Magdalena Górnicka-Partyka

Magdalena Górnicka-Partyka Uniwersytet
Wrocławski

Temat: Typy osobowości zawodowych

Znacie teorię Hollanda dotyczącą typów osobowości zawodowych? Szczegółowo jest wyjaśniona tutaj: <url>http://testy-zawodowe.pl/praca/8,typy-osobowosci-zawod...; Zgadzacie się z wyróżnionymi typami? A Wy do którego się zaliczacie?
Jan D.

Jan D. nie wszystko na raz
- mam ochotę na
zmiany

Temat: Typy osobowości zawodowych

Typ konwencjonalny - zdecydowanie nie
Typ realistyczny - nie
Typ badawczy - Tak
Typ artystyczny - Tak
Typ społeczny - Tak
Typ przedsiębiorczy - Tak
Dlaczego: Lubi pracę z ludźmi,korzyści. Lubi mieć władzę, pieniądze, wpływać na innych, kierować, przewodzić, przekonywać innych do celów organizacyjnych lub osiągnięć ekonomicznych, pomaga, doradza, wyjaśnia, informuje, opiekuje się innymi, w pracy z innymi używa słów uczuć, idei.Rozwija pomysły, koncepcje, tworzyć nowe rzeczy. Preferuje zachowania kreatywne, niecodzienne sytuacje, wymianę myśli. Woli pracować w sytuacjach nieplanowanych, wykorzystując swoją wyobraźnię i zdolności twórcze. Problemy rozwiązuje przez tworzenie, Dąży do zrozumienia otaczającego świata, poszukuje prawdy analizując rzeczy, zjawiska, myśli, uczucia. Lubi w pracy spotykać się z abstrakcyjnymi, skomplikowanymi problemami, wyzwaniami, oceniać, tworzyć teorie.

Nie znam tej teorii, ale jak dla mnie zbyt mały poziom szczegółowości. Patrząc tylko na jeden osobisty przypadek to jak tworzyłem nowe i odważne rozwiązania i wdrażałem je, kierowałem ludźmi którzy byli zadowoleni z tego co robili, kreowali nowe, ponieważ chcieli to robić a inni przychodzili i próbowali przejąć te rozwiązania i uczyliśmy ich. I jak określić tego co kreuje, koordynuje działania i jeszcze je sprawnie wdraża.
Nieporozumieniem, jak dla mnie, jest przypisanie wyobraźni tylko jednemu typowi artystyczemu :-)) dlaczego ?
Artur Kucharski

Artur Kucharski Zajmuję się rozwojem
ludzi i firm

Temat: Typy osobowości zawodowych

Również nie znam tej teorii. Moja myśl po przeczytaniu tego artykułu to przerażenie. Ja rozumiem, że ludzi można dzielić i segregować - szczególnie kiedy mówimy o pracy. Jest to słuszny kierunek.
Jednakże, to co zobaczyłem to jakiś schematyczny bełkot oparty na stereotypach.

Kilka przykładów:
Typ badawczy nie ma żadnych wartości - może dlatego, że jest realistyczny? ale nie bo realistyczny to inny typ.
Realistyczny to taki typ, który jednym słowem można by określić "fizyczny" z wewnętrzną sprzecznością zdrowego rozsądku i odważnego stylu życia.
Typ artystyczny to taki nasz współczesny Salvador Dali a charakterystyczne jest to, że nie widzi siebie jak inne typy - może dlatego, że wolałby się nie oglądać w takim stanie jak badacze.

Oszczędzając czas czytelników i ich cierpliwość odpowiedź na pytanie brzmi:
Nie tyle co się nie zgadzam, uważam, że to bezwartościowe opracowanie - jakich miliony jest na ziemi szczególnie autorstwa badaczy poszukujących panicznie nowego tematu.
Nie występują ta określone typy zawodowe a już na pewno nie są połączone z typami osobowości.

