konto usunięte

Temat: Wykup mieszkania komunalnego porada prawna potrzebna

Chcę wykupić mieszkanie komunalne w którym zameldowany jestem ja (główny najemca) od 1997 oraz moja żona od 2002 czyli od daty ślubu. Mamy wspólnotę majątkową. Mieszkamy za granica i nie możemy razem przyjechać aby załatwić wszystkie formalności. Moje pytanie brzmi: czy jako główny najemca mogę sam załatwić wszystkie formalności, jeśli tak to czy potrzebuję jakieś dokumenty, oświadczenia od żony? Urzędnicy sami nie są pewni jak powinno to wyglądać a nie chcę przyjechać do polski i przekonać się że sam niczego nie załatwię.
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Wykup mieszkania komunalnego porada prawna potrzebna

a może po prostu pełnomocnictwo od żony?
Nie za bardzo chce mi się wierzyć, że urzędnicy nie słyszeli o pełnomocnictwie ;))
Wszystko jednak zależy od konkretnych okoliczności.

Skoro mieszkają Państwo za granicą, to kto korzysta z lokalu i na jakiej podstawie prawnej? Być może z tym urzędnicy mają problem...

pozdrawiam
a.r.Artur R. edytował(a) ten post dnia 18.07.11 o godzinie 15:52

konto usunięte

Temat: Wykup mieszkania komunalnego porada prawna potrzebna

Z lokalu nikt nie korzysta w tym momencie. Opłacamy po prostu czynsz. O jakim pełnomocnictwie mówimy(i co powinno zawierać), jeśli o potwierdzonym notarialnie to w Polsce uznawane są takie potwierdzone przez notariusza przy ambasadzie w danym kraju (co również nie jest dogodne dla nas). Ja się zastanawiam dlaczego nie mogę (jeśli faktycznie nie mogę) sam wykupić tego mieszkania, przecież w akcie notarialnym będzie zaznaczone że mamy wspólnotę majątkową.
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Wykup mieszkania komunalnego porada prawna potrzebna

Grzegorz Paciu:
Z lokalu nikt nie korzysta w tym momencie. Opłacamy po prostu czynsz. O jakim pełnomocnictwie mówimy(i co powinno zawierać), jeśli o potwierdzonym notarialnie to w Polsce uznawane są takie potwierdzone przez notariusza przy ambasadzie w danym kraju (co również nie jest dogodne dla nas).

to zależy od kraju, w którym Państwo pełnomocnictwa udzielacie.
Czasem wystarczy poświadczenie podpisu przez notariusza, czasem będzie to akt notarialny sporządzony przez zagranicznego notariusza, innym razem wystarczy konsul. Czasem trzeba jeszcze pełnomocnictwa uwierzytelniać (apostille), a czasem nie...
Decydują konkretne okoliczności.
Ja się zastanawiam dlaczego nie mogę (jeśli faktycznie nie mogę) sam wykupić tego mieszkania, przecież w akcie notarialnym będzie zaznaczone że mamy wspólnotę majątkową.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

Art. 37. § 1. Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:
1) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków,
2) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal,
§ 2. Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.
§ 3. Druga strona może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.
§ 4. Jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Prawo polskie wymaga aby zgoda i potwierdzenie czynności było wyrażone w formie aktu notarialnego.
W praktyce nie spotkałem się, aby notariusz robił taką czynność pod warunkiem zawieszającym, wyrażenia zgody przez drugiego małżonka. Bez zgody małżonka przy akcie notarialnym, notariusz najpewniej odmówi dokonania czynności.

Zwracam uwagę, że w Państwa przypadku potrzebujecie nie tyle (tylko) zgody, lecz pełnomocnictwa, gdyż wcześniej musi Pan podpisać protokół rokowań (zakładam, że o tym trybie mowa).
Moim zdaniem żona powinna udzielić Panu pełnomocnictwa. Przy pełnomocnictwie zgoda żony nie będzie wymagana (choć spotkałem się z praktyką, że notariusz sporządzał oświadczenie o wyrażeniu zgody i pełnomocnictwo), gdyż upoważnienie otrzyma Pan w jego treści.
Naczelna zasada: treść pełnomocnictwa zawsze uzgadniamy z właścicielem nieruchomości (gmina) i notariuszem, który sporządzał będzie umowę.
Podmioty te znają wszystkie aspekty danej transakcji i potrafią dokładnie wskazać do czego pełnomocnictwo będzie wymagane. Nawet jeżeli pełnomocnictwo jest szerokie, można coś pominąć.

pozdrawiam
a.r.Artur R. edytował(a) ten post dnia 18.07.11 o godzinie 17:17

konto usunięte

Temat: Wykup mieszkania komunalnego porada prawna potrzebna

Dziękuję bardzo za konkretną i wyczerpującą odpowiedź i pozdrawiam.

Następna dyskusja:

potrzebna porada prawna_ska...




Wyślij zaproszenie do