konto usunięte
Temat: Ryby mrożone, przyprawy, zabawki i fajerwerki pod lupą...
Ryby mrożone, przyprawy, zabawki i fajerwerki pod lupą UOKiK. Są nieprawidłowości.Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza m.in., że po ryby i zabawki ustawiają się kolejki. Czy to, co oferują nam sprzedawcy, ma jednak dobrą jakość i jest bezpieczne? Z tym bywa różnie, czego potwierdzeniem są kontrole prowadzone przez Inspekcję Handlową oraz laboratoria UOKiK. Oto ich wyniki, które niestety nie wypadły idealnie.
Ryby mrożone i przetwory rybne
Ryby to jeden z produktów, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia. Inspektorzy IH przyjrzeli się ostatnio ich jakości, biorąc pod lupę ryby mrożone, konserwy oraz marynaty. Zastrzeżenia wzbudziło aż 45 z 80 przebadanych próbek.
Co nie spodobało się kontrolującym? Z komunikatu opublikowanego przez UOKiK wynika, że były to m.in. zbyt mocno glazurowane ryby mrożone. Taką nieprawidłowość stwierdzono w 8 z 21 skontrolowanych pod tym kątem produktów – okazało się, że deklarowana w opisie producenta warstwa glazury w rzeczywistości była znacznie grubsza (np. 36 proc. zamiast 20 proc.). W konsekwencji tego klient płacił nie za rybę, ale w dużej mierze również za wodę. Taka praktyka jest nie tylko nieuczciwa, ale także zbyteczna – według UOKiK do odpowiedniego zabezpieczenia mrożonej ryby wystarczy od 3 do 5 proc. glazury.
Rozczarowaniem dla IH była też puszka tuńczyka w kawałkach, ponieważ zawierała bardzo drobne cząstki mięsa tej ryby ze zmieloną skórą i ośćmi.
Przyprawy – pieprz, szafran, oregano
Laboratoria UOKiK sprawdziły, co kryje się w popularnych przyprawach. Do badań laboratoryjnych trafiły: pieprz, szafran, oregano, papryka, chili, kurkuma i kmin rzymski. Łącznie zbadano 20 próbek, zastrzeżenia wzbudziło 9. Przyprawy pobrali inspektorzy Inspekcji Handlowej w różnych sklepach – głównie pochodziły one z importu, sprzedawane były w oryginalnych opakowaniach z naklejoną etykietą w języku polskim.
Najgorzej wypadło oregano, które okazało się mieszanką z rozdrobnionymi fragmentami innych roślin np. liści porzeczki czy żurawiny. Pieprz czarny mielony zawierał rozdrobnione zdrewniałe łodyżki, a kmin rzymski był zanieczyszczony piaskiem. Zdarzało się, że badane przyprawy miały również słaby aromat, były przesuszone, a to oznacza gorszą jakość. Pracownicy laboratoriów zbadali także szafran. Jest to bardzo droga przyprawa (100 g może kosztować nawet 2 tys. zł), a okazało się, że nie wszystkie próbki spełniły wymagania. Znalazły się w nich również drobne włoski i sierść, może to świadczyć o zbyt małej staranności podczas ręcznych prac przy pozyskiwaniu szafranu. Dobrą wiadomością jest to, że szafran nie był fałszowany na przykład tańszym krokoszem barwierskim.
Zabawki – slime’y/glutki, lalki i klocki
Testom poddano również jakość i skład zabawek. Na 546 sztuk nieprawidłowości dotyczyły 230 (42 proc.) – 15 z nich nie spełniało wymagań wyłącznie ze względu na niewłaściwe oznakowanie. Najwięcej zabawek (69) miało zbyt małe elementy, którymi dziecko może się udławić – wypadały one z grzechotek, odrywały się od pluszaków, 27 – zbyt wysoką zawartość ftalanów, które są używane do zmiękczania plastiku. Limit to 0,1 proc. w masie zabawki, a najwyższa zawartość wynosiła ponad 50 proc. Kontrola ujawniła również, że im tańsza zabawka, tym więcej w niej ftalanów. Np. w piłce, która kosztowała ok. 5 zł, było ich aż 50 proc. Może to wynikać z tego, że do jej produkcji użyto najtańszych materiałów, a do takich należą ftalany – aby zabawka z twardego plastiku była miękka, dodaje się te niebezpieczne, a zarazem najtańsze, zmiękczacze.
Fajerwerki
Z badań zrealizowanych przez Kantar dla Fundacji Pozytywne Emocje wynika, że statystyczny Kowalski na fajerwerki wyda w tym roku 131 zł. Warto przypomnieć, że mogą je jednak kupować i odpalać wyłącznie osoby pełnoletnie. Na opakowaniu powinny znajdować się oznakowanie CE, instrukcja obsługi w języku polskim, nazwa i adres producenta lub importera, typ wyrobu (np. bateria, petarda, rakieta) oraz ostrzeżenia, w tym minimalna odległość na jaką należy oddalić się po odpaleniu. Z opakowania nie może wysypywać się materiał pirotechniczny.
...
http://www.prawo.egospodarka.pl/160988,Ryby-mrozone-pr...