konto usunięte

Witam,
Co jak co, ale to forum jest chyba najlepszym miejsce na tego typu pytania.
Otóż chodzi mi o stanowiska w branży IT, które mają wzięcie.

Chwilowo kończę licencjat i staje przed pytaniem co dalej - myślałem o "Zarządzanie Projektami", ale znów znajomy powiedział mi, że PM (Project Manager) ma najtrudniejsze zadanie, zawsze dostaje po tyłku i jak coś - informatyka nikt nie zwolni a PM to nie problem. Informatycy i tak się dogadaja :) może wolniej ale jednak się dogadają.

Jaki zawód w branży IT ma wzięcie (typu PM, Marketing itp.. - aktualnie kończę biznes międzynarodowy, ale chciałbym jakoś wiedzę z tej dziedziny połączyć z IT).

Zastanawiam się właśnie nad PM, Marketing, HR, PR itd.. :)

Jakieś propozycje, może jakiś opis kto czym zajmuje się w firmach IT (nie chodzi mi o strone techniczną, bardziej zarządzającą).



Z góry dziekuję za odpowiedzi :)
Artur M.

konto usunięte

Witam Cie,

Mysle, ze ciezko byloby Ci byc PM-em po studiach. Z reguly dobrze, jezeli sa to osoby z duzym doswiadczeniem i predyspozycjami. Ta praca polega m.in. na potrzebie szukania konsensusu pomiedzy dobrem klienta, zespolu i zarzadu - jako, ze sa one czest w sprzecznosci. Musisz wiec miec duze doswiadczenie techniczne, jak i swietny kontakt z ludzmi.

HR - nie wiem, nie wypowiem sie, bo mam za malo doswiadczenia. Z reguly chyba dobrze jest miec szeroka siec znajomych. Bardzo szeroka :)

Samo IT to temat szeroki jak ocean. Jezeli szukasz profesji kierujac sie szybkim i latwym zarobkiem, wez pod uwage, ze tak naprawde zaden pieniadz nie jest latwy i szybki do zarobienia. Na lukratywne stanowiska konsultantow, programistow seniorow, managerow dzialow IT nigdy nie jest sie mianowanym od tak. Musisz miec przynajmniej kilka dobrych lat doswiadczenia.

A tak szczerze - jezeli myslisz, ze spokojnie mozesz studiowac i "nic nie robic", to juz napewno zderzysz sie brutalnie z rzeczywistoscia. W ciagu lat studiow juz musisz miec zbudowane solidne CV, zeby pozniej moc spokojnie wybierac w ofertach.

Zycze powodzenia,
W.
Konrad W.

Konrad W. Starszy Analityk PKO
BP

Hej,

Artur, mogę tylko wypowiedzieć sie jeśli chodzi o ludzi w TELCO (telekomunikacja).
Poniżej w kolejności zapotrzebowania
- Analitycy SYSTEMOWI
- Programiści (JAVA, C pochodne)
- Analitycy Biznesowi (znajmośc UML, BPM, EA, PRINCE2, PMBOK itp oraz trochę wiedzy technicznej)
- PM
- Analitycy Jakości

Oczywiście na początek doświadczenie. Po skończenu szkoły możesz szukać pracy jako AJ, AB. Są to stanowsika gdzie na start wiedza nie jest bardzo potrzebna. bardziej ceni sie logiczne myślenie i ogarnianie się w robocie.

Oczywiście dobrze jest wiedzieć co to UML, BMP, znać jakieś narzedzia CASE i meodyke.

sorry na polszczyzne ale nie chcialo mi sie juz na tym skupiac :)

konto usunięte

Hehe, szybkie odpowiedzi :)

Oczywiście, że podczas nauki chcę zdobywać doświadczenie (chwilowo zdobywam w pracy z klientem) ale wiadomo, firmy IT nie są zbyt chętne by przyjąć studenta zaocznego do pracy, by ten mógł sobie zdobywać doświadczenie.

