Zbigniew J
Piskorz
www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...
Temat: Polacy chorują na grypę - najnowsze dane
Polacy chorują na grypę - najnowsze daneJesienią ubiegłego roku na grypę lub ostre przeziębienie chorowało 28 proc. Polaków, 30 proc. respondentów zauważyło, że w ich otoczeniu było więcej chorych niż w poprzednich latach - wynika z sondażu TNS OBOP.
Z sondażu wynika, że 33 proc. badanych obawiało się grypy A/H1N1. Lęku przed tą chorobą nie odczuwało 63 proc. ankietowanych. Najczęściej nowego typu grypy bali się ludzie z wykształceniem podstawowym i zasadniczym.
Badanie TNS OBOP pokazało, jakie środki stosują ludzie, by uchronić się przed grypą. 40 proc. ankietowanych odpowiednio się ubierało, a 37 proc. sięgało po domowe sposoby na uodpornienie organizmu, 30 proc. brało rożne leki, witaminy itp., ale tylko 7 proc. zaszczepiło się przeciw grypie. Bardziej niż zwykle dbało o higienę 18 proc. respondentów, 14 proc. unikało zbędnych kontaktów.
Jak podkreśla TNS OBOP, gdyby liczyć zasięg grypy lub ostrych przeziębień odsetkiem badanych, którzy ich doświadczyli, to tylko 9 proc. chorowało tej jesieni, a zarazem nie miało grypy w tym samym okresie 2008 r. Dwa razy tyle, 19 proc. wprawdzie miało tej jesieni grypę lub ostre przeziębienie, ale miało je także w roku poprzednim. Autorzy sondażu zaznaczają, że liczby te są obciążone ogólnie znanymi trudnościami identyfikowania własnych dolegliwości oraz odtwarzania ich z pamięci, ale - jak podkreślają - mimo to informują o przybliżonej skali zjawiska.
Na grypę lub ostre przeziębienie zapadali częściej ludzie młodsi niż starsi, wiek 50 lat jest tu wyraźną granicą.
Okazało się, że zdaniem przeszło połowy badanych (56 proc.) w ich otoczeniu było tyle samo chorych, co w roku poprzednim, zdaniem prawie jednej trzeciej (30 proc.) było ich więcej, a zdaniem 8 proc. - mniej niż w ubiegłym roku.
Wiadomości o zachorowaniach na świńska grypę nawet na sąsiedniej Ukrainie nie wywołały w Polsce masowego lęku przed epidemią tej choroby. Obawiała się, że zachoruje tylko jedna trzecia badanych (33 proc.), a prawie dwie trzecie badanych (63 proc.) nie odczuwało lęku.
Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 3-6 grudnia 2009 r. na reprezentatywnej, losowej 1002-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 15. roku życia. Maksymalny błąd statystyczny dla takiej wielkości próby wynosi +/-3 proc., przy wiarygodności oszacowania równej 95 proc.