Arkadiusz Kościuch

Arkadiusz Kościuch Trener,
szkoleniowiec,
praktyk sprzedaży.
Trener rozwoju ...

Temat: OPIS ĆWICZEŃ

Tybetański eliksir młodości
Oparty na hatha jodze zestaw ćwiczeń tybetańskich przywraca zdrowie, odmładza ciało, wpływa korzystnie na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Mechanizm działania rytuałów polega na harmonizowaniu pracy głównych czakr, co z kolei normalizuje funkcjonowanie odpowiednich gruczołów dokrewnych. Regularne praktykowanie "pięciu tybetańskich kroków do wiecznej młodości":
wzmacnia kondycję fizyczną
poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, oddechowego
i krwionośnego
łagodzi napięcie mięśniowe i nerwowe
pomaga w osiągnięciu głębokiej relaksacji i dobrego samopoczucia
zwiększa jasność umysłu i powoduje przyrost energii witalnej

 Rytuały tybetańskie w wersji oryginalnej
Rytuały tybetańskie dotarły na Zachód w pierwszej połowie XX wieku dzięki emerytowanemu pułkownikowi armii brytyjskiej. Człowiek ów zaintrygowany tajemniczymi opowieściami o starych, schorowanych ludziach odzyskujących zdrowie i witalność w tajemniczym klasztorze tybetańskim zorganizował wyprawę w celu odnalezienia tego eliksiru młodości. Po długich poszukiwaniach dotarł do klasztoru w odległych partiach Himalajów i pod okiem lamów nauczył się dokładnego wykonywania rytuałów. Ćwiczenia tybetańskie rozpowszechnione zostały przez Petera Kedlera, autora książki " Źródło wiecznej młodości".
OPIS ĆWICZEŃ

Rytuał 1. Stań prosto z rękami uniesionymi równolegle do podłogi. Palce złączone razem, dłonie otwarte, skierowane ku dołowi. Zacznij obracać się wokół własnej osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wirowanie zacznij i zakończ powoli zwiększając i zmniejszając prędkość stopniowo. Stopy mają podążać za rękami, a nie odwrotnie. Wzrok skup na dowolnym punkcie na wyskości oczu. Aby uniknąć zawrotów głowy, po zakończeniu obrotów stań na lekko rozstawionych nogach, złóż dłonie przed sobą na wysokości mostka i skup wzrok na zetknietych kciukach.

Rytuał 2. Połóż się na plecach. Wyprostuj nogi i złącz kostki. Ręce z dłońmi ułożonymi płasko na podłodze wyciągnij po obu stronach ciała. Wdychając powietrze przez nos unieś nogi o nieco ponad 90 stopni w górę i jednocześnie podnieś głowę przyciągając podbródek do piersi. Ćwiczenie powinno się wykonywać jednym płynnym ruchem. Następnie robiąc wydech, powróć do pozycji wyjściowej opuszczając powoli na podłogę zarówno głowę, jak i wyprostowane nogi. Palce u nóg powinny być wyprostowane, a niższe partie pleców oparte o podłogę. Aby ułatwić sobie doprowadzenie nóg do pionu, wyprowadzaj ruch od pięt, możesz również podłożyć dłonie pod pośladki.

Rytuał 3. Uklęknij opierając zagięte palce stóp o podłogę. Nogi rozstaw na szerokość bioder. Dłonie ułóż z tyłu ud tuż pod pośladkami.Wyprostuj kręgosłup, przyciągnij podbródek do klatki piersiowej. Następnie robiąc wdech odchyl głowę do tyłu najdalej jak potrafisz. Robiąc wydech powróć do pozycji wyjściowej. Pamiętaj o tym, aby przed skłonem głowy do przodu naprężyć kark, dopiero potem skłoń prowadzoną przez podbródek głowę do piersi, a następnie ostrożnie odchyl ją do tyłu (podbródek nadal prowadzi głowę). Napinaj mięśnie pośladków i unikaj wygięcia kręgosłupa w części krzyżowej.