PM to napewno ciekawa praca, niestety ciężko o doświadczenie...

dlatego zastanawiam się czy moje hmm "marzenia" mają jakiś sens.. :)
i jak zdobyć to doświadczenie w taki krótki czas.. wiadomo 2 lata magisterki (bądź podyplomówki) i trzeba zacząć prace :)
Maciej Hedrych-Ozimina

Maciej Hedrych-Ozimina IT - problem ? jaki
problem ? nowe
wyzwanie
+48_503_970_286

PM to osoba z kilkultenim doswiadczeniem .. mozesz zostac PM ale jakies kiepskiej firmie albo zajmowac sie typowym handlem .. niesądze aby ktos od razu chcial zatrudnic cie na stolku gdzie waza sie wyniki finansowe firmy
Krzysztof T.

Krzysztof T. Software maker

Artur Mosiak:
[...]
ale wiadomo, firmy IT nie są zbyt chętne by przyjąć studenta zaocznego do pracy, by ten mógł sobie zdobywać doświadczenie.
[...]

i tu się mylisz :) Na praktyki wbijesz się niemal wszędzie - zwykle z pensją na dodatek, a jeżeli jesteś coś wart to gdy zapytasz managment o angaż to raczej skonczy się to przejsciem na zaoczne i spokojną robótką (czyt. ryciem na miarę możliwości za dość niewielką jak na IT pensję) i z czasem sam obrośnież w wiedzę ucząc się fachu pracując z lepszymi. Im więksi siepacze siedzą biurko obok - tym lepiej dla Ciebie.

konto usunięte

Mogę się mylić, więc proszę mnie poprawić. Kolega Konrad pisząc o stanowiskach Analityka Systemowego czy Analityka Biznesowego nie ma tak naprawdę pojęcia co napisał? Jak możesz napisać coś takiego, cytuję: "Po skończenu szkoły możesz szukać pracy jako AJ, AB. Są to stanowsika gdzie na start wiedza nie jest bardzo potrzebna. bardziej ceni sie logiczne myślenie i ogarnianie się w robocie..."
Po pierwsze po ukończeniu jakiej szkoły, chyba po psychologi czy ASP nie pójdzie pracować w kierunku IT. Jak nie jest wiedza potrzebna jak jest :). Najczęściej po tych właśnie stanowiskach rodzą się przyszli Project Managerowie. Przyjacielu skąd Ty masz takie newsu. Otwórz sobie każdą lepszą gazetę, każdy lepszy portal pracy i zobacz jakie stawiają warunki co do wyżej wymienionych stanowisk. Co do logicznego myślenia i ogarnięcia się w robocie - nie oszukujmy się to są podstawowe kryteria jaki pracownik w XXI wieku powinien spełniać.
Ja sobie nie wyobrażam zatrudnić świeżo upieczonego studenta dziennego bez żadnej praktyki na stanowisko AS czy AB. Bez znajomości zagadnień systemowych z jakim boryka się klient czy firma outsourcingowa nie ma bata, żebyś podjął pracę na tym stanowisku. Te stanowiska jak sama nazwa wskazuje to modelowanie procesów biznesowych. AB czy AS najczęściej takie zagadania poruszają z klientem zewnątrz. Bez znajomości branży czy to sektora ubezpieczeniowego, bankowości czy podobnych nie masz po co w ogóle startować. Oprócz podstawowych zagadnień z sektora IT musisz znać pojęcia ryzyka, obiektu czy zintegrowanych systemów informatycznych w danej firmie.
Powiem wam szczerze, że kończąc studia o profilu zarządzania i specjalności pokroju Informatyki tak naprawdę wiele nie osiągniemy w życiu zawodowym. Wiadome jest od dawna, że doświadczenie w dzisiejszych czasach jest na wagę złota.
Ja brałem udział w dużych projektach informatycznych w sektorze ubezpieczeń. Odkąd chciałem zmienić ubezpieczenia na IT jest mi bardzo trudno, gdyż jest to rynek bardzo specyficzny i specjalistyczny.
Skończyły się czasy douczenia pracownika. Teraz masz usiąść i pracować. Więc jak chcesz pracować w IT to szukaj od razu, bo z doświadczeniem z klientem w sektorze IT wiele nie zdziałasz.Dawid F. edytował(a) ten post dnia 23.06.09 o godzinie 21:37
Daniel Dominik Rudnicki

Daniel Dominik Rudnicki nie takie IT
straszne jak je
maluja

dobry admin nawet bez zawodowej przeszlosci ale z hobbistycznymi doswiadczeniami w odpowiedniej skali zawsze sie wkreci
Roman F.

