Bogdan Zacharski

Bogdan Zacharski coach (certyfikat
ICC), mentor,
doradca, interim
manager

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

Witam wszystkich zainteresowanych tematem wody, którą spożywamy i jej wpływu na nasz organizm i zdrowie.
Śledząc dyskusje toczone zarówno w grupie "Zdrowe odżywianie", jak i "zdrowa woda" dostrzegam zbieżność z wymianą informacji nt. wody dostępną w internecie poprzez np. Google.
Istnieje świadomość znaczenia wody, przerzucamy się liczbą rodzajów wody występujących w przyrodzie oraz znajomością wód leczniczych, czy też stołowych. Hasła - woda strukturowana, woda strukturalna, woda żywa, woda życia, woda heksagonalna ... budzą zainteresowanie, ale i emocje. W przekazach wiadomości na ich temat sporo z nich zaliczyłbym do grupy "czary-mary".
Z tej wielkiej liczby dostępnych informacji wydobyłem kilka, na które pozwolę sobie zwrócić uwagę wszystkich zainteresowanych tematem wody.

1. Czy dostrzegacie, że woda jest produktem, który spożywamy, a który nie podlega trawieniu?!

2. Nasz organizm zbudowany jest w ok. 70% z wody, czyli praktycznie wszystko, co się w nim dzieje, dzieje się w środowisku wodnym.

3. Woda jest uniwersalnym i dobrym rozpuszczalnikiem.

4. Podstawowym zadaniem wody w organizmie jest transport w jedną stronę (wchłanianie) składników koniecznych do życia organizmu i jego rozwoju. Natomiast w drugą stronę transport (wydalanie) składników, które są organizmowi niepotrzebne.

5. wszelkie dyskusje nt. wody koncentrują się przede wszystkim na jej składzie chemicznym i takichże właściwościach.

6. woda naturalna, tzn. woda dostępna w naturalnych zbiornikach wodnych ma postać krystaliczną, gdyż jej molekuły układają się w heksagon.

7. wchłanianie składników odżywiania i składników wydalania odbywa się na zasadzie ich transportu w postaci rozpuszczonej w wodzie poprzez błony komórkowe.

8. jakość i efektywność tego transportu, inaczej osmozy poprzez błony komórkowe zależy od budowy fizyko-chemicznej wody, a nie jej składu chemicznego.

9. przez tysiąclecia ludzkość korzystała z wód powierzchniowych, czerpanych do celów gospodarczych prostymi metodami - wiadra, czerpaki, rozprowadzanych rurami ze źródeł położonych wyżej niż punkty odbioru - dzięki temu woda miała zachowane właściwości wody heksagonalnej. Przez te tysiąclecia błona komórkowa przystosowała się do współpracy z taką wodą.

10. obecnie dostępne nam wody, które są zwykle tłoczone z głębi ziemi, transportowane pod ciśnieniem na duże odległości i różne wysokości, mają naruszoną strukturę krystaliczną, czyli zmienione właściwości fizyko-chemiczne, co dalej powoduje, że jej współpraca z błoną komórkową jest mniej efektywna.

.....

Jeśli otrzymam choć jeden "feedback" będę kontynuował przekaz wyników swojej analizy dostępnych w necie informacji nt. wody. Chętnie też podpowiem jak można przywrócić postać krystaliczną wody metodami bardziej naturalnymi, niż oferowane w internecie różne generatory. Chętnie podejmę też dyskusję nt. wyboru wody przeznaczonej do spożycia.
Elżbieta Klamrowska

