Temat: Ekologicznie dla ciała i domu - EKO KOSMETYKI
Kosmetyki
Kosmetyki zawierają bardzo często wiele szkodliwych i sztucznych substancji, m.in.: zapachowych, powodujących alergie, bóle głowy, uczucie zmęczenia, bezsenność. Niestety niektóre zawarte w nich związki są przyczyną jeszcze groźniejszych chorób cywilizacyjnych:
• w tuszu do rzęs - polietylen, bizmut, chrom, tytan, mangan powoduje, że po długotrwałym smarowaniu nie tylko możemy pożegnać się z naszymi rzęsami, ale w skrajnych przypadkach nawet ze wzrokiem
• w antyperspirantach - aluminium zatruwa gruczoły limfatyczne i podejrzane jest o powodowanie nowotworu piersi. Talk - składnik pudru - może powodować rozedmę płuc oraz podejrzany jest o indukowanie raka.
• naturalna henna - farba do włosów - bywa powodem napadów astmy oskrzelowej u fryzjerów
• w kremach - konserwanty - powstrzymują wzrost bakterii, niestety, nie tylko w słoiczku z kremem, ale też rozsmarowywane na naszej twarzy niszczą pożyteczną florę bakteryjną bytującą w porach skóry. Popularnym konserwantom - parabenom (jest to grupa różnych estrów kwasu benzoesowego zawdzięczamy niszczenie wierzchniej warstwy naskórka, kurczenie się i marszczenie skóry oraz dezorganizację jej naturalnego systemu obronnego. Jednak najbardziej groźnym konserwantem jest formaldehyd. Z racji jego ’zalet kosmetycznych’ nie używa się go w czystej formie. Stosowane są jego uwalniacze: Germal 115, najpowszechniej po parabenach używany konserwant, oraz Germal II, uważany za słaby alergen dlatego jest stosowany w preparatach hipoalergicznych. Kolejny konserwant bardzo szkodliwy dla skóry to Bronopol ze względu na obecność bromu. Jest odpowiedzialny za 3 proc. wszystkich reakcji ubocznych spowodowanych przez kosmetyki.
• w kremach nawilżających - lanolina - wydzielina gruczołów łojowych owiec. Do końca jej skład nie jest znany. Ostatnio udało się wyprodukować lanolinę hipoalergiczną do pielęgnacji skóry suchej - jest mniej szkodliwa. Rozpuszczalna lanolina coraz częściej zastępuje tę podstawową. Wchodzi w skład emulsji kosmetycznych, używana jest jako dodatek natłuszczający do mydeł, szamponów, środków kondycjonujących włosy i półproduktów do wytwarzania past kremowych. Jej zastępstwem miał się zająć glikol propylenowy. Wprowadzenie go do kosmetyków miało stanowić prawdziwy przełom. Okazało się, że wprawdzie świetnie nawilża skórę, ale też niszczy ją w sposób niezwykle okrutny. Jest też przyczyną (poza alergiami, pokrzywkami) wielu poważniejszych schorzeń..
Nie dość tego zła tolerancja toksycznych substancji powoduje załamanie systemu immunologicznego organizmu i uwrażliwia go na wszelkie środki chemiczne. Wrażliwość na kosmetyki chemiczne, totalny zespół alergiczny dotyczy coraz większej części populacji. Z uwagi na ochronę zdrowia, a także środowiska powinniśmy w trakcie zakupu kosmetyków zwrócić uwagę na to czy producenci w fazie produkcji zadbali aby były one przyjazne środowisku. Produkcja naturalnych kosmetyków powinna być oparta na kontroli jakości produktu na każdym etapie, począwszy od warunków uprawy roślin, jakości półproduktu, aż po wyrób gotowy.
Sprawdź czy kosmetyki, których używasz nie są testowane na zwierzętach! Sprawdź czy kosmetyki, których używasz nie zawierają tych składników!
http://%20www.gajanet.pl/Kosmetyki