Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Adam Bruszkiewicz:
Dostępność informacji i materiałów szkoleniowych powodują, że klient może uwolnić się od wdrożeniowca zaraz po zakończeniu wdrożenia.

Zwracam uwage, że uwolnienie się od wdrożeniowca nie zalezy od tego jaki system wdrożymy a od tego jak zostaną udokumentowane (i czy w ogóle) wszystkie wprowadzone modyfikacje. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najczęściej brak dokumentacji oraz 100% uzależnienie się od wdrożeniowca obserwuję w półamatorskich wdrożeniach open source'owych programów, zreszta nie jest to kwestia open source czy nie bo tu ten problem dotyczy ich w równym stopiu.

W przypadku open source zwracam uwagę na to, że:
- wartość kodu/licencji szybka staje sie najmniejszym kosztem całego projektu, w zasadzie główny koszt kazdego systemu (oprogramowania) to analiza, projekt i wdrożenei czyli praca ludzi (nieprawdą jest, że gotowe systemy nie wymagaja zadnej analizy ani projektu!)
- warto mieć w umowie posiadacza praw licencyjnych jako podmiot a nie bezpodmiotowa społeczność
- firma wdrazajaca cudze oprogramowanie (np. CDN) lub jakiegos Open coś tam ma dokładnie te same możliwości wdrożenia go
- coraz częscie kiepskie programy open source znikaja z rynku a dobre sa wykupywane i komercjalizowane, nie zapominajmy o tym...
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Dawid G.:
Związanie na wieki wieków jest dopiero wtedy gdy zakupi się licencję na komercyjny program.

ciekawe, jaka to umowa rodzi takie konsekwecje?
Nie można go rozbudować, modyfikować, odsprzedać bez zgody autora.

Jak z kazdym produktem objętym prawem autorskim...
Każda najdrobniejsza modyfikacja wymaga szamańskiej wiedzy autora bądź firmy wdrożeniowej, która dzięki boskiemu dostąpieniu otrzymała tajemną wiedzę dotyczącą np. struktury danych w BD.

Jezeli ktos kupi dom to bez wiedzy i zgody jego architekta także nie może w nim grzebać, nie licząc tego co wolno użytkownikowi zgodnie z dokumentacją. Mit o wiolności grzebania w OS jest MITEM, grzebać w nim i tak porafia nieliczni...
Nie twierdzę, że SugarCRM to najlepsze rozwiązanie ale śmiem twierdzić, że rozwiązania OS są dużo odpowiedniejszymi od zamkniętego softu.

czyli większość menedżerów na świecie postępuje nieracjonalnie? odważna teza...

Jeżeli, koledzy mówią o setkach prestiżowych klientów swoich rozwiązań ja powiem tylko jakie przykładowe firmy korzystają z OpenSourcowego SugarCRM: AXA, CocaCola, Godaddy, ThyssenKrupp, Harris, Stan Oregon w USA, Avis, i mógłbym tak dalej i dalej, a podobno Open Source nie jest żadną alternatywą dla zamkniętego softu.

bez wiedzy w jakim obszarze wdrożono tego SugarCRM ta informacja jest bezwartościowa, może sie okazac bowiem, że SugerCRM wdrożyło kilka biur akwizytorow CocaCola Bottlers w Kongo... i ja tez moge tak długo... bądźmy powazni i powołujmy się na pełne dane a nie "wygodne". W podobny sposób ja moge napisać, że moje projekty funkcjonują w firmach, które łącznie mają miliardy obrotu rocznie.... fajnie brzmi nie?
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Adam Bruszkiewicz:
Nie zapominamy. Dlatego proponujemy system darmowy, przy

czym sie różnią poniższe dwa systemy:
1. analiza i wdrożenie 100. tys., licencja darmowa, wsparcie - 2tys,/m-c
2. analzia i wdrożenie 80 tys., licencja 20 tys, wsparcie - 2tys,/m-c

tym, że w pierwszym autor (darmowa licencja) nie ma żadnego zobowiązania wobec użytkownika....

podkreslam, że nigdzie nie użylem nazwy Open Source...
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Adam Bruszkiewicz:
Moim zdaniem proponowanie firmie zatrudniającej max 20 pracowników wdrożenie systemu komercyjnego i zapewnianie, że się szybko zwróci to NACIĄGANIE.

bez wiedzy do czego ten program posłuży jest to bardzo odwazan teza....

