Temat: Analityk Biznesowy - studia podyplomowe
@Karina
Poniżej moja opinia z zaznaczeniem, że nie brałem udziału w tych studiach.
Biorąc pod uwagę twoje obecne doświadczenie, cenę studiów oraz program to uważam, że nie warto. Program studiów może wygląda zachęcająco (na pierwszy rzut oka :-), ale brakuje tutaj kluczowego aspektu pracy analityka biznesowego - zarządzania wymaganiami (poprzez zarządzanie rozumiem każdy aspekt związany z wymaganiem - pozyskiwanie, opracowanie, dokumentowanie, śledzenie itd). Łącznie na studia przeznaczone jest około 20 dni, znaczy to, że zagadnienia będą omawiane dosyć pobieżnie. Poniżej spróbuje odnieść się do poszczególnych zagadnień:
- Role analityka biznesowego
Jest dosyć dobrze opisana w książkach traktujących o analizie biznesowej (BABOK, Business analysis autorstwa Debry Paul czy The Business Analyst's Handbook autorstwa Howard Podeswa). Nie wydaje mi się, aby trzeba było płacić tak duże pieniądze, aby o tym posłuchać.
- Procesy biznesowe – zarządzanie procesowe, modelowanie procesów z wykorzystaniem BPMN
Na zajęciach nie nauczą Cie modelować a jedynie przekażą wiedzę na temat notacji. BPMN jest na tyle prostą notacją, że nie warto za to płacić.
- Metodyki projektowe - metodyka PRINCE2 - warsztaty
Fajnie, że takie zagadnienie się pojawia, ale to nie jest główny (nawet poboczny) aspekt pracy analityka biznesowego. Taki przedmiot bardziej bym widział jako przegląd różnych metodyk projektowych (Prince, PMP, metodyki z rodziny agile)
- Język UML – opis procesów i wymagań użytkowych - warsztaty
Patrz odp. do BPMN. Mimo, że UML jest zdecydowanie 'szerszą' notacją to dobra książka do nauki i dużo modelowania jest głównym elementem sukcesu.
- Studium przypadku – z użyciem języka UML
Jak wyżej
- Architektury systemów IT
Podobnie jak z Prince - fajnie, że jest, tylko po co? Analityk biznesowy odpowiada za wymagania biznesowe, a nie ich sposób implementacji. Oczywiście analityk biznesowy powinien orientować się w różnych sposobach realizacji wymagań, ale nie jest to zagadnienie, które powinno być realizowane na takich studiach.
- ITIL – zasady i stosowanie
Nie za bardzo rozumiem, skąd takie zagadnienie na studiach zatytułowanych "Analityk biznesowy".
- Inżynieria oprogramowania - proces wytwórczy
Podobnie jak z architekturą systemów IT.
- Zarządzanie testami
- Analiza i wybór rozwiązań informatycznych
Z zakresem tych zagadnień chętnie bym się zapoznał.
- Umiejętności miękkie analityka biznesowego – warsztaty
Jeden z kluczowych aspektów!
Podsumowując - za dużo tutaj zagadnień za bardzo odbiegających od profesji analityka biznesowego. Nie są poruszane takie tematy jak zarządzanie wymaganiami, analiza i zarządzanie interesariuszami, architektura biznesowa.