Temat: trochę teorii

Niektóre wody mineralne zaliczane są do wód leczniczych, mogą to być również wody słabo zmineralizowane, posiadające w swej zawartości nie więcej
niż 1 g/l soli mineralnych i gazów leczniczych. Dzieje się tak za sprawą obecności odpowiednich składników, posiadających specyficzne właściwości farmakodynamiczne (np. żelazo, mangan, fluor, brom, jod, siarka, rad, radon, dwutlenek węgla). Budując nazwę wód leczniczych określa się najpierw obecność anionów, następnie kationów w zależności od malejących stężeń, np. woda chlorkowo-sodowa, woda siarczanowo-magnezowa. Woda lecznicza o słabym zmineralizowaniu, zawierają nie mniej niż 10 mg/dm3 żelaza (pod postacią jonów Fe2+), to woda żelazista, nie mniej niż 1,0 mg/dm3 manganu (Mn 2+) - manganowa, fluoru (F-) - fluorkowa, jodu (I-) - jodkowa, siarki (S2-) - siarczkowa, nie mniej niż 2 nCi/dm3 radonu lub radu - woda radoczynna, 250-999 mg/dm3 wolnego dwutlenku węgla - woda kwasowęglowa, a nie mniej niż 1000 mg/dm3 wolnego dwutlenku węgla - szczawa. Wodami leczniczymi są również wody termalne ( zwane cieplicami), których temperatura u źródła przekracza 20°C. Wody mineralne i wody lecznicze wykorzystywane są w takich terapiach jak: balneoterapii przy kąpielach leczniczych, przepłukiwaniu, okładaniu, kuracjach pitnych, inhalacjach itp. Do picia stosuje się tzw.: wody mineralne stołowe.
Woda to siła

Kiedy się rodzimy ciało nasze składa się blisko z 90 % z tej substancji, która z czasem ustępuje bardziej trwałym strukturom, ale nawet w okresie późnej starości stanowi około 60 procent organizmu. Przez układ krwionośny człowieka przepływa w ciągu doby 5-8 tyś. litrów wody. Zapotrzebowanie na nią „plasuje się” na drugim miejscu, zaraz po zapotrzebowaniu na powietrze. Niedostateczna podaż wody doprowadza do szybkiego odwodnienia organizmu.
Niedobór wody wynoszący około 10 % masy ciała powoduje niewydolność fizyczną i psychiczną, a utrata 20% wody może doprowadzić do śmierci. Dorosły człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc,lecz bez wody zaledwie kilka dni.

Aby utrzymać prawidłowy bilans wodny, powinniśmy wypijać w ciągu doby nie mniej niż 2 litry płynów, w tym co najmniej 1 litr wody mineralnej. Są to dane orientacyjne, bo w zależności od wielu czynników, takich jak temperatura otoczenia, wzmożony wysiłek fizyczny oraz wiek i płeć, ta ilość może zwiększyć się nawet do 8 litrów.

Dodatkowym atutem szczawy-minerale jest jej podwyższone pH,
co daje w rezultacie jej spożywania efekty odkwaszające dla organizmu.

Najważniejszym mięśniem w naszym organizmie jest serce, które w skrajnych przypadkach zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej może odmówić posłuszeństwa.

do przemyślenia

Kłopoty z trawieniem:
Rodzaj wody: bogata w wodorowęglany (ponad 500mg/l)
Działanie: woda zawierająca duże ilości wodorowęglanu szybko i skutecznie łagodzi bóle brzucha po posiłkach, ułatwia trawienie i pomaga przezwyciężyć ociężałość. Wodorowęglany neutralizują kwasy żołądkowe, dlatego są polecane osobom cierpiącym na nadkwasotę, refluks i zgagę. Picie wody zawierającej 1000-2000 mg wodorowęglanów na litr przynosi niemal natychmiastową ulgę w tych dolegliwościach.

Skurcze mięśni, regeneracja po treningu:
Rodzaj wody: bogata w potas, magnez i wodorowęglany
Działanie: wodorowęglany dają zbawiennne skutki po obżarstwie, pozwalają też zachować równowagę kwasowo-zasadową krwi i unikać bolesnych skurczów mięśni po wysiłku fizycznym.Dodatek potasu i magnezu pozwala mięśniom szybciej wracać do formy.

Słabe kości, częste złamania:
Rodzaj wody: bogata w wapń (ponad 150mg/l)
Działanie: wapń jest minerałem bazowym naszych kości, kluczowym dla wytrzymałości i trwałości całego szkieletu.Picie wody bogatej w wapń wzmacnia nasze wewnętrzne rusztownie i jest szczególnie zalecane osobom, które w diecie pomijają produkty mleczne: jogurty, kefiry, mleko, sery itp. 1 litr takiej wody dostarcza tyle wapnia ile 2 szklanki wody.

Nadciśnienie:
Rodzaj wody: uboga w sód (poniżej 50mg/l)
Działanie: nadmiar sodu, wynikający m.in. z sypania soli do każdej potrawy, obżeranie się chipsami, paluszkami i solonymi orzeszkami, jest odpowiedzialne za nadciśnienie tętnicze, groźne dla Twojego życia.Wybierz wodę z małą ilością sodu, ale wzbogaconą wapniem i potasem, który reguluje właściwy poziom ciśnienia.

Stres,
przemęcznie, spadek formy:
Rodzaj wody: bogata w magnez (ponad 50mg/l)
Działanie: stałe napięcie psychiczne, stres i niepokój prowadzą do wyczerpania zapasów magnezu w Twoim organizmie.Dzieje się tak ponieważ ten właśnie minerał uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych w ciele i reguluje napięcie mięśni.Woda bogata w magnez pozwoli Ci szybko doładować akumulatory.

Próchnica, słabe zęby:
Rodzaj wody: bogata we fluor (poniżej 1 mg/l)
Działanie: fluor, minerał niezbędny przy tworzeniu się szkliwa nazębnego, pomaga nam także walczyć z próchnicą.Jeżeli regularne o dokładne szczotkowanie zębów nie jest Twoim ulubionym zajęciem, a owoce morza, które są bogate we flour nie są Twoim ulubionym daniem, zapobiegaj pojawieniu się luk w uzębieniu przynajmniej w ten sposób.

Nadpotliwość:
Rodzaj wody: bogata w sód(ponad 200 mg/l)
Działanie: sód wpływa bezpośredno na gospodarkę wodną organizum, zapobiegając odwodnieniu, co jest szczególnie istotne w przypadku nadmiernego wydzielania potu, podczas upałów lub wykonywania ciężkiej fizycznej pracy.Picie wody sodowej pozwala w takich sytuacjach uzupełnić ubytek soli poprawić wydolność organizmu.Należy jednak unikać nadmiaru przy problemach z serec i nadciśnieniem.

Kamienie nerkowe:
Rodzaj wody:
wody nisko-mineralizowane (suma składników mineralnych poniżej 500 mg/l)
Działanie: aby zintensyfikować pracę nerek i zmusić je do większego wysiłku prz oczyszczaniu należy pić 2-3 litry takiej wody dziennie, ale nie doładowywać orgabuzmu solami mineralnymi.Słabo mineralizowane wody są często zalecane dzieciom i matkom w ciąży, więc niech Cię nie dzwiw nazwa wody którą proponujemy.

więcej publikacji na:
http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/5921/0/Strona_glowna.html
http://www.woda.ovh.org/Marian Biernat edytował(a) ten post dnia 07.12.09 o godzinie 14:50