Temat: Dieta Dukana - nie taka skuteczna ?
Aktualnie dieta Dukana robi w Polsce furorę, a my dietetycy bijemy na alarm.
Jak ten rodzaj diety wpływa na nasze zdrowie?
Przede wszystkim dieta oparta na spożywaniu białka, powoduje przejście naszego organizmu w stan przewlekłej ketozy. To proces, w którym dochodzi do spalania tłuszczów przy znacznym niedoborze glukozy we krwi. Przewlekła ketoza to zakłócenie równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu i zakwaszenie go. Nie trudno się domyślić, że długotrwała kwasica ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Może prowadzić do odwodnienia ( w diecie Dukana zaleca się picie wody, ale mało kto tego przestrzega), osłabienia i senności, nudności i wymiotów, bólu brzucha, a także do zaburzeń elektrolitowych.
Może też dojść do odkładania się metabolitów w nerkach, co z kolei zwiększa ryzyko ich częściowej lub też całkowitej niewydolności.
Tak duża ilość białka w diecie to także zagrożenie dla wątroby. To ona bierze udział w przemianach białek, które trafiają do naszego organizmu. Zwiększenie tego składnika w diecie może przeciążyć wątrobę i doprowadzić do jej niewydolności.
Dieta Dukana podwyższa ciśnienie krwi, jej stosowanie jest więc niebezpieczne dla osób z nadciśnieniem tętniczym.
Długotrwałe wykluczanie z codziennej diety owoców, warzyw, produktów zbożowych i tłuszczów doprowadzą nasz organizm do ogromnych niedoborów witamin i składników mineralnych, co wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu poprzez zakłócanie wielu procesów.
Stosowanie diety Dukana może obniżać libido, zwłaszcza u mężczyzn.
Oczywistym jest fakt, że efekt jo-jo dostaniemy w komplecie z dietą i niedoborami.
Dolegliwości, które odczuwały osoby stosujące dietę Dukana, z którymi się spotkałam, to szary koloryt cery, przykry zapach w ust, suchość skóry, kołatanie serca, zmęczenie i stany depresyjne, niechęć do jedzenia, a po zakończeniu diety szybki powrót do nadwagi z tendencją do wzrostu BMI ponad poziom przed rozpoczęciem diety.
Należy szczególnie uważać na wszystkie diety, które maja doprowadzić do szybkiej, wręcz gwałtownej utraty wagi, a które opierają się na wyeliminowaniu z pożywienia jednego lub dwóch składników odżywczych ( białek, tłuszczów lub węglowodanów).
Prawidłowo skomponowana dieta redukcyjna ogranicza spożywaną ilość energii, dostarczając jednocześnie wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.
Nie ryzykujcie zdrowia dla diety, którą odradza i odrzuca wielu wybitnych naukowców w dziedzinie żywienia.
Jeżeli chcecie zdrowo schudnąć, ustrzec się przed efektem jo-jo, dobrze wyglądać i cieszyć się przy tym zdrowiem, radzę udać się do specjalisty, w celu analizy składu ciała i dobrania odpowiedniej, indywidualnej ( to ważne) diety.
Pozdrawiam
Ewa
http://redapple.net.pl