Temat: MySQL vs PostgreSQL
mitycznych ? hehe :D .. no dobrze zostawmy to.
Odnosze sie do mojej wypowiedzi z innego watku i Twoich Przemku watpliwosci.
---
Od strony rynku.
Faktycznie z architektonicznego punktu widzenia relacja MySQL i Oracle budzi pewne napiecia. Kto ta panike sieje, nie wiem, jakie sa jej podstawy moge sie domyslac. Czy sa racjonalne, absolutnie nie.
Klientow nie zmusisz do niczego. Ludzie wybieraja MySQL bo jest dobry i darmowy. Dlaczego jest tak popularny, na to sklada sie wiele czynnikow Wybrali go kiedys administratorzy, bo sie dobrze administrowal, dlatego jest najpopurniejsza darmowa baza danych. To jest mysle ten glowny czynnik, pozniej oczywiscie sa ciagle rozwijane mozliwosci, doskonala dokumentacja, community i pozytywne doswiadczenia. Mysle, ze to bardzo wazny czynniki.
Co oznacza "Oracle i MySQL" ? Dwa bardzo popularne uzupelniajace sie z punktu widzenia modelu biznesowego rozwiazania - w jednym reku. Po co to niszczyc, na tym mozna budowac :-). Ja traktuje to jako wesola wiadomosc dla ludzi, ktorzy wybrali MySQL i raczej niewesola dla konkurencji.
---
Technicznie
Opisywane problemy dotyczyly skladowania danych w bazie.
Osobiscie znam sie duzo duzo lepiej nad MySQL niz nad PostgreSQL. Kilkakrotnie w przeszlosci mialem do czynienia z PostgreSQL jako programista. Poniewaz zawsze pracowalem w ten sposob, by na swojej maszynie roboczej miec jak najbardziej podobne srodowisko do produkcyjnego i byc maksymalnie niezaleznym podczas pracy, wiec jakies tam drobne doswiadczenia z administracja wchodza w gre. Jednak raczej malo znaczace w przypadku podejmowania decyzji o zmianie bazy danych w dzialajacym i zarabiajacym pieniadze rozwiazaniu.
Jako, ze bylem osoba, do ktorej w duzej mierze nalezalo podjecie decyzji, a nie lubie podejmowac decyzji pochopnie, zasiegnalem opinii wielu specjalistow, od razu odrzucajac z tej listy tych, ktorzy wiedzialem, ze powiedza MySQL. Osoby te zajmuja sie i administracja i programowaniem itd itp. Wszystkie informacje, ktore do mnie splynely, byly dosc jednostronne, ludzie Ci mieli konkretne doswiadczenia dot. problemow, ktore musieli rozwiazac z PostgreSQL. Glownie na poziomie skalowania i administracji. Postgres po prostu mial swoje granice i niewiele pomagalo zwiekszanie mocy obliczeniowej sprzetu, a jego skalowanie nie jest zbyt fajnym zajeciem (patrz np. dyskusja
tutaj).
Zebralem informacje i nie dzielac sie wnioskami z zespolem, dalem szanse Postgresowi, na 2 roznych maszynach (produkcyjnej obciazonej i developerskiej nieobciazonej) przeprowadzilismy proby optymalizacji na poziomie software'u wykorzystujacego baze oraz samych opcji konfiguracji bazy danych.
Maszyny produkcyjna i nieprodukcyjna byly dosc rozne, oprocz tego jedna miala stale obciazenie zwiazane z praca innych elementow oprogramowania, konfiguracja developerska byla obciazona zaniedbywalnie.
Wyniki wskazywaly, ze obciazenie i sprzet mialy niewielki wplyw na osiagi w tym przypadku. Postgres mial granice zw. z zapisem danych i szybkosc dysku, maszyny i jej obciazenie nie mialy wielkiego wplywu na wynik, zmieny konfiguracji rowniez.
Po zaglebieniu sie w kwestie konifguracji, administracji i ponownym wysluchaniu doswiadczonych administratorow, ktorzy dostarczyli mi informacji, ktorych detali tu nie bede przytaczal, bo nie pamietam, a wyjasnialy one dzialanie serwera postgres w zw. z wlasnie praca z dyskiem i wad takiego rozwiazania. Podjalem ostateczna decyzje.
Zrezygnowalismy z PostgreSQL.
--
dodaje w odpowiedzi na sluszna uwage Michala, informacje o wersji PostgreSQL
* serwer developerski : 8.3
* serwer produkcyjny - dodam pozniej, nie mam kluczy na netbooku
Tomasz Grzechowski edytował(a) ten post dnia 19.12.09 o godzinie 13:27