konto usunięte

Temat: dieta wg dr Budwig

a poza tym Doktor Budwig fajną babką była, bo w swojej diecie pozwala na picie piwa :)

konto usunięte

Temat: dieta wg dr Budwig

Maria Zachciał:
Dariusz Pietrzak:
Witam:)
Z całym szacunkiem dla Pani dr Budwig ale oparcie się przede wszystkim o olej lniany jako główny tłuszcz w diecie nie wydaje się być zbyt rozsądne!
Prawdą jest że wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 (określenie omega-3 jest w tej chwili zwyczajowe. w chemii symbolu omega już sie nie stosuje)mają działanie wybitnie prozdrowotne ale to nie znaczy że można je także stosować ponad miarę!
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe powinny być dostarczane w takiej mierze jakiej one są potrzebne do spełniania swoich biologicznych funkcji. Natomiast znaczna część tłuszczu jest przecież dla nas źródłem energii!
Należy też wziąć pod uwagę że olej lniany zawiera bardzo duże ilości kwasów omega-3 ale w postaci podstawowego kwasu z tej rodziny a mianowicie kwasu alfa-linolenowego. Nie jest on bezpośrednim substratem do syntezy związków biologicznie czynnych (eikozanoidów takich jak prostaglandyny, prostacykliny itp.). Bezpośrednim substratem do syntezy tych związków wśród kwasów n-3 jest kwas eikozapentaenowy. Kwas ten powstaje w naszym organizmie od alfa-linolenowego w wyniku procesów wydłużania łańcucha węglowego i wbudowywania kolejnych wiązań nienasyconych. Jeszcze bardziej wydłużonym i z jeszcze jednym wbudowanym wiązaniem jest kwas dokozaheksaenowy który nie jest substratem do eikozanoidów ale jest bardzo ważnym składnikiem budulcowym komórek nerwowych. Oba te kwasy są słynnymi kwasami omega-3 znajdującymi się w znacznych ilościach w tłuszczu rybim.
Wpływ spożycia dużych dawek kwasu alfa-linolenowego nie jest jednoznaczny i dość osobniczy. duże jego spożycie nie do końca gwarantuje znaczny wzrost wydłużonych kwasów gdyż zależy to od wydajności enzymatycznej organizmu.
Ponadto tak duża podaż wielonienasyconych kwasów zdecydowanie zwiększa zapotrzebowanie na antyoksydanty gdyż kwasy te bardzo łatwo ulegają procesowi utleniania.
Według większości badań potwierdzonym jest fakt że jako źródło energii najlepszymi kwasami tłuszczowymi są jednonienasycone kwasy tłuszczowe konkretnie kwas oleinowy i to on może stanowić główny kwas tłuszczowy w naszym żywieniu dlatego z całą pewnością lepiej wśród olei polecać nisko lub bezerukowy olej rzepakowy i/lub oliwę z oliwek. W przypadku oleju rzepakowego- zawiera on także znaczące ilości kwasu alfa-linolenowego a dominującym jest kwas oleinowy.
A dodatkowym źródłem już aktywniejszych kwasów n-3 powinny być ryby .
Pozdrawiam:)
Chylę czoła przed ilością zainwestowanego czasu w odpowiedzi....i ta dysertacyjna nadgorliwość....? fiu..fiu....


chyba twórca wypowiedzi jest po prostu całkiem zdrowy i stąd ta krytyka negatywna tej diety. ja jestem biochemikiem z wykształcenia wiec też cos niecos wiem w tym temacie. otóż ta dieta jak sobie szanowny przedmówca doczyta jest zalecana do intensywnego stosowania dla osob zdrowych przez 3 miesiące a potem ilosć oleju się zminiejsza do dwóch - czterech łyżek dziennie. poza tym jej pozytywne efekty opieraja sie także na nie pożeraniu wszystkich dodatków do żywności. a wiekszosc z nas niby wie ze jest duzo "chemii" ale nawet nie wie czego i w czym. nawet zwykły chleb który codziennie jemy ma proszek do pieczenia, jogurty mają skrobie zeby udawac ze sa gestsze jak np danon, wędliny to juz cała mieszanina dodatków. wiec chyba warto odstawic ulepszane produkty na zawsze z naszej diety. pozdrawiam i zycze zdrowia:)

konto usunięte

Temat: dieta wg dr Budwig

Zgadzam się z przedmówczynią. Wszystkim zainteresowanym tematem polecam dość głośną i świeżą książkę dr Davida Servan-Schreibera pt. "Antyrak". Warto przeczytać, bo, primo, autor jest lekarzem, a nie domorosłym znawcą zagadnień medycznych, duo, sam był chory (guz mózgu - od 19 lat żadnego nawrotu !) i miał motywację żeby zebrać naprawdę potężną wiedzę o żywieniu, chemii w produktach spożywczych i otaczającym nas świecie. Poza tym przytacza treści najnowszych badań czołowych ośrodków na świecie zajmujących się chorobami cywilizacyjnymi.
Dariusz Pietrzak

Dariusz Pietrzak Specjalista Żywienia
Człowieka, Technolog
Żywności (propo...

