Temat: Zło jest w nas?
Kiedyś już sie wypowiadałam na ten temat w innym miejscu... zacytuję swoją wypowiedź stamtąd...
Amerykański psycholog Philip Zimbardo twierdzi, że wystarczy uczynić tylko siedem kroków, by najzwyklejsi z nas- nawet ci dobrzy zaczęli czynić zło.
Krok 1 – zło nicnierobienia i braku reakcji na krzywdę innych
Jeśli odwracasz wzrok, gdy komuś dzieje się krzywda, nie reagujesz- dajesz przyzwolenie na działanie. Czyniący innym krzywdę wykorzystają wtedy bierność obserwatorów, którzy staną się ich wspólnikami. Stworzy się wtedy między nimi swoista konspiracja – milcząca zgoda.
Krok 2 – niewielkie odejście od podstaw kodeksu moralnego, od wartości
"Lekkie" odejście od zasad, niewinne kłamstewka, balansowanie na linii, która wyznacza granice moralności, chwila celowego zaniedbania dobra – to też małe kroczki, które mogą prowadzić ku złu. Warto zdawać sobie z tego sprawę.
Krok 3 – ślepe posłuszeństwo wobec władzy, przełożonych w pracy, przywódców duchowych, bądź religijnych
Brak myślenia, ślepe posłuszeństwo wobec nieuczciwych przełożonych i duchowej władzy, skorumpowanych polityków, bezmyślne i bezkrytyczne podporządkowanie się głoszonym przez nich ideom, może uczynić w człowieku wiele złego. Mamy przykłady w historii kochających wolność demokracji, które na skutek bezrozumnego przyjmowania wszystkiego w imię „wyższych celów” - przemieniły się w dyktatury.
Krok 4. będąc w zespole, grupie rówieśniczej – współpracuj, ale miej zawsze na uwadze, ze nie można poświęcić swoich wartości etycznych i odsunąć ich na boczny tor tylko z powodu tego, że team tego wymaga lub od ciebie oczekuje.
Krok 5. – „rozmywanie” własnej odpowiedzialności
Unikajmy rozkładania odpowiedzialności na wiele osób. Tak łatwo jest uczynić coś nieetycznego, gdy rozłożymy zań odpowiedzialność np. na partnera, los, okoliczności bądź na grupę, do której przynależymy.
Krok 6. – nie usprawiedliwiajmy osób, które lubimy, gdy uczynią coś złego.
Nie gódźmy się, tylko z powodu tego, że ich lubimy, z powodu tego, że stanowią krąg rodziny, czy przyjaciół, by naruszali etyczne normy.
Krok 7. uważajmy na piękne z pozoru ideologie (m. in. przykład sekt, które czynią zło).
Niektóre z nich potrafią omamić głoszonymi przez nich „szlachetnymi” zasadami, które w naszym mniemaniu przybliżą nas do celu, którego bardzo pożądamy.