Wojciech
Gardziński
Mieć rację godzinę
wcześniej niż inni:
przez godzinę być
...
Temat: Raport tabeli przestawnej definiowany arkuszem
Ten film pokazuje NOWY typ raportu w AFINIE.Tak zwany "Raport tabeli przestawnej definiowany arkuszem"
Jest bezpośrednią odpowiedzią na bardzo konkretną POTRZEBĘ KLIENTA.
Tu - wszystko pokazane na danych przykładowych, realna implementacja była ok. 10 razy większa - więcej danych, więcej definicji, więcej centrów kosztowych.
Klient zadzwonił i mówi: "AFIN długo liczy". Cóż, widocznie ma co - pomyślałem i zacząłem dochodzenie.
Klient miał skoroszyt, w którym liczył koszty - w pionie ok. 300 pozycji, przy każdej pozycji odpowiednie konto - super organizacja, formatowanie, itp.
I wszędzie funkcje AFINA, liczące każdą pozycję oddzielnie, bo funkcje AFINA tak mogą i robią to szybko i sprawnie. Szybko? No cóż, ponad 30.000 funkcji, a tyle wychodziło, powodowało kilka minut czekania na wynik.
I tak funkcje AFINA liczą szybko, ok 100 funkcji na sekundę, ale widocznie niektórym mało.
Już zrobił sobie przeliczanie ręczne, już organizował sobie przeliczanie arkusz-po-arkuszu (i robił to excelowo-poprawnie), ale to, i tak, trwało. I bolało. Więc Klient chwycił za telefon i dzwoni.
Poprosiłem o przysłanie owego skoroszytu - masakra (w sensie wielkości)! Jak napisałem powyżej - ponad 30.000 funkcji, ponad 30 arkuszy, kilkaset wierszy w dół.
A macierz kosztowa - rzadka bardzo. Bo w takich sytuacjach tak jest - koszty w danym okresie nie są wszędzie - są "rzadko" - ale my na potrzeby naszego raportowania musimy "mieć wszystko". Jak zagadałem do Klienta "A może byśmy to tabelą przestawną?" - ów od razu zaprzeczył: "- Robiliśmy! KOSZTY RZADKO i wtedy w tabeli przestawnej etykiety się nie pojawiają, ale to nic - my mamy WIELE PLIKÓW z obrotówkami z poszczególnych miesięcy. I kupa roboty z przeklejaniem, układaniem pól tabeli od nowa. Ale to i tak nieważne - MY MAMY PODSUMOWANIA niektórych kosztów i one się mają nijak do nazw tych kosztów, numerów kont, itp. Po prostu kosmos. Tabela przestawne wysiada."
Cóż, przyznałem rację.
A klient dalej:
"- No to ja mam tego AFINA, mam nasze funkcje, wszystko sobie ślicznie podefiniowałem, ale mam mały problem, bo to się chwilę liczy..."
Jak już porozmawialiśmy o tych problemach z tabelą przestawną, to Klient spuścił trochę z tonu i nawet powiedział "- No, ale widocznie tak ma być. Duże potrzeby, duży raport..."
Chciał jeszcze mówić, że to robią w sumie w trzy osoby i jak każda otwiera, to musi liczyć od nowa, ale już, zrezygnowany, tylko westchnął.
A ponieważ problemy Klienta, stają się automatycznie moimi problemami, za parę dni dostał...
http://afin.net/webcasts/Demo_WorksheetDefinedPivotTab...
Zamiast 10 minut ma 12 sekund. Definiuje co chce, jak chce, kiedy chce i w ile osób chce.
I od niechcenia rzucił przez telefon "No, nawet zgrabnie to zadziałało."
Uff.... !!! ;)
"Oficjalnie" napisane również na filmie w arkuszu 'Idea', ale tam po angielsku.
P.S.
Rozwiązaniem powyższego problemu, jest kombinacja "mocy przetwarzania bazodanowego" z excelowym, super elastycznym interfejsem użytkownika - arkusze definicji, można wypełniać sobie funkcjami, ale tylko próbnie, prototypowo. Jak stwierdzimy, że "tak ma być", otwieramy maszynkę bazodanową do zrobienia szybkiej DMA (hurtowni analityka), która się robi w moment, operacje bazodanowe, te wszystkie łączenia pionowe (konsolidacyjne) i poziome (relacyjne) tabel, update'y i inne tam takie, robi w mig. I udostępnia tabelę.
A my tę tabelę pyk - i do excelka. A na tym - już na stałe - owa tabela przestawna.
Ale czemu wtedy TP nie działała, jak trzeba, a teraz działa?
To proste - TABELI PRZESTAWNEJ TRZEBA POMÓC DOBRZE DZIAŁAĆ - najlepiej własną strukturą - i taka struktura jest w arkuszach definicji: G1:01 to Grupa 1, pozycja 01, itd.
A TP sortujemy po owych grupach. I wszystko sortuje się szybko i TAK JAK CHCE UŻYTKOWNIK - niezależnie jak nazywa etykiety, jakie ma konta, itp.
To sortownie grup nie byłoby możliwe jednak bez bazodanowego podejścia z jednej strony i łatwości definiowania tych grup - z drugiej.
Ale, jak widać, można to połączyć.
Powstał, oczywiście, "na cześć" nowy przykład AFINA - niebawem pojawi się w instalce.
Kto chciałby poćwiczyć wcześniej - zapraszam na priv.
Uwagi? Pytania?Wojciech Gardziński edytował(a) ten post dnia 12.11.12 o godzinie 16:52