Temat: dieta wg dr Budwig

To może najpierw odnośnie wypowiedzi Koleżanki która jakoś błyskawicznie zlikwidowała konto:
No powiem tak powinna Sobie koleżanka w takim razie sprawdzić ile to jest kwasu alfa-linolenowego w 4 łyżkach oleju lnianego i porównać do zalecanego spożycia tego kwasu. I czy ta wielkość da się zmieścić w akceptowalnych granicach nie mówiąc już o ilościach zalecanych w tej diecie we wcześniejszym okresie. Proponuje także przerobić negatywne wpływy nadmiaru wielonienasyconych kwasów. no po biochemii wydawałoby się ze powinna je Koleżanka znać ale widocznie różnie bywa. Jako biochemik powinna Koleżanka znać metabolizm wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i skoro moje argumenty są niesłuszne to wykazać to dlaczego. Jakoś to się w tej wypowiedzi nie stało. No wiec zwyczajnie wypowiedź jest zupełnie pusta i brak w niej jakiejkolwiek merytorycznej argumentacji.
już nie chce wytykać dalszych błędów merytorycznych bo np z tego co mi wiadomo to skrobia to jednak naturalny węglowodan który powszechnie spożywamy.

Co do mojego z kolei przedmówcy: Nie chce się wypowiadać na temat tej książki bo zwyczajnie jej nie czytałem. ale jedno z drugim nie ma wielkiego związku. Temat to dieta dr Budwig i co za tym idzie- olej lniany jako najważniejszy tłuszcz w żywieniu wg jej zaleceń.
I tutaj jeśli sobie Przedmówca poczyta najnowsze badania to nigdzie się nie doszuka praktycznie potwierdzenia dla tych zaleceń.

Temat: dieta wg dr Budwig

A ja mam wrażenie, że nikt z rozmawiających nie zadał sobie trudu by dokładnie przeczytać założenia diety dr. Budwig i każdy pisze co mu się wydaje.
Ani koleżanka, która jej broni, ani koledzy krytykanci.
Dr Budwig nie każe zastępować zdrowym ludziom wszystkich tłuszczów olejem lnianym, a tym bardziej ryb. Zaleca 1-2 łyżki oleju dziennie dla zdrowych, a nie jak ktoś pisał powyżej 2-4.
Nie chce mi się przytaczać tu wszystkich zaleceń. Jeśli ktoś naprawdę jest zainteresowany dietą to znajdzie. Natomiast nie są to jakieś sztywne zasady. Raczej rady w kierunku racjonalizacji odżywiania.
Trochę te zalecania są ostrzejsze dla tych, którzy stosują olej leczniczo w dużych dawkach -- ale to właśnie po to - by bilans się zgadzał.

Temat: dieta wg dr Budwig

Poczytałam sobie wypowiedzi forumowiczów i doszłam do wniosku, że P.Dariusz - Technolog żywności, nie do końca ma rację, że dr Budwig popełniała błąd, zalecając w diecie tylko olej lniany, zamiast np. rybiego, ponieważ w skład diety oprócz twarogu zmiksowanego z olejem lnianym, jednym z głównych składników były morskie ryby uzupełniały one dietę właśnie w te oleje z ryb, które są tak bardzo potrzebne dla zdrowia, do tego świeże owoce i warzywa, ziarna zbóż, zero konserwantów i hormonów z mięsa, spacery - coś musiało w tym być, że ponad 90% pacjentów wracało do zdrowia i wychodziło z ciężkich chorób, organizm zaczynał znowu dobrze funkcjonować a przerażające choroby się cofały :)
Taką pyszną zdrową rybkę to polecam zrobić sobie w foliowym piekarniku do pieczenia, tzw rękawie, docina się go według potrzeb, wkłada do środka posoloną rybę, zawiązuje z dwóch stron i taki balon z rybką piecze w piekarniku, aż po skórce poznamy, że jest już gotowa. Smakuje świetnie, a nie jest smażona na oleju, no i piekarnik w kuchni zostaje idealnie czysty :)Renata Lipińska edytował(a) ten post dnia 07.12.09 o godzinie 01:54
Krzysztof Kiżuk

Krzysztof Kiżuk pełnomocnik zarządu,
TOPREHA

Temat: dieta wg dr Budwig

To proste, współczesna dieta nie zawiera omega 3 , za to ma gigantyczne ilości omega 6, przez co w zasadzie każdy kto odżywia się "normalnie" ma kompletnie zniszczone ciało.

