Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: AB i ogólna teoria systemow

Nauka moim (i nie tylko) zdaniem podstawowa dla AB, a tu ciekawy artykuł, także w "tym temacie"
http://www.modernanalyst.com/Resources/Articles/tabid/...

Obserwuje ciekawe zjawisko: duzo sie mowi o skuteczności analizy systemowej, rzadko kto ja na prawdę stosuje w IT, jest bardzo skuteczna (sam stosuje od dłuższego czasu, w badaniach naukowych, szczególnie w dziedzinach poznawczych, to podstawowe podejście) i jest najczęściej wycinana z projektow analitycznych, czy Wy także macie takie obserwacje?

P.S.
Ogólna teoria systemow to tylko systemy informatyczne, te sa jednym z wielu możliwych systemów a niestety czesto spotykam sie z postrzeganiem [system]=[system informtyczny]

konto usunięte

Temat: AB i ogólna teoria systemow

Powody wg mnie:
* przede wszystkim brak kompetencji analityków i managerów
* brak czasu i budżetu na dokładne alizy
* bałagan w projektach z najbliższego otoczenia (problemy z integracją systemów)
* złe doświadczenia z przeszłości skłaniają do szukania elastyczności i mniejszej skali, po czym okazuje się, że skala jest wielka, a elastyczność rodzi problemy
* szybkie decyzje strategiczne (tzw. polityczne), przemożna chęć osiągania quick-winów, zmiany organizacyjne w czasie trwania projektu
* niezdecydowany biznes, płynne wymagania
Roman F.

Roman F. Head of Group
Finance IT SC, IT
Program Manager

Temat: AB i ogólna teoria systemow

Zakładam, że wymienione tutaj pojęcie „Analizy Systemowej” (AS) dotyczy analizy systemów IT.

Tendencja pomijania AS w procesach wytwarzania systemów informacyjnych jest dość powszechna i wynika z jednej, zasadniczej przyczyny: AS jest z natury dyscypliną złożoną, obejmującą z jednej strony wiedzę o strukturze danego systemu (np. funkcjonalność systemu) a z drugiej strony wiedzę o problemach, które dany system rozwiązuje/pomaga rozwiązać (np. biznes przedsiębiorstwa).

O ile można się „jakoś” obejść bez AS w mniejszych projektach (budując „jakieś” systemy przy udziale bardziej doświadczonych konsultantów i świadomego biznesu) o tyle w bardziej złożonych inicjatywach wiedza jaką może dostarczyć AS jest niezwykle potrzebna i w znaczący sposób może wpłynąć na architekturę danego systemu czy nawet biznesu. Brak tej wiedzy to niemalże 100% pewność, że mimo iż system działa – to nie działa optymalnie.

Wg mnie, zbiór umiejętności analityka systemowego to suma zbiorów umiejętności analityka biznesowego i konsultanta (specjalisty) od danego systemu. Ten fakt, jednoznacznie określa charakter AS i wyjaśnia czemu specjalizacja jest w cenie, a cena ta w większości przypadków determinuje czy robimy (i na jakim poziomie) AS dla czy też nie.

Osobiście od jakiegoś czasu stosuję (z potrzeby a nie z przymusu) AS i coraz bardziej skłaniam się do stwierdzenia, że AS wykonana zarówna na wyższym (Arch. Syst.) jak i na niższym poziomie (per proces) jest niezastąpionym narzędziem do optymalizacji systemów informatycznych.



Wyślij zaproszenie do