konto usunięte
Temat: Karuzelowe oszustwa
Co to jest karuzela podatkowato w praktyce zorganizowana, hierarchicznie zbudowana przestępczość na olbrzymią skalę, zagrażająca podstawom finansów publicznych. Celem procederu jest najczęściej wyłudzenie podatku VAT, który w rzeczywistości nigdy wcześniej nie został zapłacony, ale także uniknięcie opodatkowania. Celem karuzeli może być także wprowadzenie do obrotu towarów z nielegalnych źródeł, np. z przemytu, lub zalegalizowanie środków finansowych, czyli pranie pieniędzy. Taki proceder pozwala również na obniżenie cen towarów, by zaoferować na rynku krajowym warunki konkurencyjne w stosunku do przedsiębiorców, sprzedających te same produkty, ale funkcjonujących legalnie. W praktyce poziom cen stosowany w wyniku tego rodzaju oszustw jest nie do osiągniecia przez uczciwego przedsiębiorcę i niszczy uczciwą konkurencję.
310 tys. - to liczba fikcyjnych faktur, ujawnionych przez kontrolę skarbową tylko w latach 2012 – 2013, które wykorzystane zostały w przestępczym procederze.
Na czym polega karuzela podatkowa?
Your browser doesn't support audio.
Please download the file: audio/ogg audio/mpeg
Pobierz nagranie.
W oszustwach karuzelowych bierze udział najczęściej grupa kilku lub kilkunastu firm, funkcjonujących jako ogniwa podatkowej karuzeli, zawierających pozorne transakcje. Firmy te rozsiane są nie tylko w Polsce, ale w krajach UE. Pomysłodawca całej operacji najczęściej nie ujawnia się w ewidencjach i rejestrach działalności gospodarczej. W grupie podmiotów, biorących udział w karuzeli mogą występować powiązania kapitałowe i personalne, bo to pozwala na zgodne z przestępczym zamiarem sterowanie procesami gospodarczymi.
W dużym uproszczeniu schemat karuzeli podatkowej wygląda tak: firma z kraju UE, np. z Polski sprzedaje towar do innego kraju unijnego. Na tym etapie wykorzystuje zerową stawkę VAT, która obowiązuje w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Firma, która sprzedaje towar kontrahentowi z innego państwa członkowskiego, nie deklaruje podatku VAT do wpłaty. Jednocześnie korzysta z prawa do odliczenia VAT naliczonego, zawartego w fakturach zakupu. Następnie nabywca – np. słowacka firma natychmiast sprzedaje ten sam towar kolejnej firmie, ta kolejnej, a ostatecznie towar trafia ponownie do Polski. Podmioty zobowiązane do zadeklarowania i wpłaty podatku VAT, nie wpłacają go, często znikając. Natomiast sprzedawcy – dostawcy towarów wewnątrz UE wykazują tę transakcję, jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, stosując 0-proc. VAT.
Jolanta Strojna
Rzecznik Prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach
http://www.slupczyoszust.pl/index.php/o-kampanii/co-to...