konto usunięte

Temat: Bazy Danych i Sieci Komputerowe

Witam,

Jestem konsultantem edukacyjnym w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu Wydział Zamijescowy w Chorzowie

W roku akademickim 2007/2008 nasza uczelnia wprowadziła do oferty studiów podyplomowych kierunek Bazy Danych i Sieci Komputerowe

Program studiów (w skrócie):

I Podstawy technologii baz danych
1. Jezyk SQL
2. Projektowanie relacyjnych baz danych
3. Architektura systemów bazodanowych
4. Systemy zarządzania bazami danych

II Udostępnianie baz danych w sieciach lokalnych i rozległych
1. Środowisko pracy aplikacji bazodanowych
2. Programowanie aplikacji bazodanowych

III Administrowanie bazą danych
1. Administrator bazy danych
2. Bezpieczeństwo danych w systemach baz danych
3. Utrzymanie bazy danych
4. Monitorowanie i optymalizacja systemu baz danych
5. Narzędzia wymiany danych baz danych z otoczeniem

IV Wykorzystanie baz danych w organizacji
1. Współpraca oprogramowania biurowego z systemami baz danych,
programowanie dostępu do baz danych z poziomu aplikacji
biurowych MS Office.
2. Wstęp do budowy systemu analizy danych w organizacji
3. Wprowadzenie do hurtowni danych, systemów klasy Business
Intelligence i eksploracji danych.

Wykorzystywane oprogramowanie
Do prezentacji przedstawianych zagadnień będą wykorzystywane środowiska – SQL SERVER 2005 + VISUAL STUDIO 2005 + ASP.NET

Dodatkowe informacje: http://chorzow.wsb.pl /studia podyplomowe

Jeśli to możliwe to prosiłbym o ocenę tego kierunku np. pod względem merytorycznym, co powinniśmy dodać, poszerzyć etc?

Pozdrawiam
Jakub Lubas
Jacek Ołowiak

Jacek Ołowiak kierownik zespołu IT

Temat: Bazy Danych i Sieci Komputerowe

i to wszystko na mssql, vstudio i asp? nic wiecej nie poznają? nie lizną oracle? nie dotkną php? nie beda wiedziec co to jest tnsnames? nie beda umieli ustawic listenera?

program fajny ale opiera sie glownie na microsofcie. rozumiem ze studenci beda mieli dostepny na uczelni mssql i iis zeby mogli cwiczyc w domu?

konto usunięte

Temat: Bazy Danych i Sieci Komputerowe

Ja jako konsultant mam mały wpływ na program studiów podyplomowych - program jest opracowywany przez trenerów-praktyków z danego zakresu.

Nie jestem ekspertem w tym zakresie, tak więc polegam na propozycji osoby opracowującej program studiów...stąd właśnie było moje zapytanie.

Chciałbym zwrócić uwagę, że są to studia podyplomowe - tylko 10 zjazdów i ok 190 godzin nauki. Czy twoim zdaniem należało by wyrzucić coś z obecnego programu kosztem twoich propozycji?

W kwestii mssql i iis to nie mam jeszcze takiej wiedzy ale nie sadzę
Jacek Ołowiak

Jacek Ołowiak kierownik zespołu IT

Temat: Bazy Danych i Sieci Komputerowe

Widzisz, nie jestem programowcem ani specjalistą. Studiuję za to i pracuje w branży i wiem co by mi się przydało a co nie. Zawsze jest kwestia braku praktyki oraz brak dostępu do aplikacji drogich, na które uczelnie nie maja kasy.

Wprowadzenie do business inteligence... fajna teoria ale zakładam ze nie macie Oracle i żadnego Warehouse Buildera :)
Nie twierdzę, że program jest zły - jest nawet dość ambitny.. niestety okrojony no ale niektórych spraw na uczelni się nie przeskoczy. Jak na 10 zjazdów to starajcie się dać im jak najwięcej praktyki - żaden kierownik IT nie będzie chciał samej teorii. Nauczcie ich albo dobrze projektować albo dobrze administrowac tym MSSQL.