Efekty tego zniszczenia nazywane są "chorobami cywilizacyjnymi".

Nie ma jednego lekarstwa na każdą chorobę?

Jednego lekarstwa na każdą chorobę nie ma, ale niedobór jednego składnika w pokarmie może wywołać ich setki.

Można powiedzieć, że "choroby cywilizacyjne" nie są w zasadziechorobami sensu stricto, ale raczej OBJAWAMI. Objawami niedoboru omega 3.



Jakie jest uzasadnienie naukowe tej metody?



Wszystko sprowadza się do tego, iż we współczesnej diecie jest niezwykle mało NNKT omega 3, w przeciwieństwie do omega 6, których jest o wiele za dużo.

Z tym zgadza się każdy dietetyk, czyż nie?
Prawdą jest też, iż te kwasy stanowią jeden z podstawowych składników naszego ciała - z nich są zbudowane błony komórkowe.
Z tym też zgadza się każdy lekarz.

W praktyce błona komórkowa osoby odżywiającej się mniej-więcej normalnie jest zbudowana głównie z kwasów omega 6, co ma fatalny wpływ na jej stan.

Tu właśnie uderza metoda dr Budwig - nasyca ona organizm odpowiednią ilością (NNKT),kwasów omega 3, przez co komórki odzyskują swoje naturalne właściwości.

Jak wspominałem, nie przeprowadzono do tej pory żadnych badań nad faktycznym działaniem tej metody - pomimo tego, że dr Budwig przez 50 latdokonywała cudów na oczach całego świata.


Dlaczego nikt się tego nie podjął?

To naprawdę dobre pytanie.

Po 1.
Len również nie jest wolny od związków antyżywieniowych. Nasiona lnu mogą zawierać znaczne ilości glikozydów cyjanogennych, takich jak linamaryna, linustatyna, lotaustralina i neolinustatyna (Varga i Diosady 1994 Simultaneous extraction of oil and antinutritional compounds from flaxseed, J. Am. Oil Chem. Soc., 71: 603-607), które ograniczają zastosowanie lnu jako pożywienia w pełni bezpiecznego, gdyż uwalniają w przewodzie pokarmowym cyjanowodór (kwas pruski).

Po.2

Nasiona lnu, w zależności od odmiany, warunków klimatycznych, zabiegów agrotechnicznych oraz czasu i warunków przechowywania, bardzo różnią się składem. Nie wszystkie odmiany lnu zawierają dużą ilość korzystnego dla zdrowia kwasu ALA.

Odmiany o dużej zawartości ALA, ze względu na jego dużą podatność na utlenianie, w trakcie zbyt długiego lub niewłaściwego przechowywania akumulują szkodliwe produkty peroksydacji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (Łukaszewicz i wsp., 2004Susceptibility of lipids from different flax cultivars to peroxidation and its lowering by added antioxidants, Food Chemistry, 88: 225-231

Polak Potrafi!
Polscy naukowcy z Wrocławia wynalaleźli ...

Produkt 100% estry etylowe wyżsych kwasów tłuszczowych wyizolownych z oleju lnianego.Koncentrat jest wolny od zanieczyszczeń, odporniejszy na utlenianie oraz lepiej przyswajalny dla organizmu w kwasy tłuszczowe.

W procesie produkcji usuwany jest obciążający wątrobę glicerol oraz związki antyżywieniowe. LeenLife E nowoczesna, zgodna z zasadami dobrych praktyk produkcyjnych (GMP) technologia pozwoliła na uzyskanie produktu czystegomikrobiologicznie,odpornego na utlenianie, polimeryzację i izomeryzację (NNKT), omega 3 i 6.
Krzysztof K.