Rytuał 4. Usiądź na podłodze z wyprostowanymi i lekko rozstawionymi nogami, tak aby stopy były oddalone od siebie o około 25 cm. Wyprostuj kręgosłup, dłonie oprzyj płasko na ziemii, tuż przy biodrach. Przyciągnij podbródek do klatki piersiowej. Robiąc wdech unieś biodra i jednocześnie zegnij nogi w kolanach (podeszwy stóp oparte o podłoże), odchylając jednocześnie głowę do tyłu.Tułów powinien znajdować się w linii prostej z udami, równolegle do podłogi, natomiast ramiona i łydki prostopadle do ziemii. Wydychając powietrze powróć do pozycji początkowej. Przed skłonem głowy, napręż szyję, z tej pozycji - za brodą ostrożnie przechyl głowę do tyłu. Wyprowadzaj ruch ciała z miednicy i dolnej części pleców, wypychaj miednicę w kierunku stóp.

Rytuał 5. Połóz sie twarzą do ziemi, z wyprostowanymi nogami i podwiniętymi palcami stóp. Opieraj się na rękach, trzymaj dłonie skierowane wnętrzem do dołu. Ramiona i nogi powinny być odsunięte od siebie o około 60 cm. Unieś ciało, całkowicie wyprostuj ręce. Kręgosłup wygnij w łuk, tak aby uwypukliła się klatka piersiowa, a dolna częśc pleców była zapadnięta. Głowę trzymaj wysoko, odchyloną do tyłu. Następnie wykonaj wdech i jednocześnie zegnij ciało na wysokości bioder i doprowadź je do pozycji przypominającej kształtem odwróconą literę "V", równocześnie przyciągnij brodę do piersi. Zrób wydech powracając do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonuj na nieślizgającym się podłożu, najlepiej na boso. Aby uniknąć osłabienia lędźwiowej części kręgosłupa, napinaj mięśnie pośladków. Do pozycji wyjściowej (leżenie na ziemii) powróć dopiero po zakończeniu pełnego cyklu powtórzeń.

Po zakończeniu każdej serii jednego pełnego ćwiczenia stań ze złączonymi stopami i rękami opartymi na biodrach. Weź głęboki oddech, wdychając powietrze przez nos. Następnie wykonaj wydech przez otwarte usta ułożone w kszytałcie litery "o". Po każdym pełnym ćwiczeniu zrób 2 takie oddechy.

Kiedy wykonasz już wszystkie rytuały, połóż się na plecach i rozluźnij przez kilka minut. Oddychaj powoli i spokojnie wczuwając się we własne ciało.Arkadiusz Kościuch edytował(a) ten post dnia 17.05.09 o godzinie 00:09
Urszula Błażejewska

Urszula Błażejewska Pani na włościach...

Temat: OPIS ĆWICZEŃ

Chciałam zacząć od dziś i nawet zaczęłam, ale po wykonaniu pierwszego rytuału, nie bardzo wiem co dalej. No bo obrotów wiadomo, że ileś trzeba wykonać, ale następne rytuały...będę bardzo wdzięczna za informacje, czy następne opisane trzeba wykonać, każdy po razie, czy po kilka. Dla mnie to nowum, więc coś, co dla kogoś wydaje się proste, dla mnie niekoniecznie.

Pozdrowionka imiłego dzionka...:))))))))
Mirosław Musielak

Mirosław Musielak fizjoterapeuta z
zamiłowania :)

Temat: OPIS ĆWICZEŃ

Arkadiusz Kościuch:
Tybetański eliksir młodości
Oparty na hatha jodze
Czy aby na pewno na hatha jodze? z tego co słyszałem wywodzi się z jogi tybetańskiej trul khor. Pozycje podobne do hatha jogi ale koncepcja troche inna. W hatha jodze uwagę skupia się na asanach, w thrul khor chodzi natomiast o płynne połączenie ruchu i oddechu i ten ruch jest właśnie najważniejszy :)
Arkadiusz Kościuch

Arkadiusz Kościuch Trener,
szkoleniowiec,
praktyk sprzedaży.
Trener rozwoju ...

Temat: OPIS ĆWICZEŃ

Mirosław Musielak:
Arkadiusz Kościuch:
Tybetański eliksir młodości
Oparty na hatha jodze
Czy aby na pewno na hatha jodze? z tego co słyszałem wywodzi się z jogi tybetańskiej trul khor. Pozycje podobne do hatha jogi ale koncepcja troche inna. W hatha jodze uwagę skupia się na asanach, w thrul khor chodzi natomiast o płynne połączenie ruchu i oddechu i ten ruch jest właśnie najważniejszy :)
Najważniejsze ,że naprawdę są skuteczne. Masz rację ,że najważniejsze jest połączenie płynnego ruchu z oddechem.
Pozdro.

