Mateusz Król

Mateusz Król Student, Plitechnika
Rzeszowska im.
Ignacego
Łukasiewicza

Temat: Proces logowania w BPMN

Witam.
To mój pierwszy temat i prosiłbym o wyrozumiałość jeśli coś źle napisze :). Otóż jestem studentem i muszę wykonać pewien projekt wykorzystując BPMN i zasymulować go w Igrafx. Korzystałem z książek odnośnie tej notacji ale nie jestem do końca przekonany czy to co robię ma ręce o nogi. Dlatego prosiłbym o pomoc, która powinna mi ułatwić dalszą pracę.

1. Jak stworzyć diagram BPMN procesu logowania do systemu internetowego, gdzie mam wyróżnionych dwóch aktorów (użytkownik i pracownik). Czy mam to jakoś opisać za pomocą torów i pasów? Sam proces jest dosyć prosty, aktor podaje login oraz hasło, a gdy system sprawdzi, że obie informacje są poprawne loguje go do systemu, a gdy przynajmniej jedna nie jest poprawna wraca spowrotem do początku. Mam wiele podobnych sytuacji w moim projekcie i nie mam pojęcia jak to rozwiązać na diagramach a tym bardziej w iGrafixie. Poniżej przykład mojego diagramu logowania ale nie gwarantuje że to jest dobrze :)


Obrazek


2. Druga sprawa to czy w iGrafixie powinienem tworzyć symulacje całego systemu naraz (czy w ogóle jest taka możliwość?) czy każdego procesu osobno? Chciałem stworzyć na początku diagram BPMN na najwyższym poziomie abstrakcji, który by ukazywał praktycznie same nazwy procesów i kto jest za nie odpowiedzialny ale nie wiedziałem jak umieścić procesy do których ma dostęp kilku aktorów np. wspomniane logowanie albo wpłacanie pieniędzy gdzie użytkownik musi korzystać z zewnętrznego systemu PayPal.

Jak to rozwiązać? Mam nadzieje że nie zagmatwałem za bardzo i że nie poraziłem nikogo bezsensownością moich pytań :) Z góry dziękuję za pomoc i liczę, że się ktoś zlituje bo naprawdę mam z tym spory kłopot.
Piotr Tadeusz B.

Piotr Tadeusz B. właścicel, MGX
Infoservice

Temat: Proces logowania w BPMN

Ad 1)
A może ten proces wygląda tak?

Obrazek

Czy się różni użytkownik od pracownika? (Jeśli czymś to tak, torami w basenie)
Przyjrzyj się danym w procesie.

Ad 2)
Można zrobić symulację całego systemu, ale najpierw symuluj kawałki i połącz dopiero wtedy, gdy będziesz pewny kawałków.
BPMN to nie UML Aktorzy w BPMN mogą być odzwierciedlani jako "Uczestnicy" (baseny), jeśli nie ma rozpisania na role i "role" (tory pływackie) jeśli jest.

Aby zobaczyć uwarunkowania zbuduj diagram konwersacji (niby w iGrafx 2011 nie ma ale dasz sobie radę diagramem podstawowym).

Tak diagram ogólny zbuduj nie określając Uczestników - BPMN to dopuszcza.

Następna dyskusja:

Biblioteka BPMN do MSVisio




Wyślij zaproszenie do