Krzysztof K. Project Manager,
Nestlé Nutrition

Temat: dieta wg dr Budwig

Voila. Dla chętnych do poczytania o roli kwasów tłuszczowych wklejam ciekawy artykuł.
http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2005,%203(44)/02_Achr...
W artykule autorzy zalecają stosunek kwasów omega 6 do omega 3 jak 5:1 do 3:1. Ja się spotkałem z innymi zaleceniami z Europy Zachodniej, które mówią o stosunku od 10:1 do 4:1 jako akceptowalnym. Osobiście bardziej podoba mi się zalecenie autorów z przytoczonego artykułu.
Dariusz Pietrzak

Dariusz Pietrzak Specjalista Żywienia
Człowieka, Technolog
Żywności (propo...

Temat: dieta wg dr Budwig

Panie Krzysztofie, prośba o poprawienie wstawionego linku. Ja sobie poradziłem z otwarciem ale może nie każdemu będzie się chciało kombinować.

Co do tych stosunków osobiście tez bym się bardziej skłaniał do tego od 5:1 do 3:1 choć to sprawa jest tak naprawdę nie rozstrzygnięta. Znaczna część badań i to zwłaszcza tych najnowszych jednak też pokazuje, że stosunek być może był trochę przeceniany jeśli zapotrzebowanie na kwasy zwłaszcza n-3 jest w pełni pokryte.
W sumie nawet nowe normy żywienia z 2008 przyjęły za podstawę rekomendowanie podaży kwasów n-3 w ilościach bezwzględnych tj. 2 gramy/dobe kwasu alfa-linolenowego i 200 mg tych LC PUFA czyli kwasu eikozapentaenowego i dokozaheksaenowego łącznie.
Dodam jeszcze, że właśnie wg części badań z ostatnich kilku lat zwłaszcza amerykańskich (jak coś to podam jakich)wynika, że zwiększanie podaży podstawowego kwasu z rodziny n-6 czyli kwasu linolowego nie wpływa niekorzystnie mimo, że stosunek n-6/n-3 się wtedy automatycznie zwiększa.

Natomiast co do wypowiedzi wcześniejszych, innych autorów no to nie jest tak z kolei by gdzieś istniały zalecenia odwracania proporcji i spożywania większej ilości kwasów n-3 niż n-6 co więcej postuluje się w tej chwili także ustalenie górnego tolerowanego spożycia (UL) dla kwasów n-3 podobnie jak dla witamin i minerałów z uwagi na dostrzegane pewne zagrożenia związane z suplementacją czy też właśnie modą na tak skoncentrowane źródła jak chociażby ten olej lniany. Więc, ja bym jednak prosił o nieuprawianie demagogii bo się chwilami zdarza co niektórym Osobom:)
Ewa S.

Ewa S. psychodietetyk,
propagatorka
weganizmu,
certyfikowany pr...

Temat: dieta wg dr Budwig

ja też mam ochotę spróbować i regularnie stosować pastę dr. Budwig.
jedzenie zdrowe ma być przede wszystkim, ale również i smaczne i estetyczne.., bo wtedy również spełnia swoją funkcję we wszystkich aspektach.
Siergiej Litwinow

Siergiej Litwinow Prezes Akasha sp. z
o.o., Fascilitator,
Trener NLP, Autor...

Temat: dieta wg dr Budwig

Ewa Pokrywa:
ja potraktowałam dietę dr. Budwig wybiórczo i przez kilka tygodni po prostu smarowałam pieczywo pastą serowo-lnianą zamiast masła czy innych smarowideł.

efekt: najlepszy krem do ciała tego nie zrobi :), więc polecam osobom o suchej skórze (szkoda że nie mam teraz miksera...)

nie martw sie Ewo, od przyszlego roku wprowadza sie na rynek juz gotowy mix bialka i superdobrego oleju lnianego
probowalem - supersmaczny inie musisz wozic ze soba miksera (zwlaszcza jak wyjezdzasz na narty :)
Nina W.

Nina W. psycholog, doradca
zawodowy

Temat: dieta wg dr Budwig

Pytanie do żywieniowców: a jakie są w takim razie dowody na negatywny wpływ diety dr Budwig na zdrowie?
Nie ma badań naukowych udowadniających jej działanie (bo może większość badań naukowych jest sponsorowana przez firmy farmaceutyczne?), ale czy są jakieś badania naukowe, które dowodziłyby, że ta dieta szkodzi?
Jest wiele kontrowersyjnych diet, na które nie zgadza się większość lekarzy i żywieniowców, a jednak z relacji pacjentów wynika, że działają.
Na przykład głodówki lecznicze, stosowane w Polsce między innymi przez dr Dąbrowską w jej ośrodkach zdrowia. Dieta dr Budwig również jest stosowana oficjalnie w niektórych polskich sanatoriach.

