konto usunięte

Temat: Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych ?!

Witam,

Mam pytanie odnośnie tematu. Jak widzicie takie szkolenie ?

Szkolenie poprowadził by jakiś praktyk, który potrafi się włamać do takich aplikacji, wie jak to zrobić i jak zabezpieczyć aplikacje od trony technicznej a także powie jak zabezpieczyć samo urządzenie mobilne. Można by to podzielić na androida i iOS'a.

Mamy to mniej więcej stargetowane w ten sposób:
- dla programistów tworzących aplikacje
- dla osób tworzących architekturę, projektujących
- dla zarządzających i chcących zrobić dla swojej firmy aplikacje mobilną
- dla osób które chcą się dowiedzieć jak zabezpieczyć swoje urządzenie aby miało to faktycznie sens

Pozdrawiam
Bartek
Michał Błaszczak

Michał Błaszczak Pentester / Linux
Administrator / VoIP
/ Blockchain /
Cry...

Temat: Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych ?!

Osobiście nie znam nikogo, kto włamuję się do aplikacji mobilnych.
Grzegorz W.

Grzegorz W. CISSP|OSCP|CEH|CRT
Ekspert ds.
Bezpieczeństwa
Teleinform...

Temat: Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych ?!

Nuda.

Temat: Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych ?!

Michał Błaszczak:
Osobiście nie znam nikogo, kto włamuję się do aplikacji mobilnych.

Moim zdaniem tu nie chodzi o "włamywanie się do aplikacji mobilnych" jak to ująłeś, bo nie widzę w tym większego sensu, tylko o wykorzystanie luk w bezpieczeństwie aplikacji mobilnych w celu uzyskania nieautoryzowanego dostępu do poufnych danych (loginy, hasła), zasobów telefonu (czyli np. połączeń, sms-ów, wiadomości e-mail, zdjęć, itd.). Nie wiem, czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale np. w systemie Android dopiero niedawno (bodajże od wersji 4.1.) wprowadzono mechanizmy umożliwiające bezpieczne przechowywanie poufnych danych. Dla wcześniejszych wersji trzeba wszystko trzymać w formie text-plain lub korzystać z dodatkowych bibliotek. Ponadto, powstaje złośliwe oprogramowanie na smartfony, przed którym też trzeba się bronić. Trzeba pamiętać o bezpieczeństwie podczas komunikacji bezprzewodowej (bluetooth, WiFi, WiFi direct, GPRS, etc.). Ponadto aplikacje mobilne często korzystają z różnych web service'ów i należy zadbać aby komunikacja z nimi przebiegała bezpiecznie, autoryzacja przebiegała prawidłowo, itd.
Grzegorz Wrona:
Nuda.

Nuda, jak nuda. Moim zdaniem, jest to kwestia rozpoznania tematu. Już chyba nudniejszym tematem byłoby chociażby wałkowanie po raz n-ty bezpieczeństwa aplikacji webowych i OWASP-a, a aplikacje mobilne są dość świeżym tematem i ten rynek dopiero się rozwija.
Krzysztof Konieczny

Krzysztof Konieczny CEO/Dyrektor
Handlowy, Sun
Capital sp. z o.o.

Temat: Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych ?!

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych ale w jakim aspekcie?
Temat jest mniej więcej taki jak "Bezpieczeństwo stworzeń typu homo sapiens"

- Tak jak napisał Michał, włamywanie się do urządzeń mobilnych to jakaś lekka abstrakcja. Zapewne w określonych warunkach można coś takiego zrobić, tylko po co?
- Czy temat ma dotyczyć samego bezpieczeństwa i dziur w systemach operacyjnych dla urządzeń mobilnych?
- Czy aplikacji mobilnych, które mają na celu np. wykradanie danych albo naciąganie nas na jakieś koszty?
- Temat może dotyczyć także polityki korporacyjnej firm i kontroli aplikacji dla urządzeń mobilnych pracowników. Wydaje mi się że tego typu zagadnienie daje najwięcej możliwości. W ofercie producentów typu McAfee, Symantec, Sophos można znaleźć dedykowane rozwiązanie typu mobile control do zarządzania urządzeniami mobilnymi w firmach z opcją podpięcia do systemu rządzeń prywatnych. Niestety dla użytkowników indywidualnych pozostaje jedynie narzędzie w postaci zdrowego rozsądku i podstawowej wiedzy na temat możliwości zabezpieczenia swojej smyczy.

W drugiej części tego tekstu http://suncapital.pl/download/Raport_bezpieczenstwa.pdf możesz znaleźć informacje na temat zagrożeń związanych z urządzeniami mobilnymi.

pozdro.
Borys Łącki

Borys Łącki Audytor, pentester,
konsultant ds.
zabezpieczeń
systemów ...

Temat: Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych ?!

Warto zacząć od OWASP Mobile Security Project :] aby lepiej zrozumieć problem, na który tak jak napisał Piotr składa się wiele aspektów, a w dużym skrócie i uogólnieniu:

- przechowywanie danych na urządzeniu mobilnym (mechanizmy, implementacje, algorytmy),
- komunikacja pomiędzy urządzeniem mobilnym, a serwerem (certyfikaty, MITM, SSL),
- problemy po stronie serwera (OWASP i nie tylko),
- inne.

W każdym z tych punktów znajduje się po kilkadziesiąt różnych rodzajów podatności, częściowo podobnych do tych znanych z tradycyjnych systemów oraz zupełnie różnych :]

Osobną sferą będzie bezpieczeństwo samego urządzenia mobilnego, już nie w kontekście aplikacji mobilnej, a w oparciu o zabezpieczenie całego urządzenia czyli stosowanie wbudowanych funkcji chroniących nasze dane przechowywane na urządzeniu mobilnym oraz dodatkowe aplikacje zwiększające bezpieczeństwo (szyfrowanie, antywirus, itp.).

Podobnie kolejnym aspektem jest wyszukiwanie podatności w samym systemie operacyjnym lub bibliotekach używanych wewnątrz urządzenia, by np. podnieść poziom uprawnień, ominąć określone zabezpieczenia lub przejąć kontrolę nad konkretnym urządzeniem.
Marcin W.

Marcin W. doradca
biznesowy/specjalist
a ds.
bezpieczeństwa,
Marcin ...

Temat: Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych ?!

Moim zdaniem nie ma spraw oczywistych i warto uczulić uczestników szkolenia na sprawy pozornie jasne. Czyli np. na problem przechowywania haseł w urządzeniach mobilnych. Na to, jak ważne jest posiadanie i aktualizowanie oprogramowania antywirusowego. Jakie są wirusy, z jakich luk najczęściej korzystają, co powinno wzbudzić naszą czujność. A potem to już twarda wiedza :-)



Wyślij zaproszenie do