Temat: Ścieżka kariery Analityka IT
Witam wszystkich,
To mój pierwszy występ na grupie - pozdrawiam tutejszych bywalców.
To, co napisał Jarek jest jak najbardziej prawdziwe - kontekst pracy AB określa firma. Podobnie zresztą jak przy stanowisku testera czy nawet programisty. Są firmy gdzie tester ma wywołać niepożądany dla użytkownika komunikat (nieobsługiwany wyjątek), a są firmy gdzie tester pisze i modyfikuje skrypty testowe, żeby nimi nakarmić odpowiednie oprogramowanie, zapytania SQL żeby sprawdzić integralność i rzetelność danych w bazie itp.
Mam jednak wrażenie, że Wiola pytała o wspólny mianownik rzeczy związanych z większością stanowisk analityka.
Ja zaproponowałbym z zajęć:
1. Zbieranie i spisywanie wymagań i to nie tylko funkcjonalnych.
2. Analizowanie wymagań i ich interakcji (np. czy sobie nie przeczą)
3. Generowanie jak najbardziej jednoznacznego w interpretacji materiału dla projektanta/architekta/programisty, który ma przerobić wymagania w soft zaspokajający potrzeby biznesowe klienta/sponsora i - co czasem chyba nawet ważniejsze - zaspokajający jego dobre samopoczucie (obrazoburstwo popełniam, wiem).
4. Rozmawianie z ludźmi i wysłuchiwanie ich.
A z umiejętności/zdolności proponuję:
1. Dociekliwość i głód zrozumienia - po to, żeby przebić się przez to, co klient/sponsor mówi że chce, do tego czego naprawdę potrzebuje.
2. Umiejętność czytelnego i w miarę jednoznacznego formułowania myśli (a przez to postawienia się w sytuacji czytelnika, który nie ma pojęcia, o czym piszę). Możliwie bez użycia prozy wielolinijkowej.
3. Umiejętności wiedzowe - klasyfikacje typów wymagań, wzorce wymagań; natomiast notacje - sysML, UML, BPMN zamieściłbym trochę niżej na liście... Notacja to narzędzie, nie cel. I bardzo pomaga. Ale brak znajomości nie dyskwalifikuje jako analityka.
4. Wiedza dziedzinowa - zwłaszcza w przypadku systemów krytycznych (lotnictwo, medycyna, wojsko itp.)
To jest moje subiektywne zdanie. Oczywiście inni mogą mieć inne,
bo mają inne doświadczenia.
No i rzecz najważniejsza - last but not least: PASJA.
Pozdrawiam,
Bartek
Bartosz Andrzejewski edytował(a) ten post dnia 10.09.09 o godzinie 17:03