Roman F. Head of Group
Finance IT SC, IT
Program Manager

witaj,
próbując cokolwiek doradzić, koniecznie muszę Ci coś odradzić :P, ale proszę, zrozum mnie dobrze :) Mając Twoje doświadczenie, na dzień dzisiejszy wybiłbym sobie z głowy PM (przynajmniej na razie). Jest to działka, w której największe branie mają osoby z minimum 10-15 letnim stażem w branży lub znają doskonale biznes lub uczestniczyli w conajmniej kilku, kilkunastu projektach.

Nie wiem jak zaawansowany jesteś z technologiami, programowaniem, projektowaniem czy znajomością systemów komputerowych i generalnie kilku innych, bardzo istotnych elementów składowych tzw. branży IT więc niczego nie chcę sugerować. Jeśli tego nie czujesz lub nigdy nie robiłeś - odradzam programowanie.

Analitykiem systemowym możesz zostać jak znasz (jakiś) system. Biznesowym jak znasz (jakiś) biznes. Architektem mógłbyś zostać jak znasz i jedno i drugie i dodatkowo wiesz jak to połączyć.

Biorąc pod uwagę Twój kierunek studiów, i to że pałasz chęcią wejścia w branżę IT, chyba jednym z lepszych kierunków byłby kierunek zorientowany na tzw. szeroko pojęte systemy komputerowe wspomagające biznes. To jaki to biznes - zależy od Ciebie. Być może już masz jakieś doświadczenie lub coś szczególnie Ci się podoba (lub po prostu coś się trafi).

Idealnie byłoby, abyś dołączył do jakiegoś zespołu projektowego, wdrożeniowego lub firmy, w której akurat trwa wdrożenie jakiegoś systemu. Może to być zarówno klient końcowy takiego systemu, lub producent lub firma konsultingowa. Nie odrzucałbym bym tu żadnej roli, która ma jakikolwiek kontakt z projektem, technologią czy systemem komputerowym.

W międzyczasie, warto by było zdobyć trochę wiedzy na temat systemów informcyjnych (studia podyplomowe, kursy etc) i podeprzeć się konkretną wiedzą.

Po pewnym czasie, staniesz się konsultantem lub analitykiem biznesowym. Może zaczniesz projektować, może programować - sam zdecydujesz.

Powodzenia!
RF

konto usunięte

Teraz problem, w wyborze podypomówki / magisterki.

Myslałem właśnie o Zarządanie projektem, ewentualnie jakies inne zrządzanie HR itp.
Kiedyś widziałem Prawo internetu kierunek, ale to raczej w ogole nie jest potrzebne ;)

Ciężkie życie studenta w XXI wieku ;(
Paweł K.

Paweł K. Time Solutions / VP
of Sales

Handlowiec w IT spokojnie znajdzie robotę nawet w czasie kryzysu (z resztą nie tylko w IT, ale też w innych branżach). Tak więc jeżeli zbierasz doświadczenia w obsłudze klienta to może warto by zastanowi się nad sprzedażą? zadaj sobie pytanie czy jesteś bardziej techniczny, czy biznesowy? czy chcesz byc rzemieślnikiem rozwijającym produkty czy może bardziej rozwijac rynek/biznes? lubisz pracę w ciszy przed komputerem czy może preferujesz trochę ruchu i pracy poza biurem? w lecie chciałbyś pracowac w krótkich spodniach czy mimo wszystko w garniturze?

jeżeli chodzi o HR czy marketing/PR to niestety na rynku nie ma takiego ssania jak na sprzedaż...

co do zarobków to są ok - podstawa odpowiednia dla branży + dodatkowo premia od wyników + zestaw narzędzi (w tym często np. samochód).

