Temat: blender realnie.
Piotr Zakrzewski:
Witajcie.
Podejrzewam, że tak jak większość fanów blendera śledzicie sytuacje nie tylko rozwóju samego programu i relacji blender-(tu inny soft 3D), ale także tego co się dzieje na rynku i wykorzystania wyżej wymienionej aplikacji w celach praktycznych.
No i ja właśnie w tym temacie..
Czy moglibyście podać przykłady zastosowania softu i relatywnie zainteresowanie nim, nie tylko wśród osób z branży (np. klienci, ale także inne firmy nie bezpośrednio korzystające z usług majstrów 3D). Zależy mi na czymś potwierdzonym, zauważonym, bo że z blendera korzystaja okazyjnie zawodowcy to wiem, tylko to nijak nie przekłada się na efektywną ekspansję tego programu.
Bardzo mile widziane info o ofertach pracy wykorzystujacych ten program. Pewnie widzieliście już, że city interactive dopuszcza taką możliwość jako ewentualność. Any other examples?
Pozdrawiam serdecznie
Muszę powiedzieć że nie dziwi mnie twoje pytanie, nie jestem żadnym expertem ale mogę Ci powiedzieć jak to wyglądało w moim wypadku w kwestii blender=praca.
Po pierwsze rzeczywiście, blender nie jest łatwym narzędziem i dla tego raczej jest omijany przez początkujących.
Po drugie często się go wykorzystuje do takich rzeczy jak modelowanie (choć moim zdaniem maya jest tu o niebo lepsza).
Tworzenie map UV w blenderze to przyjemność i jest to naprawdę proste.
Osobiście pracuję w blenderze już prawie 1,5 roku (zarówno zawodowo jak i hobbistycznie). Jest to cenione narzędzie przede wszystkim za swoją cenę i możliwości.
Osobiście wiem że coraz częściej studia zajmujące się projektowaniem wnętrz używają blendera. Ja sam (jak pisałem) używam go do tworzenia POS-ów i tutaj tez się świetnie sprawdza. Choć niestety zrezygnowałem z internala na rzecz zewnętrznego rendera Indigo.
Jest ciężko, ale jeżeli szukasz pracy jako modeler, to tak naprawdę siatki możesz robić w każdym programie (wiem że jedna firma tworząca gry była zainteresowana blenderem i jedna firma z warszawy robiąca animację na potrzeby reklamy też).
Blender powoli sobie toruje drogę, przede wszystkim kompleksowością no i ceną. Wyobraź sobie że za 6 tyś. (gdzie jest to koszt tylko sprzętu), możesz tworzyć prawie foto-realistyczne wizki!
oto prosty przykład 3 wizek które robiłem dla krakowskiego studia A.W.
http://www.pos-production.iportfolio.pl/
Niestety POS-ów nie podeśle bo jeszcze ich nie "oznaczyłem" :)