Chyba, że licencja to jednorazowy, symboliczny koszt rzędu 2000-5000 PLN.

a dlaczego nie 100zl albo 10.000zł?
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Dawid G.:
Ja opieram swoje wdrożenia o open sourcowe wersje aplikacji np. takich firm: Novell, RedHat, Sugar inc, Sun, IBM.

Rozumiem, że np. w mySQL nie ma nigdy potrzeby korzystania z tego co dodał SUN, tu darmowe sa tylko proste wersje bazy, zaawansowane funkcje sa płatne.. podobnie w wielu innych przypadkach "darmowych rozwiązań znanych firm" które to zreszta coraz częsciej komercjalizuja te produkty jak tylko zdobęda rynek... nic za darmo...
Zgadzam się. Jednak w większości przypadków aplikacji os wspieranych przez firmy aplikacje te są aktualizowane i ulepszane częściej niż w przypadku zamkniętego softu.


a od kiedy to częstość aktulazacji oznacza wysoka jakośc produktu? Ludzie o orientacji OS wlasnie za krytykuja np. Microsoft... o ile pamiętam wartościa dodaną, chyba Fedory (jeden z Linuksów po skomercjalizowaniu), było przejście z "natychmiastowych częstych" aktualizacji na przemyslane kwartale aktualizacje. Akurat własnie "częste aktualizaje" (np. 500zł za prace serwisowe związane z kolejna aktualizacją programu OS) ja traktuję jako wyciąganie pieniędzy lub wręcz wade systemu.
www). Wysłałem zapytanie do firm wdrażających komercyjne rozwiązania i one zazwyczaj wstępnie wyceniały pracę na około 2 do 5 razy więcej niż to za ile jest wdrażany open source plus zakup licencji na oprogrmowanie.

takie porównanie mozna zrobić z dowolnym programem nie tylko Sugar... także komercyjnym.
bardzo chciał to zamknięty system byłoby mi bardzo trudno modyfikować samemu, a na pewno nie w takim stopniu jak open sourca grzebiąc w kodzie źródłowym.

Panowie zawsze będa posiadacze samochodow, którzy sami grzebia pod maska i tacy którzy korzystaja z warsztatów i dobrych mechanikow.. osobiście pozostawiam im samym te decyzje a dyskusja który głupszy jest głupia...

Wracajac do kancelarii: może warto wykonać zwykłą ocenę korzyści. Ja zawsze zadają pytanie klientom: jakich korzyści sie Pan spodziewa albo jakich dotychczasowych strat chce Pan uniknąć poprzez to wdrożenie. Bez tej wiedzy dyskusja o tym czy program ma kosztowac 1000 zł czy milion jest bezprzedmiotowa....

Po drugie: jak wykonuje dokumentacje wymagań do zapytania lub przetargu to NIGDY nie pisze jaki ma to być program, opisuje wymagania, wpisuje wymóg podania wszystkich kostzów w tym sredniorocznego kosztu obsługi przez trzy i pięc lat i mało mnie obchodzi czy oferta zawiera oprogramowanie "zakmnięte", "otwarte", czy startują firmy programistyczne. Powiem tak: startują wszystkie trzy rodzaje i składają porównywalne oferty!

Po tzrecie pewna ciekawa statystyka projektów:
- oferty na gotowe oprogramowanie: 30% kosztów jawne, 70% ukryte
- oferty na oprogramwoanie dedykowane: 70/30

Koszty ukryte to te, która sa ponoszone w projektach przez kupującego a nie były uwzględnione w ofercie i umowie.
Maciej Kamieński

Maciej Kamieński Sprzedaż i
zarządzanie
sprzedażą w kanałach
bezpośrednim ...

Witam

Klient nam znikł z horyzontów juz jakiś czas temu, ale dyskusja zmierza w całkiem interesującym kierunku.

Merytorycznie - rzeczywiście "Ludziki z Sage" coś takiego mają, działa to z komercyjną FK w jednej z najwiekszych kancelari prawnych, która tez przy okazji jest kancelarią finansową - to tyle z krypto-reklamy.

