Temat: BPMN - narzędzia, literatura
Jacek Marciniak:
Witam! Nie chciałbym zakładać nowego tematu bo w gruncie rzeczy mam podobny problem co autorka. Ponieważ minął rok od ostatniego postu, chciałbym zapytać czy pojawiły się jakieś ciekawe publikacje odnośnie bpmn dla początkujących.
Przy okazji, w związku z moim pierwszym zadaniem, jakim jest sama identyfikacja procesów biznesowych w firmie, bardzo bym prosił o jakieś artykuły (najlepiej przykłady, case study itp) jak poprawnie dokonać takiej identyfikacji w firmie.
Pozdrawiam,
Jacek
Polecam środowisko Topcased z moimi wtyczkami. Moja strona
http://project-media.pl, opis instalacji darmowego edytora BPMN:
http://www.project-media.pl/dodocum.php.
identyfikacja procesów biznesowych.
1. Bierzesz instrukcję dotyczącą obsługi jakiegoś fragmentu działalności firmy.
2. Wypisujesz w krokach wszystkie czynności od początku do końca
3. Przy krokach związanych z decyzjami, czy pojawieniem się kilku możliwości realizacji tworzysz alternatywne przepływy (sekwencje kroków).
Tak trzytmane sekwencje kroków nazywamy scenariuszem, a poszczególne sekwencje kroków - przebiegami.
Przebieg główny to zazwyczaj ten który prosto prowadzi do celu bez uwzglednienia jakichs dodatkowych czynności. Pozostałe sekwencje kroków to przebiegi alternatywne.
Po spisaniu sobie scenariuszy otwierasz edytor BPMN i ropoczynasz modelowanie od wprowadzenia elementu <StartEvent>. Kolejne elemnty <Task> to kroki, które łączysz krawędziami <SequenceFlow>. Przy rozwidleniu się sekwencji kroków możesz użyć dodatkowej krawędzi <SequenceFlow> wychodzącej z już zamodelowanego elementu <Task>. Wszystkie przebiegi powinne się kończyć w elemencie końcowym <EndEvent>.
Zapisz diagram BPD - właśnie udało Ci się zrobić diagram w notacji BPMN.
W kolejnych ulepszeniach diagramu mozesz zacząć stosować coraz to bardziej mniej, czy bardziej zabawne elementy BPMN.
Powodzenia.
P.S.
Z jakiego wydziału jesteś ?