Temat: Ustalanie wartości użytkowej (art. 41 ust. 12b i 12c)
Witam, Krzysztof Matysiewicz
Obecnie toczę spór z MF w zakresie sposobu dokumentowania powierzchni użytkowej w budownictwie. Poniżej przedstawiam fragmenty związane z interpretacja indywidualną.
W wielu miejscach ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca nakłada na podatnika określone obowiązki dokumentacyjne dla możliwości korzystania z preferencyjnych stawek VAT, w tym:
obowiązek udowodnienia określonych faktów bez sprecyzowania kwestii materii dowodowej (art. 64 ust. 2 ustawy VAT),
obowiązek posiadania ściśle określonych dokumentów zewnętrznych na okoliczność udowodnienia danych faktów (art. 41 ust. 6-7, art. 42 ust. 1 pkt 2 i ust. 3-5 oraz ust. 11, art. 83 ust. 5-6, art. 83 ust. 7 pkt 3-4 ustawy VAT) ,
obowiązek prowadzenia dodatkowej dokumentacji wewnętrznej dla udowodnienia zasadności zastosowanych preferencji (art. 41 ust. 5, art. 43 ust. 12, art. 63 ust. 2 ustawy VAT).
W odniesieniu do usług związanych z obiektami budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym brak jest tego typu wymogów ustawowych. Skoro ani ustawa o podatku od towarów i usług, ani akty wykonawcze do niej nie określają rodzaju dokumentów, których posiadanie powinno gwarantować podatnikom bezpieczne i pewne stosowanie stawki preferencyjnej w zakresie usług i dostaw, o których mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.
W interpretacji indywidualnej IL PP2/443-1047/11-2/MR z 4 października 2011r. MF zgodził się ze stanowiskiem Strony w zakresie sposobu obliczania powierzchni użytkowej:„określając powierzchnię użytkową należy oprzeć się na definicji przywołanej przez ustawodawcę w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych” jednocześnie uznając np. „akt notarialny, w którym wymieniona byłaby powierzchnia mieszkania lub budynku, przydział ze spółdzielni z wymienionymi powierzchniami poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych” za dowody „wiarygodne, które formalnie i w sposób niebudzący wątpliwości” potwierdzają tę powierzchnię.
Ww. stanowisko należy uznać za sprzeczne wewnętrznie z uwagi na fakt, że zarówno akt notarialny jak i przydział ze spółdzielni mogą wskazywać powierzchnię użytkową obliczoną w sposób odbiegający od metodologii przyjętej przez PKOB. Nie mogą zatem jej potwierdzać.
Zauważyć bowiem należy, że o ile całkowita powierzchnia użytkowa budynku wg PKOB obejmuje całą powierzchnię budynku z wyjątkiem:
powierzchni elementów budowlanych min. podpór, kolumn, filarów, szybów, kominów;
- powierzchni zajmowanych przez pomieszczenia techniczne instalacji ogólnobudowlanych;
powierzchni komunikacji, np. klatki schodowe, dźwigi, przenośniki.
Część “mieszkaniowa” budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkownie, suszarnie).