Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: Prawa autora - pytanie o paragraf umowy

W jednym z wydawnictw z którymi współpracuje pojawia się następujące sformułowanie w umowie

"Autor zobowiązuje się zaoferować Wydawcy wydanie kolejnego utworu podobnego rodzaju, przy czym zobowiązanie to polega na tym, iż Autor zwróci się do Wydawcy z propozycją zawarcia umowy, dotyczącej napisania i publikacji kolejnych wydań utworu lub utworów podobnego
rodzaju, na warunkach podobnych do niniejszej umowy."

W żadnym innym miejscu paragraf ten nie jest rozszerzany, nie ma do niego żadnych odwołań.

Jakie są jego praktyczne konsekwencje? Czy oznaczają one, że do końca życia muszę proponować temu wydawcy swoje książki jako pierwszemu i na zasadach z pierwszej książki? (A jeśli tak - to czy taka zasada jest legalna w świetle polskiego prawa?)
Roman K.

Roman K. Prawnik, aplikant
radcowski.

Temat: Prawa autora - pytanie o paragraf umowy

Witam,

W mojej opinii intencją Wydawcy było zawarcie umowy przedwstępnej na wydanie kolejnego utworu. Poniżej przepisy kodeksu cywilnego dot. umowy przedwstępnej:

Art. 389. § 1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
§ 2. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Art. 390. § 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.
§ 2. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.
§ 3. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.

Czy zapis który Pan przytoczył stanowić będzie umowę przedwstępną? Przytoczony przez Pana zapis zawiera sformułowania na tyle ogólne, że trudno byłoby wg mnie uznać, że zawiera on istotne elementy umowy przyrzeczonej. Brak jest przede wszystkim definicji "utworu podobnego" i w razie sporu z wydawcą opierałbym się właśnie na tym postanowieniu umowy. Poza tym brakuje z Pana strony zobowiązania do zawarcia Umowy, jest jedynie zobowiązanie do zaoferowania zawarcia umowy w przyszłości. W mojej opinii na podstawie takiego zapisu, Wydawca nie będzie mógł dochodzić z Pana strony zawarcia w przyszłości nowej umowy.

Nawet jednak, jeśli umowa ta zostałaby uznana za przedwstępną, to z pewnością nie musi Pan do końca życia współpracować tylko z tym wydawcą; zgodnie z przytoczonym przepisem, "jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia."

Nie musi Pan również obawiać się konsekwencji związanych z prawami autorskimi, ponieważ na podstawie takiej umowy praw autorskich do przyszłego utworu Pan nie przenosi.Roman Koch edytował(a) ten post dnia 14.12.11 o godzinie 11:17
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: Prawa autora - pytanie o paragraf umowy

Dziękuję bardzo za pomoc.



Wyślij zaproszenie do