Miłego

konto usunięte

Temat: Typy osobowości zawodowych

Magdalena Górnicka:
Znacie teorię Hollanda dotyczącą typów osobowości zawodowych? Szczegółowo jest wyjaśniona tutaj: <url>http://testy-zawodowe.pl/praca/8,typy-osobowosci-zawod...; Zgadzacie się z wyróżnionymi typami? A Wy do którego się zaliczacie?

Znowu Marks się przepoczwarza? Człowiek pracy??? A nie lepiej PO PROSTU człowiek i jego osobowość!

konto usunięte

Temat: Typy osobowości zawodowych

. Marek C. edytował(a) ten post dnia 10.12.11 o godzinie 09:08
Paweł Kaczmarek

Paweł Kaczmarek Coach efektywności,
trener coachingu
narzędziowego,
trene...

Temat: Typy osobowości zawodowych

Onegdaj byłem poddany wnikliwej weryfikacji przez Certyfikowaną Doradcę Zawodową przy użyciu właśnie testu Hollanda.
Nie wiedząc jeszcze wtedy zupełnie nic o narzędziach pomiarowych, wyszło mi, dokładnie w tej kolejności :

Przedsiębiorczy
Społeczny
Artystyczny
Badawczy

Przy czym niewielkie były różnice punktacji między P i S oraz między A i B.

Pani Doradca Zawodowa przedstawiła mi pulę zawodów, w jakich najlepiej rokuje taka konfiguracja i znacząco wpłynęła na kierunek mojej dalszej kariery zawodowej.
Zrobiła to bardzo profesjonalnie, bez wskazywania i wybierania czy nawet sugerowania. Po prostu dała mi do przeczytania opis, który traktował o grupie zawodów, w których człowiek z takimi predyspozycjami, może najwięcej osiągnąć.
Bardzo sobie chwalę do dziś to badanie, uważam że każdy młody człowiek, przed rozpoczęciem studiów wręcz powininen być takiemu poddany. Zupełnie nie postrzegam tego jak segregację, raczej jako doradztwo zawodowe, dzięki któremu wielu młodych ludzi mogłoby uniknąć życiowych błędów.Paweł Kaczmarek edytował(a) ten post dnia 10.12.11 o godzinie 12:05
Sebastian P.

Sebastian P. główny specjalista
IT, TELPOL

Temat: Typy osobowości zawodowych

Takich systemów klasyfikacyjnych spotkałem już kilka i wydaje mi się, że nikt nie powinien polegać ściśle na tylko jednym z nich. Tylko niektóre typy są bardzo wyraziste (np. wizjoner) a większość w przypadku przeważającej liczby osób przenika się nawzajem.
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Typy osobowości zawodowych

Normalna segmentacja. Wbrew pozorom pewne cechy powtarzają się w populacji. Jedne częściej - inne nie. Ponazywanie tego nie jest problemem - każdy sobie może taką segmentację stworzyć. I każdy może sobie ponazywać inaczej segmenty (tu : typy). Wystarczy drobna analiza czynnikowa i wio.
A ze niektórzy robią to ładniej i nie wychodząc zza biurka ...cóż...Dagmara D. edytował(a) ten post dnia 15.12.11 o godzinie 19:19

konto usunięte

Temat: Typy osobowości zawodowych

O, ciekawe :) Ja jako laik w to wierzę, bo pasuje do mnie z typu badawczego wszystko (oczywiście w mojej ocenie) no i jestem programistą i zawsze wiedziałem, że tylko to chcę robić w życiu zawodowo, więc coś w tym chyba jest, nie? ;)

Poza tym trochę pasuje z typu 1 i 3, ale już nie ma 100% zgodności. Natomiast zupełnie nie pasują typy 4, 5 i 6. Tej teorii akurat nie znałem, ale w korporacjach często robią takie testy na spotkaniach integracyjnych (nie wiem w jakim celu, ale ja generalnie nie rozumiem polityk korporacyjnych, może dałoby się to wyjaśnić na podstawie wyników tego testu).



Wyślij zaproszenie do