Artur Mosiak:
Teraz problem, w wyborze podypomówki / magisterki.

Myslałem właśnie o Zarządanie projektem, ewentualnie jakies inne zrządzanie HR itp.
Kiedyś widziałem Prawo internetu kierunek, ale to raczej w ogole nie jest potrzebne ;)

Ciężkie życie studenta w XXI wieku ;(

konto usunięte

Paweł K.:
Handlowiec w IT spokojnie znajdzie robotę nawet w czasie kryzysu (z resztą nie tylko w IT, ale też w innych branżach). Tak więc jeżeli zbierasz doświadczenia w obsłudze klienta to może warto by zastanowi się nad sprzedażą? zadaj sobie pytanie czy jesteś bardziej techniczny, czy biznesowy? czy chcesz byc rzemieślnikiem rozwijającym produkty czy może bardziej rozwijac rynek/biznes? lubisz pracę w ciszy przed komputerem czy może preferujesz trochę ruchu i pracy poza biurem? w lecie chciałbyś pracowac w krótkich spodniach czy mimo wszystko w garniturze?

jeżeli chodzi o HR czy marketing/PR to niestety na rynku nie ma takiego ssania jak na sprzedaż...


Jasna sprawa, źe jednak wole strone biznesowa.
W techniczną się bawiłem jakiś czas - strony/programowanie itp.. jednak wole taki produkt sprzedać / stworzyć z zespołem jak go napisać :)

Garnitur to jedno z lepszych ubrań (hehe :D) a co do pracy w ciszy - niee jednaj lubie jak coś się dzieje.. spokój mnie dobija :)

Tylko niestety, wszędzie jest PODSTAWĄ doświadcznie :(
I tu jak zwykle powstaje problem...

konto usunięte

Ja tylko dodam, że jeśli chodzi o studia to nie polecam z PM. Zbyt ogólnikowo i nikt z branży IT na to nie zwróci uwagi. Powiedzą ci trochę o Prince2, o PMBok itd. Jeśli chodzi o PM to przede wszystkim szkolenia, udział w seminariach i dobrze aktywnie pracować z jakąś grupą PMI.
Jeśli wybierzesz studia i chcesz być w biznesie to pomyśl o zarządzaniu i skoncentruj się np na finansach, rachunkowości zarządczej, logistyce lub produkcji. Potem w firmie IT taka wiedza jest ważniejsza.
Bo PM to przede wszystkim doświadczenie. Nie można zostać dobrym kierownikiem projketu jeśli się nie przeszło od dołu całej ścieżki. Choć znam kilka wyjątków, którym się udało i są na prawdę dobrzy.
Maciej Hedrych-Ozimina

Maciej Hedrych-Ozimina IT - problem ? jaki
problem ? nowe
wyzwanie
+48_503_970_286

doswiadczenie to nie problem, ale trza miec troche pokory i na poczatku nie oczekiwac od zycia wiele oraz nie pchac sie na niewiadomo jakie stolki... dla mnie wejscie z IT 7-8 lat temu to byla praca nawet nie na stanowisku "helpdeska" ale jako chłopiec brudnej roboty w firmie [handlowej]- noszenie serwerow, instalacje fizyczne [bez otwierana serverow abym ich nie popsul], proste instalacja na windows, rozwozenie dostaw dla klientow..po roku/dwoch juz robilem bardziej odpowiedzialne rzeczy - -instalache systemow, migracje, aarchiwizjacje..az skonczylem na prowadzeniu niemal samodzielnych projetkow [zaplnowanie i wdrożenie od strony technicznej] do współpracy z osobą handlową.

W poprzedniej firmie, PM to byly osoby z 5-15 letnim stażem, określonymi wynikami oraz naprawde wiedza adekwatna do systemow jakie oferowali...a jak rzucalui haslo na rynku sa szukaja pracy to w ciagu miesiaca mogli wybierac z tuzina ofert..bo taka dobra mieli opinie i wyniki.