Elżbieta Klamrowska Dietetyk,
Właścicielka poradni
4 PORY DIETY

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

Witam zainteresowanych wodą!pytanie jest dobre!w zależności od ilości składników mineralnych wody dzielimy na: źrodlane/zwykłe, słabozmineralizowane, mineralne, lecznicze i stołowe.najbardziej wartościowe dla naszego organizmu są te w których zawartości składników mineralnych jest powyżej 1000mg/l, czyli wody mineralne,lecznicze,stołowe!a więc ważne aby patrzeć na etykietki!wody mineralne w odróżnieniu od źródlanych, uzupełniają niedobory składników mineralnych w organizmie, a także mają działanie profilaktyczno zdrowotne.wody mineralne to również takie, w których stwierdza się odpowiednią zawartość chociaż jednego składnika mineralnego o znaczeniu fizjologicznym!pod uwagę bierze się:Mg, Ca, Na,Cl-,wodoroweglany, siarczany, jod, fluor,żelazo, CO2. ilości o znaczeniu fizjologicznym zapisane są w odp rozporzadzeniu.
w odniesieniu do codziennej praktyki najlepiej kupować wody:Galicjanka, Muszyna,Muszynianka,Skarb Życia, Krystynka,Mineral.wody mało znane, ale zdrowe!ewentualnie Cisowianka i Nałęczowianka(są to wody słabozmineralizowane-nie uzupełniają niedoborów, ale też nie wypłukują składników mnineralnych z organizmu).cała reszta, te całe Żywce Zdrój itd to pić, jak już nic innego nie ma!

konto usunięte

Aleksandra Załęska

Aleksandra Załęska dziennikarz, Fit.pl

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

Woda jest ważnym składnikiem naszego organizmu, a picie wody to najprostszy sposób na nawodnienie organizmu. Należy pamiętać, że każdy organizm ma swoją normę - indywidualną i zależną od wielu czynników.Podczas godzinnego sprzątania nasz organizm traci pół szklanki wody, 45 minut spędzonych na basenie to szklanka wody do uzupełnienia, a dwie godziny na zakupach w klimatyzowanym centrum handlowym to dla naszego ciała pół litra straconej wody. Nasz organizm jej nie magazynuje, dlatego należy pamiętać o ciągłym i regularnym nawadnianiu.
Więcej o wodzie http://www.fit.pl/dietetyka/abc_zywienia/woda/pij_madr...

konto usunięte

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,81048,8385135...

artykuł odnośnie wody z kranu :)

konto usunięte

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

Zachęcam do spróbowania wody krzemionkowej : ).

konto usunięte

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

Mieszkańcy Gdańska i Sopotu mogą spokojnie pić wodę z kranu:)

http://www.dziennikbaltycki.pl/stronaglowna/308967,s-w...
Bogdan Rokicki

Bogdan Rokicki naturalnie zdrowy
manager systemowy

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

cześć :)

a ja bym polecił zastąpić część z tych 1.5 - 2 litrów wody dziennie przez świeże owoce i warzywa. oprócz wody dostarczamy do organizmu wiele innych pożytecznych składników a i woda zawarta w owocach/warzywach jest ponoć lepsza od tej zwykłej.

konto usunięte

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

Bogdan Rokicki:
cześć :)

a ja bym polecił zastąpić część z tych 1.5 - 2 litrów wody dziennie przez świeże owoce i warzywa. oprócz wody dostarczamy do organizmu wiele innych pożytecznych składników a i woda zawarta w owocach/warzywach jest ponoć lepsza od tej zwykłej.
Masz rację... pod warunkiem że wypłuczesz z tych owoców i warzyw pestycydy, herbicydy i inne chemiczne śmiecie.Andrzej Kostrzewa edytował(a) ten post dnia 29.09.10 o godzinie 14:42

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

Katarzyna Szymańska:
Tu tekst o wodach ze Świata Konsumenta

http://www.swiatkonsumenta.pl/artykul.php?id=1204

Myślę, że pomoże wybrać cos odpowiedniego.

