Piotr
Wierzbowski
IT Architect, Asseco
Poland S.A.
Temat: Opis stanowiska pracy architekta korporacyjnego
Było ogólnie bo i pytanie jak zostać architektem IT jest ogólne, konkretne wymagania są zawsze wpisane w ogłoszeniu o pracę. W swojej wypowiedzi zwracam uwagę na to, że do skutecznego realizowania zadań takiego architekta IT (ogólnie) potrzebna jest wiedza z wielu dziedzin (ogólnie związanych IT), właściwie to dobrze gdyby taki ktoś był w stanie wykonywać pracę dowolnego członka zespołu, a przynajmniej wiedzieć na czym polega, jakie są jego główne problemy, obawy i potrzeby. Aby tworzyć reguły budowy jakiegoś systemu oraz właściwie zamodelować jego konstrukcję należy wziąc przecież pod uwagę wiele aspektów procesu tworzenia takiego systemu i jakoś trzeba wejść w posiadanie takiej wiedzy.Minimum wiedzy powinno być właśnie taką przekrojowa wiedza.
Słowo 'automatycznie' nie zostało przeze mnie użyte - to Pańskie konfabulacje :), miałem na myśli dobór właściwych projektów i pracodawców, celem zdobywania właściwej wiedzy z biegiem czasu. Utrwalanie niewłaściwych wzorców i zachowań jest szkodliwe :).
Neguje Pan znaczenie renomowanych certyfikatów, ale jak inaczej w krótkim czasie zweryfikować czy potencjalny kandydat posiada wymaganą wiedzę? Organizacja certyfikująca jasno precyzuje zakres umiejętności, które należy posiadać aby dany certyfikat zdobyć i ręczy za osobę mającą certyfikat, że te umiejętności posiada (lub posiadała w chwili egzaminu).
W ogłoszeniach o pracę znacznie częściej przy stanowisku architekta pojawia się wymaganie posiadania takiego certyfikatu, dla odmiany nigdy nie widziałem wymagania na posiadanie studiów drugiego stopnia.