konto usunięte

Temat: Prymas: uczestnictwo w procesjach Bożego Ciała głęboko...

Prymas: uczestnictwo w procesjach Bożego Ciała głęboko zakorzenione w tradycji.

Uczestnictwo w procesjach Bożego Ciała jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji naszej wiary, naszej duchowości i religijności - mówi w rozmowie z PAP prymas Polski abp Wojciech Polak.

Jak dodaje, Boże Ciało staje się dla wiernych bardziej świadomym wyborem szczególnie dziś, gdy jest tak wiele form uczestnictwa i manifestowania swoich poglądów.

Przypadające w czwartek Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt katolickich. Kościół w Polsce obchodzi ją w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Najważniejszym punktem tego święta ku czci Najświętszego jest procesja eucharystyczna.

Wyjaśnił, że typowe dla procesji Bożego Ciała są cztery ołtarze, symbolizujące cztery strony świata. "To jest taki znak, że Chrystus jest wynoszony na wszystkie strony naszego życia. I przy każdym ołtarzu są modlitwy, jest uwielbienie i oddana cześć Najświętszemu Sakramentowi oraz przy każdym ołtarzu jest również błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. To jest taki symbol (...), że obejmuje cały krąg naszego życia" - podkreślił.

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/prymas-ucze...

konto usunięte

Temat: Prymas: uczestnictwo w procesjach Bożego Ciała głęboko...

"Wolna, suwerenna i sprawiedliwa Polska, to Polska, która stoi na straży życia swoich dzieci. Wszystkich dzieci!"

Drodzy Siostry i Bracia!

Pan Bóg powierzył człowiekowi ziemię, aby czynił on ją sobie poddaną. Dzieje się to poprzez pracę. W swej nieskończonej mądrości Bóg wyznaczył jednak człowiekowi czas, który w Dekalogu został nazwany „dniem świętym” – dniem, w którym człowiek ma świętować. Dzisiaj jest właśnie taki dzień: świętujemy obecność Pana Jezusa utajonego pod postacią Chleba. Takim świętym dniem jest również każda niedziela, ponieważ każdej niedzieli świętujemy Zmartwychwstanie Chrystusa. Niestety, współczesny świat oddalając się od Pana Boga, odebrał człowiekowi zarówno sens jego pracy, jak i radość świętowania. Jakże bolesnym tego wyrazem jest utrata niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Nie wolno nam, Moi Drodzy, lekceważyć III Przykazania Dekalogu, które nakazuje „Dzień święty święcić”. Jest to sprawa, która dotyczy nie tylko osób wierzących, ale całego naszego społeczeństwa. Chodzi bowiem o to, aby w imię solidaryzmu społecznego wszystkim zapewnić możliwość niedzielnego odpoczynku, który pozwala na godne przeżycie niedzieli w kręgach rodzinnych i przyjacielskich.

W dzisiejszą uroczystość Bożego Ciała, przypadającą w roku szczególnie naznaczonym obecnością Matki Najświętszej, z największą czcią wypowiadamy więc słowa hymnu sprzed wieków: „Ave Verum Corpus/ Natum de Maria Virgine/ Vere passum imolatum/ In cruce pro homine” – „Witaj, prawdziwe Ciało/ Zrodzone z Maryi Dziewicy,/ Prawdziwie umęczone, złożone w ofierze/ Na krzyżu za człowieka”.

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/wolna-suwere...

konto usunięte

Temat: Prymas: uczestnictwo w procesjach Bożego Ciała głęboko...

Katolicyzm tak, Bóg nie

Boże Ciało to nie tylko święto religijne. To także chwila, w której biskupi głosząc kazania do tysięcy wiernych zdradzają, co im w duszy gra. Szczególnie tej części duszy wyrażającej polityczne emocje.


Nie dziwi więc, że tych kazań uważnie słuchają politycy: zarówno ci krajowi, jak i ci lokalni – samorządowi. Zasiadają więc w pierwszych ławach, by się biskupom i proboszczom pokazać. Ale także, by się pokazać religijnym-wyborcom, którzy przecież też mają oczy do patrzenia, a uszy do słuchania. I swoje wiedzą. Jaką więc dobrą nowinę usłyszeliśmy wczoraj z ust naszych biskupów? Próbując dokonać typologi przesłania, można mówić o trzech nurtach: pierwszy, polityczny i prorządowy, który prezentuje nieoceniony metropolita gdański, abp Leszek Sławoj Głódź; drugi, neutralno-pobożnościowy reprezentowany przez kard. Kazimierza Nycza i ostatni, nurt Franciszkowy, podtrzymywany przez abp Wiktora Skworca.

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/katolicyzm-...

konto usunięte

Temat: Prymas: uczestnictwo w procesjach Bożego Ciała głęboko...

"Grzech zaniechania" - bp Tadeusz Pieronek ostro o kościelnym milczeniu nad uchodźcami.

Kazania biskupów w Boże Ciało pokazały, jak bardzo podzielony jest polski Kościół wobec uchodźców. - Jeśli ktoś o tym w ogóle nie mówił, to uważam, że jest to grzech zaniechania - ocenia w rozmowie z Gazetą.pl bp Tadeusz Pieronek.

Jedni hierarchowie - jak abp Sławoj Leszek Głódź - skupili się w Boże Ciało na gromieniu "demonów postępu" i na Smoleńsku, a inni - jak kard. Kazimierz Nycz - przekonywali, że dziś Jezus "ma twarz uchodźcy".

Procesje publiczne

Z pewnością kryzys migracyjny to jedno z największych społecznych i politycznych wyzwań, jakie stoją przed Europą. I być może najważniejszy punkt w publicznych wypowiedziach papieża Franciszka, dotyczących spraw społecznych. O ile polemizowanie z politykami w czasie kazań to rzecz prosta, to już żaden hierarcha nie może otwarcie stanąć w kontrze do papieża. Co najwyżej - przemilczeć. Choć warto skonfrontować się z jego przesłaniem. Zgadzając się z nim, czy zarzucając mu pięknoduchostwo - ale się konfrontować i mierzyć.

Franciszek: uchodźca ciałem Chrystusa ...
Grzech czy komplementarność ...
Homilie biskupów ...
wymawiajmy się teraz różnymi kłamstwami i wykrętami, bo wiadomo, że to jest pretekst do robienia swojej polityki i zyskiwania sobie wyznawców przed głosowaniami. Miłość bliźniego jest ważniejsza.

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/grzech-zani...



Wyślij zaproszenie do