Tylko niestety, wszędzie jest PODSTAWĄ doświadcznie :(
I tu jak zwykle powstaje problem...

konto usunięte

No niestetym jak chodzi o studia podplomowe w zarządzaniu do dużego wyboru nie ma :(
Przewaznie to jest zarządzanie projektami / zasobmi ludzkimi / Coaching / zarzadzanie i marketing.

Chociaż na Akademii Ekonomicznej w Krakowie jest kierunek Zarządzanie sprzedażą w produkcji i handlu czy Funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstw.

Może to jest cos dobrego?
Marek B.

Marek B. Samsung Electronics
Polska, Senior
Technical Presales

Może się mylę, ale jeśli już mowa o szkole, to lepsza dobra szkoła z nieco gorszym kierunkiem, niż najwspanialszy kierunek na kompletnie nieznanej uczelni.

Poza tym w pierwszej fazie pełnoetatowej pracy o stanowiskach "menedżerów" czy nawet "specjalistów" możesz zapomnieć. Po kilku latach w dużej firmie, jeśli otworzy się jakieś okienko, to jest szansa wskoczenia na wyższy szczebel.
I tu jest właśnie pies pogrzebany: będziesz miał po ukończeniu obecnej szkółki czas na dalsze douczanie, ale tym razem precyzyjnie ukierunkowane. Wiem z doświadczenia, że często wyobrażenia o jakiejś pracy znacząco rozmijają się z realiami.
Kto wie - może po 1-2 latach pracy stwierdzisz, że tak naprawdę kręci Cię coś innego...?
Adam Bruszkiewicz

Adam Bruszkiewicz Lider Zespołu
Sprzedaży, Sage sp.
z o.o.

Daniel Dominik Rudnicki:
dobry admin nawet bez zawodowej przeszlosci ale z hobbistycznymi doswiadczeniami w odpowiedniej skali zawsze sie wkreci

Ale brednie. Przepraszam, że uogólniam bo może kogoś urażę ale nie spotkałem się w mojej skromnej pracy zawodowej z dobrym hobbystą - adminem lub serwisantem systemów IT bez doświadczenia. Ci hobbyści nie potrafią się odnaleźć w firmach w których podstawą są relacje między pracownikami i klientami - czyli firmach IT.
Dobry admin/serwisant to taki, który najpierw nauczył się przebywać i komunikować z ludźmi a potem to samo zrobił z komputerem nie zapominając jak się robi pierwsze.

konto usunięte

To tak szczerze, jaki kierunek na studiach teraz sie liczy??
Juz sam nie wiem co wybrać, wiadomo wszędzie doświadcznie - doswiadczenie - doświadczenie.

Bez doświadczenia nie ma co marzyć, bez dobrego kierunku nie ma jak się gdzieś załapać - błedne koło :)
Roman F.

Roman F. Head of Group
Finance IT SC, IT
Program Manager

Przejrzyj raporty wynagrodzen z ostatnich kilku lat i bedziesz mial odpowiedz na pytanie - tyle w kwestiach materialnych. Od zawsze, teraz i w przyszlosci era inzyniera, prawnika, prostytutki ;) Kupcy dobrzy tez swietnie sobie radza (a moze nawet jeszcze lepiej).

Popatrz na rynek, trendy i zjawiska w przyrodzie. Odpowiedz sobie na pytanie co lubisz robic a co Ci sie oplaca robic. Jak bedziesz znal odpowiedz na te pytania - uderzaj do firm na staze i praktyki. Nie wymagaj za duzo od innych a raczej koniecznie od siebie. Moze uda Ci sie zalapac jakis angaz. Tam zdobedziesz doswiadczenie.

Jedyne co musisz zrobic to zaczac dzialac. Samo nie przyjdzie ;)

Pozdrawiam,
RF

konto usunięte

a co sądzicie o takich kierunkach:

- Zarządzanie sprzedażą w produkcji i handlu
- Strategie rozwoju i doradztwo ekonomiczne
- Handel zagraniczny
- PSYCHOLOGIA EKONOMICZNA

Wyślij zaproszenie do