I fragment dla tych, którym się nie chce czytać całości. Dla mnie bardzo ciekawy

Wystarczy odkręcić kurek
Skoro woda butelkowana nie daje nam żadnych wyjątkowych korzyści zdrowotnych, to dlaczego tak chętnie wydajemy grube pieniądze kupując ją całymi zgrzewkami? Przecież wystarczy odkręcić kurek kranu i pić wodę niemal za darmo. Wielu konsumentów jednak tego nie robi, bo uważa kranówkę za niezdrową: boimy się, że może zawierać chorobotwórcze bakterie, zanieczyszczenia chemiczne i w końcu – twierdzimy, że ma gorszy smak. A jakie są fakty? W Polsce mit niesmacznej, brudnej i śmierdzącej chlorem wody wodociągowej powoli przechodzi do historii. W wielu miastach wprost do kranu doprowadzana jest woda ze studni wierconych na dużych głębokościach (np. w Olsztynie od 50 do 320 m). W Łodzi z kranów leci ponoć najlepsza woda w Polsce, pochodząca w ponad 90% ze studni głębinowych. To tylko dwa przykłady, ale dobrej kranówki jest w Polsce coraz więcej. Nawet w Warszawie, gdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji inwestuje w modernizację ujęć, stacji uzdatniania i wodociągów, płynie coraz lepsza i smaczniejsza woda z kranów.

Woda z kranu podlega w Polsce bardziej restrykcyjnym wymaganiom niż woda sprzedawana w butelkach. Poddaje się ją licznym procesom uzdatniania, zarówno fizycznym, jak i chemicznym, w trakcie których usuwane są zanieczyszczenia chemiczne i bakterie. Tymczasem, jak wynika z testów wykonywanych przez „Świat Konsumenta”, to właśnie wody butelkowane – półtoralitrowe, pięciolitrowe, a zwłaszcza pięciogalonowe – mogą zawierać więcej bakterii niż normy dopuszczają w wodzie z kranu.


chciałabym zobaczyć tą dobrą wodę w kranie płynącą - mamy najgorszą wodę w Europie , pełno chloru,i nie tylko, a to co robi sanepid jeśli chodzi o badania to szczyt, bada tylko w niewielkim zakresie, a to co jest jeszcze w tej wodzie to już dla wtajemniczonych, uzdatnianie jej polega na dodawaniu a nie na ujmowaniu :)

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

Minerały z wód mineralnych nam się nie przyswoją, a nawet się odłożą,
najlepiej jakby woda miała odpowiednie PH i skalę ORP na minusie, powyżej 300 jednostek na minusie

konto usunięte

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

Jeśli pije Pani duże ilości wody dziennie tak jak zaleca się w prawidłowym odżywianiu (około 1,5-2 litrów dziennie), to dobrze jest wypijać wody niegazowane, a jednocześnie średniomineralizowane. Wody wysokomineraliowane przeznaczone są do spożywania bardzo sporadycznego ze względu na wysycenie większą ilością składników mineralnych.

Szanowna Pani
Czemu Pani pisze, że dobrze jest pić wody średniozmineralizowane a nie wysokozmineralizowane? To źle, że są wysyko nasycone większą ilością składników mineralnych? To nie tak Droga Pani! Trzeba napisać o jakie składniki powinniśmy dbać pijąć wodę! Szkoda, że dietetycy najmniej wiedzą o funkcji wody w żywieniu człowieka. Ale to jest wina szkół i uczelni, które takiej wiedzy nie przekazywały, bo nikt się tym nie zajmował. Mówię to z pełną odpowiedzialnością bo utwierdził mnie w tym prof. Stanisław Berger. Może teraz powolisie to zmienia, ale jeszcze wiedza na ten temat jest ułomna. Polecam Pani stronę http://wodadlazdrowia.pl Tadeusz Wojtaszek

konto usunięte

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

Izabela P.:
Minerały z wód mineralnych nam się nie przyswoją, a nawet się odłożą,
najlepiej jakby woda miała odpowiednie PH i skalę ORP na minusie, powyżej 300 jednostek na minusie.

Szanowna Pani Już nie będzie Pani mogła czytać takich wieści w tym czasopiśmie bo znikneło z rynku. Składniki mineralne z wody bardzo dobrze się przyswajają, bo są w formie zjonizowanej.

Temat: Jak to jest z tą WODĄ?

Oczywiście we formie jonów morskich się przyswajają, ale w postaci nieorganicznej czyli takie jakie mamy w mineralnych wodach to niestety nie.



Wyślij zaproszenie do