Urszulo tekst wklejony poniżej jest fragmentem książki "Źródło wiecznej młodości", myślę ,że znajdziesz tu odpowiedź na swoje pytanie. I proszę pytaj , jeżeli masz jakieś wątpliwości.
Pozdrawiam.

PYTANIA
Podczas gdy pułkownik opisywał pięć rytuałów, nasuwały mi się wciąż nowe pytania. Kiedy skończył, skorzystałem z okazji, żeby kilka zadać. Ile razy wykonywać każdy z rytuałów? -
brzmiało pierwsze z nich. Przez pierwszy tydzień - odparł pułkownik - proponuje ćwiczyć każdy rytuał po trzy razy dziennie, w następnych tygodniach zwiększać liczbę powtórzeń o dwa, aż dojdzie się do dwudziestu jeden. Innymi słowy, w
drugim tygodniu wykonuj każdy rytuał pięć razy dziennie, w trzecim siedem, w czwartym dziewięć i tak dalej. Po dziesięciu tygodniach dojdziesz do dwudziestu jeden razy dziennie.
Jeśli masz trudności z pierwszym rytuałem, czyli z wirowaniem, powtarzaj go mniej razy niż pozostałe: tylko tyle, ile możesz. Także w tym rytuale z czasem osiągniesz dwadzieścia jeden powtórzeń.
Znałem mężczyznę, który ćwiczył ponad rok, zanim doszedł do pełnej liczby obrotów. Pozostałe cztery rytuały nie sprawiały mu żadnych trudności, ale intensywność pierwszego zwiększał bardzo powoli. Osiągnął wspaniałe wyniki.
Niektórzy ludzie w ogóle mają kłopoty z wirowaniem. Zwykle jeśli opuszczają oni pierwszy rytuał, a pozostałe wykonują, to po upływie czterech do sześciu miesięcy stwierdzają, że mogą przystąpić do wirowania.
Jaka pora dnia jest najodpowiedniejsza do ćwiczeń? Rytuały można wykonywać rano lub wieczorem, jak komu wygodniej - odpowiedział pułkownik. - Ja ćwiczę zarówno rano, jak wieczorem, ale początkującym nie zalecałbym tak intensywnego pobudzania wirów. Po mniej więcej czterech miesiącach możesz wykonać pełną liczbę powtórzeń rano, a wieczorem dodatkowo po trzy powtórzenia każdego rytuału. Potem stopniowo zwiększaj liczbę rytuałów wieczorem, tak samo jak robiłeś to rano, aż dojdziesz do dwudziestu jeden. Ani rano, ani wieczorem nie ma jednak potrzeby zwiększania liczby powtórzeń ponad dwadzieścia jeden, chyba że odczuwasz autentyczną potrzebę. Czy rytuały są jednakowo ważne? "Wszystkie pięć rytuałów współdziała ręka w rękę i każdy jest tak samo ważny, jak
pozostałe. Jeśli po pewnym czasie stwierdzisz, że nie jesteś w stanie wykonywać wszystkich tyle samo razy, spróbuj rozłożyć ćwiczenia na dwie sesje, poranną i wieczorną. Jeśli natomiast jednego z rytuałów nie potrafisz wykonać w ogóle, opuść go i wykonuj pozostałe cztery. Spróbuj do niego wrócić po kilku miesiącach. W takiej sytuacji wyniki będą przychodzić nieco wolniej,przyjdą jednak na pewno.
W żadnym wypadku nie przeciążaj się. Byłoby to po prostu szkodliwe. "Wykonuj tyle rytuałów, ile możesz i zwiększaj ich liczbę stopniowo. Nie poddawaj się zniechęceniu. Bardzo niewielu spośród cierpliwych nie jest w stanie z czasem osiągnąć dwudziestu jeden powtórzeń.
Niektórzy ludzie wykazują wielką pomysłowość w przezwyciężaniu trudności związanych z rytuałami. Pewien stary człowiek w Indiach nie mógł ani razu prawidłowo wykonać czwartego rytuału. Nie zadowalało go jednak samo uniesienie tułowia z ziemi. Uparł się, że osiągnie opisywaną wcześniej pozycję horyzontalną. Postarał się więc o skrzynkę wysokości mniej więcej 25 cm i zaopatrzył wierzch w miękką wyściółkę. Kładł się potem plecami na skrzynce, opuszczając ręce i nogi na podłogę. Z tej pozycji wyjściowej dość łatwo mógł unieść tułów tak, jak należy.
Nie znaczy to, że dzięki zastosowaniu triku ów starszy człowiek mógł powtórzyć rytuał dwadzieścia jeden razy, był natomiast w stanie podnieść tułów równie wysoko, jak o wiele sprawniejsi mężczyźni. Wywarło to skutek psychologiczny, sam w sobie oznaczający duży postęp. Nie polecam szczególnie jego techniki, choć może ona pomóc ludziom, którzy nie widzą możliwości osiągnięcia postępu w inny sposób. Chcę jednak pokazać, że zdobycie się na odrobinę pomysłowości może ułatwić wykonywanie rytuału, który wydaje ci się szczególnie trudny.
- A jeśli jednego z rytualów nie wykonuje się w ogóle? - spytałem, nawiązując do poprzedniej odpowiedzi.
Rytuały mają taką moc - stwierdził pułkownik - że ćwicząc regularnie i w pełnej liczbie cztery, można osiągnąć znakomite rezultaty mimo tego pominięcia. Nawet jeden rytuał czyni cuda, co widać na wcześniej przywołanym przykładzie tańczących derwiszy. Starsi derwisze, którzy nie kręcili się