Nie znam naukowych doniesień o tej diecie, jednak przetestowałam ją dwa lata temu na moich schorowanych dziadkach i były naprawdę rewelacyjne efekty!
Po niecałym miesiącu rygorystycznej diety ze wszystkimi zaleceniami dr Budwig babcia zredukowała dawki insuliny do absolutnego minimum, odstawiła nitroglicerynę i zmniejszyła o połowę dawki innych nasercowych leków, dziadek odstawił controloc i też zredukował o połowę inne leki. Oboje czuli się doskonale, mieli świetną kondycję na dalekie spacery i dużo siły na wszystko. Byłam naprawdę zachwycona efektami!

Niestety jak wyjechali ode mnie w krótkim czasie powrócili do dawnych nawyków żywieniowych i zdrowie znów się pogorszyło :/ W tym roku spróbujemy drugiego podejścia i mam nadzieję, że jeszcze im pomoże.Nina Wójcicka edytował(a) ten post dnia 18.06.11 o godzinie 08:38
Bartłomiej Bernat

Bartłomiej Bernat Specjalista ds.
E-commerce

Temat: dieta wg dr Budwig

Nino, trzymam kciuki za drugą próbę:) Sam zaczynam dietę dr Budwig, ponieważ już wkurza mnie moja skóra(jest sucha). Dermatalog nie pomógł, a czytałemm, że dzięki tej diecie można jak nie wyeliminować to chociaż zmniejszyć ten problem w istotnym stopniu. Ostatnio polecono mi taki o to olej lniany. Co o nim sądzicie? A może ktoś już próbował?
Nina W.

Nina W. psycholog, doradca
zawodowy

Temat: dieta wg dr Budwig

Ja używałam oleju z Oleofarmu, a teraz kupuję taki apteczny Lenvitol czy jakoś tak. Nie wiem, czy jest między nimi różnica, ale ten Twój bardzo drogi! Cena za 250ml prawie jak za 500ml innych, a jeszcze dochodzą koszty przesyłki. W większości aptek jest w tej chwili dostępny dobry olej za ok 20zł/pół litra.

Temat: dieta wg dr Budwig

Dariusz Pietrzak:

Co do kwasów omega-3 w postaci kwasu alfa-linolenowego to znajduje się on w znacznych ilościach ok. 10% w oleju rzepakowym niskoerukowym więc nie widzę koniecznej potrzeby spożywania oleju lnianego tym bardziej, że są także badania wskazujące nie do końca korzystny wpływ tego kwasu w bardzo dużych ilościach.


Czy można prosić o jakieś dane (linki do stron z wynikami badań) na potwierdzenie tego niekorzystnego wpływu w bardzo dużych (jakie to są bardzo duże?) ilościach?
Jakie są skutki przedawkowania oleju lnianego?
Nina W.

Nina W. psycholog, doradca
zawodowy

Temat: dieta wg dr Budwig

Tak się zastanawiam, czy przedawkowanie kwasu alfa-linolenowego jest tym samym co przedawkowanie oleju lnianego? W książeczce informacyjnej dołączanej do olejów Oleofarmu, kiedy zamawia się je wysyłkowo, jest napisane, że tego oleju nie można przedawkować, bo w większych ilościach się nie wchłania tylko wydalamy go z organizmu. Książka ta oparta jest na wiedzy z oryginalnych publikacji dr Budwig (niedostępnych niestety po polsku) i wynikach jej badań.
Być może w badaniach zmieniło się coś od czasów dr Budwig, może są jakieś nowe niekorzystne odkrycia? Ale zauważyłam, że nowe książeczki Oleofarmu są uaktualniane, bo zmieniły się w nich trochę zalecenia i ilości leczniczych oraz profilaktycznych dawek oleju.

Temat: dieta wg dr Budwig

.Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.11.19 o godzinie 11:35
Sławomir Grochowina

Sławomir Grochowina Niezależny
przedsiębiorca.
Inwestycje
alternatywne

Temat: dieta wg dr Budwig

Witam
Od pewnego czasu stosuję olej rzepakowo-lniany i jako surowy do sałatek wydaje się być dobrą kompozycją.
http://goldendrop.pl/44112403380

Następna dyskusja:

Dieta Cambridge?




Wyślij zaproszenie do