Zbigniew J
Piskorz
www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...
Temat: Wenecja: czegoś podobnego nie było od 22 lat...
Wenecja: czegoś podobnego nie było od 22 latPodczas gdy Wenecja stoi w wodzie "po szyję" miejscowe władze oraz politycy w Rzymie wciąż dyskutują na temat planu ratowania miasta - pisze włoska prasa.
Czas płynie, woda również - podkreśla się w gazetach - ale wciąż brakuje zgody co do już zainaugurowanego i zablokowanego projektu wielkiej inwestycji o nazwie Mose. Zakłada on budowę systemu śluz i różnego rodzaju ruchomych barier na dnie morza.
W poniedziałek doszło w Wenecji do pierwszej od 22 lat wyjątkowo dotkliwej powodzi. Pod wodą znalazło się 15 procent ulic i placów. Poziom zalewającej miasto tzw. acqua alta osiągnął 158 centymetrów. Na Placu świętego Marka stało 80 centymetrów wody, zalana została między innymi krypta bazyliki i piwnice wielu budynków.
Przewiduje się, że poziom "wysokiej wody" spadnie do 115 centymetrów.
Nowoczesny projekt uratowania miasta przed jego zatopieniem to wielkie przedsięwzięcie, zaaprobowane już kilka lat temu przez rząd i szacowane na kilka miliardów euro.
Jego przeciwnicy argumentują, że plan ten to istna fantastyka naukowa. Zwolennicy twierdzą zaś, że kolejne odwlekanie realizacji tylko szkodzi Wenecji, w której poziom wody podnosi się regularnie co rok. W rezultacie miasto coraz bardziej pustoszeje; w ostatnich latach opuściły je tysiące mieszkańców.
Wściekłość z powodu blokowania inwestycji wyraził pochodzący z Wenecji minister administracji publicznej Renato Brunetta, który w emocjonalnym liście, opublikowanym na łamach "Corriere della Sera" podkreślił, że rozpoczęte w 2003 roku i doprowadzone do połowy prace zostały zahamowane między innymi dlatego, by nie "przeszkadzać" dzikiemu ptactwu w tamtych stronach.
- Być może hałas z budowy przeszkadza rozmnażać się dzikiemu ptactwu, chronionemu przez UE, ale kto ma bronić wenecjan? - zapytał w swym liście Brunetta.
Zapewnił, że obecny rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, by kontynuować inwestycję.