Temat: Baza dla Agencji Castingowej.
System jest tak dobry, jak dobry jest programista i to niezaleznie od wybranej platformy. I na tym proponowlabym skonczenie z jokami. Widzialem kilka tzw. "bezpiecznych systemow" opartych na php i mysqlu, ktore byly zle zrobione. Nie ma systemu, do ktorego nie mozna sie wlamac. a plusy podane przez Dawida, maga byc jednoczesnie minusami.
Aniu,
1. Poniewaz bedziecie mieli tam dane osobowe osob fizycznych, proponuje zaznajomic sie z tematem ochrony danych oobowych (GIODO).
2. Do rozmowy z programista musisz dokladnie okreslic swoje wymagania - nie pisac "np.", tylko dokladnie opisac cechy ludzi, jakie bedziecie przechowywac i jakie cechy beda wazne przy wyszukiwaniu (lacznie z danycmi osobowymi), ilosc stanowisk klienckich, bezpieczenstwo, niezawodnosc (czy np. system moze byc wylaczony przez 5-6 godzin w razie awarii serwera).... Mysle, ze macie jakis swoj kwestionariusz do ktorego zbieracie dane ludzi - jest on dobrym startem na okreslenie wymagan. Dlaczego jest to wazne - w znaczacym procencie przypadkow programista zawsze interpretuje niedomowienia na swoja korzysc :) Napisalas o dostepie z sieci - jakiej sieci? wewnetrznej czy internet?
3. Zabezpieczenie. Jezeli zalezy Wam na wysokim bezpieczenstwie i wystawieniu tego "do internetu", to proponowalbym trzymac baze na innym serwerze, a aplikacje dostepowa na innym (obojetnie czy byloby to PHP, czy ASP) - ale to podwyzsza koszty utrzymania. Jak zwykle nalezy wybalansowac pomiedzy kosztami, a bezpieczenstwem. A moze zamiast ogolnodostepnej strony rozwiazaniem bylaby instalowana aplikacja na laptopie laczaca sie baza w firmie?
4. Nie zgodze sie z Dawidem odnosnie startu wdrozenia. Najpierw kasa a potem mozliwosci. Powinno byc odwrotnie - najpierw dokladnie sprecyzowana wymagania (wszystkie - funkcjonalnosc, dostepnosc, bezpieczenstwo), a dopiero potem negocjacje cenowe. Czasem mala pierdolka jest bardzo kosztowna, a czasem duza funcjonalnosc (i bardzo przydatna) moze byc bardzo tania. Etap przygotowan do wdrozenia jest dosc wazny.
5. Kazdy programista zachwala swoj warsztat. Kazdy warsztat ma swoje wady i zalety. Zaden programista nie powie o wadach. :)
Masz drogi podejscia do aplikacji:
6. wziecie programisty, ktory zaproponuje Ci jakas kwote za zrobienie, na podstawie ogolnych wymagan. Jest to ruletka.
7. dokladne opisanie wymagan i poszukiwanie programisty na podstawie tego co masz. Jest to lepsze rozwiazanie, ale nie zawsze masz pewnosc, ze w opisie zawarlas wszystkie wymagania i opisy (patrz pkt. 2)
8. wziac tzw. "konsultanta", czyli czlowieka, ktory pracuje na styku biznesu i IT, ktory pomoze Wam sprecyzowac wasze potrzeby i wymagania i pomoc w poszukiwaniach najlepszego rozwiazania. Czlowiek nie powinien byc powiazany z zadna firma programistyczna i nie powinien byc programista. Wynikiem pracy takiego czlowieka powinien byc dokladny opis Waszych procedur (kto ma dostep do czego, dokladnie jak powinien dzialac program, jakie funkcjonalnosci, jakie dane i w jaki sposob powinny byc wpisywane i udostepniane, jak powinien wygladac interfejs uzytkownika ...)
Koszty:
od 1000 za pkt. 1 (student piszacy soft) do praktycznie brak gornej granicy. Wszystko zalezy od opisu Waszych wymagan, wielkosci firmy i negocjacji. Zgodnie z zasada im nizszy koszty poczatkowy, tym drozsze utrzymanie.
I jeszcze jedno - nie zapomniej o umowie serwisowej i prawach autorskich. Utrzymanie programu nie konczy sie z chwila jego napisania (serwis, dorobki, awarie), a od umowy zalezy, czy bedizecie tylko uzytkownikami programu, czy na wlasnosc dostajecie kod zrodlowy.