konto usunięte

Temat: Slub koscielny z rozwodnikiem

Chcialabym upewnic sie czy istnieje prawo kanoniczne, na które mozna sie powolac w przypadku starania sie o slub koscielny po rozwodzie cywilnym jednej ze stron?
Osoba ta wziela slub (tylko) cywilny w Indiach i po 6-ciu miesiácach obie strony zaczely starac sie o rozwód. Papiery rozwodowe zostaly ostatecznie podpisane okolo 2 lata od dnia slubu ze wzgledu na przecietny okres trwania sprawy w Indiach. W dodatku ex-malzonkowie nie majá dzieci. Osoba ta jest takze innego wyznania (hindu) wiec zdaje sobie sprawe ze jezeli mozna wziác slub koscielny, bedzie to slub tak zwany jedno-stronny, gdzie jedna ze stron sklada przysiege na Boga a druga nie. Czy w tej sytuacji osoba ta jest traktowana w ten sam sposób jak osoba wyznania rzymsko-katolickiego po rozwodzie cywilnym? Z tego co sie orientuje slub kocielny w takim przypadku jest dozwolony, ale na jakie prawo mozna sie powolac rozmawiajác z proboszczem? Jak dlugo czeka sie na zgode biskupa?
Bylabym bardzo wdzieczna za szybká odpowiedz!
Pozdrawiam. S.
Arletta Bolesta

Arletta Bolesta adwokat kościelny,
Kancelaria Porad
Kościelno-Prawnych

Temat: Slub koscielny z rozwodnikiem

Witam,
w przypadku zawarcia związku z osobą nieochrzczoną istnieje tzw. przeszkoda różnej religii, można starać się o dyspensę w jej przypadku, jest to związane z kilkoma warunkami.

Pojawia się też pytanie: czy ten związek cywilny był pomiędzy stronami, które nie były ochrzczone? Gdy tak, i po rozwodzie, jedna z nich chce zawrzeć związek kościelny z katolikiem, wówczas można strać się o rozwiązanie pierwszego związku (ma zastosowanie wtedy przywilej wiary).

Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Następna dyskusja:

zmiana wiary i slub kosciel...




Wyślij zaproszenie do