Temat: Odżywianie w chorobach nowotworowych
ODŻYWIANIE CHORYCH W TRAKCIE LECZENIA
Nowotwór spowodowany jest przez grzyby (pleśnie), które pasożytują w naszym organizmie. Grzyby odżywiają się węglowodanami, a więc dieta powinna uwzględniać ich drastyczne obniżenie. Węglowodany to cukier, mąka, słodycze, piwo. Te produkty należy prawie całkowicie wykluczyć. Należy również wykluczyć oleje i margaryny, które zawierają bardzo toksyczne, rakotwórcze związki. Zdrowe tłuszcze to smalec, łój, masło, śmietana 30%. Można stosować olej tłoczony na zimno – najlepiej słonecznikowy do sałatek, surówek, majonezu. Pieczywo ciemne, najlepiej razowe na zakwasie.
Podane poniżej przepisy zawierają optymalne proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów. Dwa podstawowe filary żywienia to rosół i żółtka. ROSÓŁ to WYWAR z różnych rodzajów mięs, dostarczający choremu szeroki zestaw białek. W przypadkach ciężkich nowotworów, kiedy chory nie ma apetytu, oraz w przypadku raka przewodu pokarmowego, jest bardzo ważne, aby przy niewielkiej ilości pożywienia dostarczyć wszystkie niezbędne składniki w możliwie lekkostrawnej formie. ŻÓŁTKA JAJ zawierają 12 witamin (oprócz vit. C), komplet mikroelementów, najdoskonalsze białko, oraz enzymy, które giną w temperaturze ponad 46 o C . Choremu należy, w zależności od apetytu i rodzaju nowotworu, podawać żółtka surowe, rozmącone i zalane ciepłym, ale nie gorącym rosołem, aby nie zniszczyć enzymów. Takie buliony z żółtkiem mogą być na początku jedynym pożywieniem – min. 4 żółtka i tyle rosołu ile chory da radę wypić. W miarę poprawy apetytu i stanu zdrowia wprowadzać inne potrawy.
WYWAR – składniki: około 3 kg mięsa – gicz cielęca, żebro wołowe, porcja rosołowa z drobiu wiejskiego, podroby wieprzowe(serce, nerka, kawałek płucek, ozorek itp.) zalać 5 litrów wody i gotować 3 godziny na wolnym ogniu, bez przypraw i jarzyn. Po ugotowaniu porozlewać wrzący do słoików, mocno zakręcić i po ostygnięciu wstawić do lodówki. Taki wywar ma trwałość 5-6 dni.
FARSZ – mięsa obrane od kości razem zmielić i wykorzystać do różnych potraw.
GALARETA – kilka kawałków mięsa z giczy cielęcej i podrobów zalać wywarem przyprawić do smaku i wstawić do lodówki.
GOŁĄBKI – niewielką ilość ryżu ugotować na wywarze, dodać zmielony farsz, przyprawić do smaku, zawinąć w liście kapusty. Sos pomidorowy ugotować na wywarze, zagęszczając łyżeczką mąki ziemniaczanej.
KNEDLE z MIĘSEM – ciasto ziemniaczane jak na kluski śląskie z dodatkiem 5 żółtek. Formujemy knedle nadziewane farszem z wywaru. Można okrasić skwarkami lub polać masłem.
KROKIETY LUB NALEŚNIKI Z CZERWONYM BARSZCZEM – jedno jajko, cztery żółtka, 0,5 litra wody i mąka pszenna to składniki z których usmażymy około 8 naleśników. Na wywarze udusić trochę kiszonej kapusty z grzybami. Zmielić, dodać do farszu z wywaru. Zawinąć naleśniki lub krokiety. Barszcz czerwony robimy na wywarze.
ZUPY – wszystkie gotujemy na wywarze. Dodatkiem mogą być kluseczki na samych żółtkach lub niewielka ilość ryżu lub grysiku. Poprawiamy śmietanką 30%.
ŻUREK – na wywarze ugotować pokrojone w kostkę ziemniaki i zalać żurkiem. Do zupy dodajemy jajko na miękko i ewentualnie parówkę.
PIERŚ Z KURCZAKA WIEJSKIEGO – pierś lekko rozbić młotkiem, pokroić w paski w poprzek i włożyć do lanego ciasta (1 jajko, 4 żółtka, łyżeczka mąki) na godzinę przed smażeniem. Smażyć krótko na głębokim tłuszczu na złoty kolor.
KAPUSTY – dusimy na niewielkiej ilości wywaru na wolnym ogniu. Dodajemy usmażony w skwarki boczek lub słoninkę. Przyprawiamy do smaku.
SAŁATKA JARZYNOWA – o zwykłym składzie ze zwiększoną ilością jajek ( 4 jajka, 4 żółtka), oraz majonez własnej roboty.
MAJONEZ – 4 żółtka, dwie łyżeczki musztardy miksować dodając stopniowo 0,5 litra oleju (słonecznikowy tłoczony na zimno). Przyprawić solą, pieprzem, dodać dwie łyżki wody z kiszonych ogórków oraz łyżkę kwaśnej śmietany. Taki majonez należy zużyć w ciągu tygodnia.
PASZTET – tani i smaczny zamiennik wędlin – ½ kg wątroby, serce wieprzowe, ½ kg wędzonego podgardla, ½ kg boczku. Wszystko pokroić w duże kawałki, dodać dwie duże cebule, dusić około 1,5 godziny (wątrobę wrzucić pod koniec duszenia). Przemielić dwa razy, dodać 2 jajka, sól, pieprz, i inne przyprawy do smaku. Wyrobić i włożyć do blaszki. Piec około godziny.
PIECZEŃ Z BOCZKU – 1 kg boczku zmielić, dodać szklankę mleka, dwie łyżki wegety, pieprz, majeranek, 2-3 ząbki czosnku, wyrobić dokładnie ręką i piec 1 godzinę. Pasztety studzimy w blaszce żeby wchłonęły tłuszcz.
SERNIK WIEDEŃSKI – 1 kg sera, 25 żółtek, 15 białek, kostka masła, 15 dkg cukru, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, bakalie. Z sernika zostaje 10 białek z których można zrobić kokosanki.
KOKOSANKI – 10 białek, 2 łyżki cukru, ubić sztywną pianę dodać 30 dkg kokosu lekko wymieszać. Wyłożyć łyżką na blaszkę i upiec na złoty kolor.
CHLEB OPTYMALNY – 10 jajek, 10 dkg mąki, 10 dkg masła, 10 dkg zmielonych orzechów. Wszystko razem dokładnie zmiksować, piec w wąskiej blaszce około godziny.
CIASTECZKA ORZECHOWE – 25 dkg zmielonych orzechów, 8 żółtek, 2 łyżki mąki, łyżka cukru. Wszystko razem zmiksować, upiec babeczki w foremkach.
PLACUSZKI SEROWE – ½ kg białego sera, 10 jajek, 10 dkg mąki. Ser przeciśnięty przez praskę, połączyć z pozostałymi składnikami i dokładnie zmiksować. Smażyć placuszki na głębszym tłuszczu można podawać na słodko z dżemem lub powidłami.
Cały czas stosować zwiększone dawki witaminy C (owoce, warzywa, zielona pietruszka, koperek, „posypka witaminowa” – zmielony owoc dzikiej róży w sklepie zielarskim – nie parzyć tylko posypywać na wszystko –zupy, herbatki, sałatki itp.