W każdym razie trzymam kciuki.
Jakub Stolpe

Jakub Stolpe .NET Developer

Temat: Bazy Danych i Sieci Komputerowe

mozesz rozwinac III.5?
I.1 i I.2 - nie wiem do kogo adresowane sa te studia, ale okroilbym czas na poznawanie sql, bo to mozna zrobic w domu, podobnie jak o formach normalnych i innych tajnikach projektowania baz relacyjnych
IV.1 - biedni ludzie masakrowani brzez VB ;)
jesli IV.2 i IV.3 to bedzie troche teorii i wyklikanie tego co MS i jego partnerzy pokazuja na konferencjach/ szkoleniach to strata czasu, za malo macie godzin zeby pokazac cos sensownego
III.4 - swietny punkt, bo jak sie bazka rozrosnie do kilkuset tabel i query smigaja jak szalone, nagle sie okazuje ze cos to wszystko wolno chodzi..., wiec ten punkt moze okazac sie bardzo pomocny

ogolnie obawiam sie ze za duzo czasu na podstawy, za malo na zaglebienie sie w ciekawe rzeczy, czyli zostana one opowiedziane ogolnikowo, czytaj jesli ktos nie bedzie musial z tym co wlasnie poznal pracowac, to tylko starci czas i kase, bo zmienia sie soft etc., wiec czesc zdobytej wiedzy ulatuje a inna sie dezaktualizuje
Tomasz Prasał

Tomasz Prasał Group IT Security
Manager

Temat: Bazy Danych i Sieci Komputerowe

Pytanie do czego mają przygotować takie studia ?

Korzystając z doświadczeń wyniesionych ze studiów, pracy zawodowej i kursów uważam, że ogromną bolączką jest brak "praktycznych" zajęć.

Teoria jest bardzo potrzebna, ale bez praktyki (przez duże P nic tu po niej).

Jeżeli student ma coś wynieść z zajęć to trzeba mu pokazać jak ten "organizm żyje". Trzeba pokazać jak ma rozumieć to co do niego "mówi" system.

Prostą i bardzo skutecznie zmuszającą do myślenia metodą są zajęcia troubleshooting-owe. Student widzi jak działa baza, musi sobie w niej pogrzebać, poprzyglądać się co jak się zachowuje. Dodatkowo zyskuje podstawową umiejętność administrowania bazami i rozwiązywania codziennych problemów. Trzeba na żywo pokazać co się dziej jak np. zapełni się tablespace. Jak to wygląda od strony użytkownika, od strony administratora. Jakie komunikaty się pojawiają i co ON ma robić. Nauczyć studenta pewnych nawyków.

Według mnie studia pokazują zbyt wiele zagadnień, kosztem pobieżności. Specjalizacja jest troszkę zbyt szeroka ;] Jeżeli ktoś nie połknie haczyka i nie będzie sam drążył tematu to zostanie... tam gdzie jest ;]

konto usunięte

Temat: Bazy Danych i Sieci Komputerowe

Dzięki za wasze opinie,

Powiem tak,

Niestety nie potrafię się ustosunkować do waszych opinii ponieważ konsultant, który pisał ten program studiów zwyczajnie mi nie odpowiada a ja nie jestem obeznany w tym zakresie więc nie wiem jakie programy czy soft są konieczne, co można pominąć a co poszerzyć.

Faktycznie zasadniczym problemem jest to, że oferta studiów podylomowych nie może być specjalistyczna ... tzn. program nauczania jest ogólny i dopiero po zebraniu sę grupy prowadzący reagują na poziom zaawansowania i potrzeby słuchaczy.

Jeśli chodzi o praktyczny charakter studiów to nasza uczelnia już dawno zrezygnowała z nudnych i niepotrafiących przekazywać wiedzę wykładowców na rzecz praktyków.

Oczywiście wszystkie zajęcia mają się odbywać w pracowniach komputerowych, tak aby słuchacze mogli samemu doskonalić swoje umiejętności i zdobywać wiedzę... ale to obecnie na rynku edukacyjnym nie jest żadnym nowum ... przynajmniej u nas nie;)
Krzysztof Gil

Krzysztof Gil Projektant,
programista,
szkoleniowiec

Temat: Bazy Danych i Sieci Komputerowe

Dobrze, że powstają takie programy studiów, które pokażą nowe rozwiązania i nauczą praktycznych umiejętności, a nie tylko będą wtłaczać suchą teorię. Nie miałbym nic przeciwko temu, że zdecydowano się akurat na platformę MS (może np. MS zafundowało szkole pracownię?). Nie jest też ważne, że nie będzie omawianych konkurencyjnych rozwiązań (Oracle, IBM/DB2, czy mySQL i PostgreSQL). Nikt przecież w trakcie szkolenia kierowców nie zwraca uwagi, aby adept nauczył się kierować wszystkimi pojazdami dostępnymi na rynku - ma posiąść uniwersalną wiedzę z danego zakresu. I tak powinno być tutaj - od projektowania, programowania, administracji po tworzenie rozwiązań analitycznych (BI).
Rynek potrzebuje specjalistów - nawet doświadczonych tylko w jednej platformie. Lepiej poznać jedną platformę, ale dobrze, niż poznać wszystkie, ale słabo.

Następna dyskusja:

Forum Bazy Danych




Wyślij zaproszenie do