tak intensywnie jak młodzi, byli silni i męscy. Jeśli więc nie jesteś w stanie wykonywać wszystkich rytuałów albo nie możesz osiągnąć dwudziestu jeden powtórzeń, to bądź pewien, że robiąc wszystko, na co możesz się zdobyć, również dojdziesz do dobrych wyników. Czy można wykonywać rytuały jednocześnie z innymi programami ćwiczeń, czy też mógłby powstać konflikt? Konflikt nie grozi. Jeśli masz już jakiś
program ćwiczeń, spokojnie go wykonuj. Jeśli zaś nie masz żadnego, możesz się zastanowić nad podjęciem takiego programu. Ćwiczenia w każdej formie, szczególnie te wzmacniające naczynia wieńcowe, pomagają ciału utrzymać młodzieńczą równowagę. Ponadto, pięć rytuałów normalizuje prędkość ruchu wirów, toteż rośnie podatność ciała na korzystne działanie innych ćwiczeń.
Czy wykonując tych pięć rytuałów należy jeszcze o czymś pamiętać? Są jeszcze dwa pomocne czynniki. O głębokim, rytmicznym oddychaniu między powtórzeniami rytuału już wspomniałem. Pomóc może także, jeśli w przerwie między kolejnymi rytuałami staniesz prosto z rękami na biodrach i wykonasz kilka głębokich, rytmicznych oddechów. Podczas wydechu wyobrażaj sobie, że wszystkie napięcia w twoim ciele ustępują, a ty zaczynasz się czuć całkowicie odprężony i spokojny. Podczas wdechu wyobrażaj sobie, że wypełniasz się uczuciem zadowolenia i spełnienia.
Po wykonaniu rytuałów można też wziąć letnią lub chłodną kąpiel (nie zimną!). Jeszcze lepsze jest wytarcie ciała mokrym, a następnie suchym ręcznikiem. Ostrzegam przed jednym: nie wolno brać prysznicu lub kąpieli ani nacierać się mokrym ręcznikiem tak, by spowodowało to ochłodzenie wewnętrzne. W tym bowiem przypadku cały wysiłek z rytuałów idzie na marne.
Czy to możliwe, że źródło młodości jest w istocie czymś tak prostym, jak pan opowiada? - spytałem, jako że mimo podniecenia historią pułkownika musiałem chyba zachować w głębi ducha resztki sceptycyzmu. Należy jedynie wykonywać codziennie te pięć rytuałów, zaczynając od trzech powtórzeń i stopniowo zwiększając ich liczbę aż do dwudziestu jeden. Ten cudownie prosty sekret mógłby stać się dobrodziejstwem dla świata, gdyby tylko był znany.
Oczywiście - dodał pułkownik - trzeba wykonywać rytuały codziennie, żeby od­ nieść prawdziwe korzyści. Można ewentualnie opuścić jeden dzień w tygodniu, ale nie więcej. Jeśli podróż służbowa lub inne za jęcia naruszą twój codzienny rytm, ucierpią na tym postępy.
Na szczęście, większość osób, które zaczynają wykonywać rytuały, uważa, że są one nie tylko łatwe, lecz również przyjemne i warte codziennych starań. Ludzie pojmują to zwłaszcza wtedy, gdy zaczynają widzieć korzystne skutki. Bądź co bądź, przejście przez wszystkie pięć rytuałów zajmuje około dwudziestu minut, a jeśli ktoś jest sprawny fizycznie, to nawet poniżej dziesięciu. Jeśli sprawia ci kłopot znalezienie nawet tyle wolnego czasu, to po prostu wstań trochę wcześniej lub wieczorem idź trochę później do łóżka.
Pięć rytuałów służy wyraźnie jednemu celowi: przywraca ciału zdrowie i młodzieńczą witalność. O tym, czy w twoim wyglądzie zajdą równie radykalne zmiany jak w moim, współdecydują inne czynniki. Należą do nich nastawienie psychiczne i pragnienie.
Z pewnością zauważyłeś, że niektórzy czterdziestolatkowie wyglądają staro, inni ludzie zaś zachowują miody wygląd, mając lat sześćdziesiąt. Różnicę tę wywołuje nastawienie psychiczne. Jeżeli mimo wieku jesteś w stanie czuć się młodo, inni też będą cię tak widzieć. Gdy tylko zacząłem ćwiczyć rytuały, zadałem sobie trud wyrzucenia z umysłu wyobrażenia siebie jako starego, słabego człowieka. Zamiast tego utrwaliłem w świadomości obraz siebie z najlepszych lat i wsparłem go energią zawartą w silnym pragnieniu. Wynik tego jest teraz widoczny.
Dla wielu ludzi byłby to trudny wyczyn, zmianę sposobu patrzenia na siebie uważają bowiem za niemożliwą. W ich niezachwianym przekonaniu ciało jest zaprogramowane tak, że prędzej czy później starzeje się i słabnie. A jednak gdy zaczną ćwiczyć pięć rytua­łów, poczują się młodsi i bardziej energiczni. To zaś pomoże im w przyszłości zmienić obraz własnej osoby. Stopniowo będą myś­leć o co raz młodszym człowieku. Wkrótce też zaczną słyszeć od innych, że odmłodnieli.
Izabela P.

