Zbigniew Misiak

Zbigniew Misiak senior consultant,
BOC IT Consulting

Temat: 10.000 zarejestrowanych użytkowników systemu...

Miło mi jest Państwa poinformować, że dziś liczba zarejestrowanych użytkowników systemu ADONIS:Community Edition przekroczyła 10 tysięcy.

Cieszymy się, że polscy użytkownicy są tak licznie reprezentowani i że możemy pomagać Państwu we wdrażaniu zarządzania procesami poprzez nasze narzędzie, które pozwala nie tylko modelować procesy, ale również publikować je w czytelnej formie, optymalizować oraz monitorować.

Przy okazji gorąco zachęcamy Państwa do polecania strony http://adonis-community.com oraz systemu ADONIS:Community Edition osobom, którym takie narzędzie może się przydać.

konto usunięte

Temat: 10.000 zarejestrowanych użytkowników systemu...

Może i ja dołączę choć mój english jest kiepski, ale tzw mapowanie procesow jakmozna wykorzystac w praktyce?
Maciej Tomaszewski

Maciej Tomaszewski starszy konsultant
CRM, Pivotal Polska

Temat: 10.000 zarejestrowanych użytkowników systemu...

Polecam na początek lekturę kilku artykułów na temat BPM-a. Np.: http://www.procesowcy.pl
Grzegorz Krzemiński

Grzegorz Krzemiński 600+ projektów w
bezpieczeństwie |
Trener | RODO | HSSE
|...

Temat: 10.000 zarejestrowanych użytkowników systemu...

Tadeusz M.:
Może i ja dołączę choć mój english jest kiepski, ale tzw mapowanie procesow jakmozna wykorzystac w praktyce?

A np normy ISO możesz mieć w formie mapy myśli, upraszcza szkolenia, bo np możesz sobie powiązania między rozdziałami porobić i opisać.

;-)

Przeglądy zarządzania jak szykujesz, też mozna, każdy rozdział oddzielnie.

W ISO cała masa. Do tego jak sie tworzy strategie, plany, cokolwiek. TO nie jest jakieś nie wiadomo co, to po prostu bardzo efektywny sposób notowania. Zastosowanie do wszystkiego.

konto usunięte

Temat: 10.000 zarejestrowanych użytkowników systemu...

Maciej Tomaszewski:
Polecam na początek lekturę kilku artykułów na temat BPM-a. Np.: http://www.procesowcy.pl
dzieki, poczytam
Zbigniew Misiak

Zbigniew Misiak senior consultant,
BOC IT Consulting

Temat: 10.000 zarejestrowanych użytkowników systemu...

Ja również polecam serwis procesowcy.pl.

Jeśli chodzi o korzyści z mapowanie (i szerzej zarządzania procesami), to można na to spojrzeć z 2 stron:

1) Opisywanie procesów często jest ważnym elementem całościowego zarządzania organizacją przez procesy. Jest to sposób zarządzania nakierowany na Klienta i na efekty działań, a nie na wykonywane funkcje.

Modelowanie w takim scenariuszu pozwala z jednej strony na opisanie stanu obecnego (tzw. modele AS-IS), a z drugiej na planowanie jak chcemy, aby było (modele TO-BE). Pozwala to lepiej zrozumieć organizację. Kolejnymi korzyściami są usprawniona komunikacja (łatwiej jest dyskutować w oparciu o graficzny model, gdyż jest on bardziej czytelny niż opis tekstowy) oraz łatwiejszy transfer wiedzy.

Modelowanie jest w takim scenariuszu najczęściej punktem wyjścia do całego ciągłego cyklu usprawniania procesów.

Więcej na ten temat można przeczytać m.in. w naszej prezentacji (plik PDF) odnośnie metodyki zarządzania procesami PMLC.

2) Z drugiej strony modelowanie procesów może służyć jako narzędzie wspierające konkretne projekty - np. uzyskania certyfikatu ISO, stworzenia specyfikacji systemu itp. Modele służą tutaj jako narzędzie do czytelnego opisu.

Trochę więcej na ten temat (oraz jak jest to wspierane przez ADONISa) można znaleźć w prezentacji systemu ADONIS oraz w dokumencie mówiącym o scenariuszach wykorzystania, które umieściliśmy w serwisie Slideshare.net:

http://www.slideshare.net/zbigniew.misiak/system-adoni...

http://www.slideshare.net/zbigniew.misiak/adonis-funkc...

Zajmując się modelowaniem zawsze warto pamiętać, że modelujemy w jakimś celu i że modelowanie samo w sobie nie ma wartości. To od tego, w jakim celu modelujemy powinno zależeć co i w jaki sposób (w tym jak dokładnie) opisujemy.

Jedną z zasad, jakie zalecamy naszym Klientom jest:

"Modeluj tak mało jak można i tak dużo jak trzeba".

Wynika to m.in. z tego, że organizacja zmienia się na tyle szybko, że modele zbyt szczegółowe szybko się zdezaktualizują i czas poświęcony na ich stworzenie będzie zmarnowany z punktu widzenia organizacji.

Warto też pamiętać o częstej pokusie, której ofiarami padają firmy rozpoczynające modelowanie. Jest to tzw. "gotowanie oceanu" - polega to na tym, że firma stara się za pomocą małych zasobów ("grzałka") wymodelować zbyt wiele procesów na zbyt dużym stopniu szczegółowości ("ocean").
Powoduje to, że rozpoczyna się duże i ambitne projekty, które nie kończą się w rozsądnym czasie których rezultatów nie widać.

Lepszym rozwiązaniem jest wybieranie małych obszarów, dla których jesteśmy w stanie szybko zakończyć projekt i zaprezentować rezultaty. Jeśli modelujemy na potrzeby usprawnienia transferu wiedzy, to moglibyśmy zacząć od modelowania kilku procesów, w których najczęściej popełniają błędy nowi pracownicy. Jeśli modelujemy na potrzeby specyfikacji - od procesów, których wsparcie jest kluczowe dla powodzenia całego projektu wdrożenia.

Jeśli chodzi o mindmapy - to dobry sposób np. na notowanie podczas warsztatów. My w firmie korzystamy w tym celu z programu FreeMind.
Natomiast do opisywania procesów lepiej korzystać np. z ADONIS:CE, gdyż dzięki temu można łatwo wiązać procesy na różnych poziomach szczegółowości oraz wzbogacać opisy procesów o zasoby (np. wykonawcy, dokumenty, ...).

Pozdrawiam serdecznie,

Zbigniew MisiakZbigniew Misiak edytował(a) ten post dnia 14.12.09 o godzinie 13:28

Następna dyskusja:

Wygraj iPada! Konkurs z oka...




Wyślij zaproszenie do