Nie wiem na jakich źródłach opiera się autor artykułu, ale przedstawiona w nim teza stoi w sprzeczności z powszechnie dostępnymi danymi. Dla przykładu na wszystkich dziesięciu diagramach popularności języków programowania umieszczonych na witrynie
http://langpop.com/ COBOL ciągnie się w ogonie. Podobnie kiepsko wygląda to wg indeksu TIOBE:
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/...
Oczywiście wymienione powyżej rankingi opierają się w dużej mierze na danych wymienianych w internecie, więc teoretycznie istnieje szansa że COBOL-owi programiści nie używają internetu, nie publikują na GITHUB-ie kodu i nie wyszukują w google rozwiązań problemów które stają na ich drodze, co biorąc pod uwagę prostotę i niezmienność języka wydaje się mieć sens. Trudno jednak dyskutować z rankingiem opartym o najbardziej pożądane przez pracodawców kompetencje programistyczne:
http://www.computerworld.com/slideshow/detail/98085#sl...
Osobiście przydarzyła mi się krótka komercyjna przygoda z COBOL-em i z tej racji znam wielu aktywnych deweloperów używających tego języka, ale jednocześnie znam dużo więcej piszących w Javie czy C#.
Przytoczona w artykule ogromna liczba linii wciąż działającego kodu napisanego w COBOL-u do mnie nie przemawia z dwóch powodów. Po pierwsze porównywanie liczby linii kodu języków o różnym poziomie ekspresji nie jest miarodajne, a siła ekspresji COBOL-a w porównaniu chociażby w z Javą jest niska (znaczy to tyle, że do implementacji tej samej funkcjonalności w COBOLU trzeba napisać dużo więcej kodu niż w Javie). Po drugie idąc takim tokiem rozumowania można dojść do wniosku, że najbardziej popularnym językiem programowania są C/C++ i assembler, ponieważ w tych językach tworzone są systemy operacyjne i sterowniki, więc pod względem wolumetrii skompilowanego kodu uruchamianego każdego dnia biją wszystko inne na głowę o wiele rzędów wielkości.