konto usunięte
Temat: Procesy dynamiczne, adaptacyjne i generyczne
Obecne stosowane podejście w systemach klasy workflow powoduje, że podstawowym nurtem automatyzacji procesów jest ich realizacja zgodnie z definicją procesu. Jest to dość „sztywne” podejście ale skuteczne w obszarze bardzo dobrze rozpoznanym i przebadanym.Procesy dynamiczne pozwalają na określenie definicji głównej ścieżki procesu oraz zbioru możliwych lub dopuszczalnych procesów/aktywności wraz z mechanizmami pozwalającymi na określenie możliwości użycia poszczególnych procesów etapach w realizacji instancji procesu w różnych jej stanach do czego
jest wykorzystywany opis warunków „pre” i „post” procesu.
Procesy generyczne można inaczej nazwać procesami uniwersalnymi. Można z nich skorzystać do realizacji dowolnego procesu. Aktualne standardy dotyczące procesów (BPEL,XPDL) nie udostępniają możliwości tworzenia takich procesów, a tworzenie ich za pomocą zadań ad-hoc byłoby bardzo uciążliwe. Również w tym przypadku skorzystanie z procesów dynamicznych pozwoli na rozwiązanie tego problemu, a także, przy odpowiednich założeniach, na (przynajmniej częściowo) automatyczne tworzenie nowych procesów.
Procesy adaptujące to odmiana procesów biznesowych, które mogą być adaptowane do nowych warunków, napotkanych w trakcie wykonywania procesu, w sposób prosty i niewymagający dużych nakładów pracy lub kosztów. Może to być adaptacja manualnie sterowana (przez człowieka) lub wspomagana automatycznie (w całości lub części). Aktualnie systemy workflow wspomagają takie procesy w sposób bardzo ograniczony z użyciem aktywności ad-hoc, takie rozwiązanie musi zostać jednak przewidziane przez projektującego proces przed jego realizacją. Pełniejszą adaptację do nowych, nieprzewidzianych warunków można zrealizować przy zastosowaniu procesów dynamicznych.
źródło: Hurtownie procesów str. 8 - 9Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.03.15 o godzinie 13:17