trudne.

Mowisz, ze oprogramowanie interface i loadera nie nalezy do projektu tak wiec nasuwa sie pytanie jak bedziesz aplikacje testowal. To samo dotyczy "loadera" na mikrokontrolerach. Czy oprogramowanie interface i loadera istnieje czy bedzie pisane w tytm samym casie przez kogos innego? To moze miec duzy wplyw na wycene i sukces calego projektu.

Tak jak Maciek zaznaczyl wycena moze byc trudna ale nie niemozliwa. Sprobuj realistycznie ocenic czas jaki ci to moze zajac, tak jak Maciek wspomnial. Ustal dzienne albo godzinne stawki za twoja prace.

Do sumy, ktora otrzymasz dodaj odpowiedni margines na "nieprzewidzianie", zmiany w czasie realizacji oraz testowanie / uruchomianie itp. Nie zapomnij o mozliwych "poprawkach" i modyfikacjach po oddaniu projektu.
Paweł Z.

Paweł Z.
Automatyka/Sterowani
e/Systemy wbudowane

Witam, wielkie dzięki za rady. Co do protokołu, oraz oprogramowania nie są jeszcze do końca ustalone. Programy na mikrokontrolerze, tzn. części odpowiedzialne za komunikacje przy konfiguracji nie są jeszcze napisane (reszta jest z tego co wiem na wykończeniu). Będą one pisane równolegle przez kogoś innego, bo szefowie się na to upierają (chociaż szczerze mówiąc wolałbym te moduły napisać sam, bo inaczej będzie z tym pewnie zabawa). Dziś jadę uzgadniać szczegóły.

raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam
Marek Pacan

Marek Pacan
http://symfoniadodat
ki.pl

Pamiętaj też, że od zarobionej kwoty 'ktoś' musi zapłacić podatek.
Prawdopodobnie będziesz to Ty także odlicz sobie wartość podatku a będziesz miał kwotę 'do ręki'.

Poza tym dobrym argumentem przetargowym jest 'prawo autorskie'. Można 'powalczyć' doliczając sobie kwotę za ich cesję na zleceniodawcę.
Poza tym software niekonserwowany/nierozwijany po pewnym czasie (coraz krótszym niestety) traci na wartości. Jeżeli jest to 'produkt' to ktoś w przyszłości będzie musiał w nim co nieco grzebnąć (nowa funkcja, usterka itp.). Możesz 'postraszyć', że jak cedujesz prawa autorskie to jednocześnie 'umywasz ręce';) albo zachowujesz prawa i dajesz support... To zależy od zlecenia, ale moim zdaniem warto o tym pamietać bo praktyka jest bezlitosna.
No a pieniądze jakieś zawsze można wyszarpnąć 'zacniejsze';).

Pozdrawiam

Wyślij zaproszenie do