konto usunięte
Temat: BPMN - zastosowania
Jerzy N.:
Moim zdaniem:
3. Dziwnym trafem procesy zamodelowane w BPMN można z niemal 99% dokładnością zamodelować w UML za pomocą diagramów aktywności.
A ja podejrzewam w tym zakresie spisek a może nawet sabotaż :P
4. Przejście od modelowania biznesowego do modelowania systemu informatycznego (np. diagram klas, diagram sekwencji, diagram komunikacji, diagram use-case itd.) w UML jest niemal naturalne i
większość narzędzi UML to umożliwia (wiązanie poszczególnych elementów z poszczególnych dagramów ze sobą pozwala zastosować traceability).
5. Przejście od modelowania biznesowego do modelowania systemu informatycznego za pomocą BPMN może nastręczyć sporo trudności, a i tak modele systemu informatycznego obecnie wykonuje się w UML (modelowanie obiektowe).
6. Do modelowania systemu informatycznego BPMN jest fajne, ale obecnie nie ma specjalnego zastosowania (bardziej opłaca się UML).
Kompletnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem że cokolwiek w UML jest naturalne. 99% procesowców nie ma pojęcia o UML, natomiast notacja BPMN jest właśnie naturalnym językiem modelowania procesów rozszerzonym o wymagane przez IT "gadżety". Umożliwia w taki sposób zamodelować proces biznesowy, że jest jednoznaczny, spójny i łatwy do konwersji chociażby na ukochany przez programistów UML.
Właśnie po to zostały stworzone narzędzia umożliwiające konwersję jednej notacji do drugiej, bo modelowanie procesów biznesowych w UML się nie opłaca, bo analitycy po stronie biznesu tej techniki nie znają, nie lubią, daleka jest od języka naturalnego dla tej części organizacji. Analityk biznesowy który nawet zna UML, nie jest w stanie skutecznie komunikować się z właścicielami biznesowymi procesów lub produktów, ponieważ dla nich jest to tym bardziej czarna magia. BPMN jest przez nich łatwiej przyswajalny i interpretowalny, co skutkuje jego co raz większą popularnością.
Porównanie UML z BPMN, to tak jakby wymagać od analityków czy procesowców, aby dostarczali IT od razu gotowe funkcje do implementacji w systemie napisane w javie/C czy dowolnym innym języku programowania.
Dodatkowo ze względu na swoją specyfikę BPMN pozwala modelować procesy na innym poziomie abstrakcji, który jest istotny przy kontaktach z managementem wyższego szczebla.
Kolega patrzy tylko na swoje podwórko, na naszym UML do ciekawostka, którą bawią się "sweterki" z IT :)
PS. A normy mają upraszczać życie i komunikację, ale nie wyznaczają jedynego słusznego kierunku :PGrzegorz Kozłowski edytował(a) ten post dnia 15.10.07 o godzinie 16:54