Izabela P. Właścicielka firmy.
Interim Manager.
Realizuję różne
zlec...

Temat: OPIS ĆWICZEŃ

Rytuały wykonuje się za I (pierwszym) razem w serii po trzy razy ćwiczenie każdego rodzaju.
Najpierw wirujesz trzykrotnie w dowolnym tempie wokół własnego ciała.
Potem kładziesz się na podłodze i podnosisz kark i nogi, tułów pozostawiając maksymalnie dociśnięty do podłoża.
Powtarzasz ćwiczenie trzykrotnie.Potem klękasz... i tak każde ćwiczenie trzy razy.
Po 3-5 dniach serię ćwiczeń zwiększasz dwukrotnie. Czyli każde ćwiczenie wykonujesz 6 razy.
Mniej więcej, po około 2-3 miesiącach, dochodzisz do 21 powtórzeń każdego ćwiczenia. I w jednej serii już codziennie rano robisz każde ćwiczenie 21 razy.
Jest zasada, że jeżeli zachorujesz, lub przestaniesz ćwiczyć - trzeba wrócić do te ilości powtórzeń, jaką miałaś, zanim przestałaś ćwiczyć.
Życzę wytrwałości i doskonałego samopoczucia, jakie będziesz odczuwała każdego dnia, ćwicząc i po.
Mam nadzieję, że pomogłam? :)
Jakby to - pytaj - ćwiczę od ponad 5 lat :)

Następna dyskusja:

Surfing w Indonezji - opis ...




Wyślij zaproszenie do