Temat: Żylaki!!
Już u osób po 40 pojawiają się problemy z wchłanialnością substancji bioaktywnych z przewodu pokarmowego, co pociąga za sobą obniżenie ich poziomu w organizmie. Braki te nakładają się na kumulację toksyn odkładających się w naszych organach i powodujących przyspieszony proces starzenia. Jednym z najważniejszych czynników destrukcji organizmu jest oksydacja spowodowana brakiem antyutleniaczy egzogennych jak i endogennych właśnie z powodu złego wchłaniania bioaktywnych substancji pokarmowych, mikroelementów i witamin.
Większość antyoksydantów ma dobrotliwy wpływ na stan żył i tych z układu sercowego jak i tych z kończyn, a przede wszystkim tych dolnych.
Zjawisko peroksydacji lipidów powoduje degradacje nabłonka żylnego i uszkodzenia zastawek. Jest to jeden z czynników wpływających na powstawanie żylaków.
Cała grupa antyoksydantów w postaci witamin (E, C, całej grupy B), flawonoidów, mikroelementów (selen) i jeden z najważniejszych, bo pozwalający na ich wydajniejszą pracę glutation powoduje utrzymanie w należytym stanie żył nóg.
Podniesienie poziomu glutationu (GSH) i selenu wpływa na powstawanie najważniejszej grupy enzymów o działaniu antyoksydacyjnym. Te enzymy, to peroksydazy glutationowe i transferazy glutationowe.
Jest jeszcze jeden z enzymów działających w osoczu krwi na równi w/w, to dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) ale jego podnoszenie obarczone jest rozregulowaniem systemu immunologicznego.
Tak na prawdę, to tylko podnoszenie poziomu glutationu nie wiąże się z przedawkowaniem i ze zjawiskiem toksyczności, bo to białko endogenne.
Wszystkie te antyoksydanty dostępne są w postaci suplementów lub nutracełtyków, a wpływ na żylaki jest potwierdzony badaniami klinicznymi i doświadczeniu na mojej żonce :)
Proszę pamiętać o rozwadze w stosowaniu suplementacji bez nadzoru lekarza.
Janusz
Więcej informacji
tutaj