Co do wątków OS/System komercyjny - Jarku, dzięki za twoje posty - odżyłem. Jestem fanem systemów OS - do domowego użytku. Tanie to, jak cos nie działa, reset z komputera instalujemy od nowa lub inne cudo z płyty CD Action czy http://instalki.pl. Spróbujmy jednak coś takiego zrobić w cyklu produkcyjnym w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku - nawet zatrudniającej 20 osób. To troszeczkę jak zbudowanie samochodu z kupą przyjaciół i sąsiadów i próba wzięcia nim udziału w rajdzie amatorskim - ja wysiadam.

Komercyjne, nie znaczy droższe - koszt projektu, jest to składowa szeregu elementów takich jak licencja, analiza, wdrożenie, szkolenie, serwis, rozwiązania dedykowane. Przy OS - mamy generalnie pewność, że parametr licencja jest tańszy - reszta nie koniecznie.

Dobrze przygotowany zespół wdrożeniowy, znający swój produkt, posiadający na swoim końcie iles zakończonych wdrożeń - pozwala dosyć bezpiecznie wdrożyć system i co więcej, czesto taniej niż OS.

PS. Wyszło, że jestem subiektywnie zapatrzony w rozwiazania "pudełkowe" :)Maciej Kamieński edytował(a) ten post dnia 01.09.09 o godzinie 11:04

konto usunięte

Dla mnie taki podział OS / Komercyjne i wyszukiwanie plusów i minusów to tak jakbyśmy zaczęli dyskusję czy blondynki są głupsze od brunetek.

Za wyjątkiem kilku cech, którymi różnią się te 2 typy oprogramowania cała reszta zależy od konkretnych aplikacji/systemów. Nie możemy słowa komercyjny traktować jako gwarancji jakości/użyteczności - niektórzy starają się to na siłę podkreślić czy też zanegować jakość aplikacji OS, co i tak sprowadza się do tego samego ;)

pozdrawiam
Sławomir Krajewski

Sławomir Krajewski Centrum Wdrożeń
Informatycznych Sp.
z o.o.

Dzień Dobry,
Chciałbym zaproponować przeprowadzenie prezentacji systemu, którym się zajmuję.
Jeżeli jest taka możliwość, poproszę o kontakt.

Piotr Łuków vel Broniszewski:
Witam,

Jakie oprogramowanie typu CRM (relacje z klientami, księgowość i biuro, obsługa windykacji, prowadzenie spraw, wspomaganie egzekucji komorniczej) moglibyście polecić dla niewielkiej kancelarii prawno - finansowej? Użytkowników max. 20. Nie może to być model SaaS.
Za wszelkie propozycje będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam,
Piotr ŁukówPiotr Łuków vel Broniszewski edytował(a) ten post dnia 08.07.09 o godzinie 22:18
Dariusz Dąbrowski

Dariusz Dąbrowski Szukasz inwestora?
Zadzwoń.

A dlaczego nie SaaS?

Znam kancelarie, które korzystają z takiego modelu. Bez problemu.
Piotr Broniszewski:
Witam,

Jakie oprogramowanie typu CRM (relacje z klientami, księgowość i biuro, obsługa windykacji, prowadzenie spraw, wspomaganie egzekucji komorniczej) moglibyście polecić dla niewielkiej kancelarii prawno - finansowej? Użytkowników max. 20. Nie może to być model SaaS.
Ernest Syska

Ernest Syska Przedsiębiorca

Na tak ogólne zapytanie można przygotować następujące kryteria do bazy software it-portal.pl:
Zarządzanie relacjami z klientami CRM
Wielkość firmy (lepiej wybrać mikrofirma - 20 pracowników to bliżej do 10 niż do 50)
Branża dowolna (tu można zawezić do branży usługowej w drugim linku to zrobiłem)

link dla powyższych kryteriów:
http://it-portal.pl/pl/software?syslevel1=214&syslevel...

Link dla branży usługowej:
http://it-portal.pl/pl/software?syslevel1=214&syslevel...

Wyniki w naszym systemie oczywiście nie są stronnicze - wynikają z obecnego stanu rynku i przyjętej kategoryzacji. Mamy nadzieje ze okazą się pomocne.

Pozdrawiam

Ernest

Następna dyskusja:

Jakie oprogramowanie dla ma...


Wyślij zaproszenie do