Leszek
K.
Zarządzanie
bezpieczeństwem
informacji. Dane
osobowe.
Temat: Sprawdzanie kandydatów na Facebooku / Żądanie referencji
Sprawdzanie kandydatów na FacebookPracodawcy starają się dowiedzieć nieco więcej o kandydatach i najczęściej sprawdzają kandydatów na portalach Facebook, LinkedIn I GoldenLine. Jak się okazuje, dość często zdarza się im odrzucić kandydaturę z powodu informacji znalezionych na temat kandydata w internecie – nieodpowiednich zdjęć, negatywnych komentarzy o swoim poprzednim pracodawcy czy upubliczniania informacji, które podlegają ochronie.
Oczywiście wątpię, aby kandydaci byli informowani o takich powodach odrzucenia ich ofert.
Zgodnie z ustawą wydaje się, że nie wolno takich danych przetwarzać, no chyba, że kandydat wyraził na to zgodę. Jest jednak w tym obszarze pewna szara strefa – jeśli rekruter zapozna się z takimi danymi i wyciągnie odpowiednie wnioski na temat kandydata, ale nie będzie tych danych gromadził (np. nie zanotuje ich), to fizycznie danych osobowych nie przetwarza i nie można mu nic zarzucić, a na pewno nie ma w takiej sytuacji dowodu na to, że takie przetwarzanie miało miejsce.
Myślicie, że rzeczywiście tak jest?
Kolejna sprawa to referencje czyli opinia na temat byłego pracownika, która udzielana jest kolejnym potencjalnym pracodawcom.
Wydaje się, że podstawą przetwarzania danych w referencjach jest zgoda pracownika wyrażona w procesie składania aplikacji do potencjalnych pracodawców.
Mnie natomiast zastanawia czy można żądać referencji? A jeśli można – to jaką podstawę prawną należy wskazać na takie „żądanie”? GIODO stoi przecież na stanowisku, że żądać można jedynie takich informacji, które określone są przez Kodeks pracy.
Ciekaw jestem co o tym sądzicie?