Katarzyna M. MayLily.pl
Temat: Jak to się robi, czyli rodzaje pieluch wielorazowych.
Pieluszka musi spełniać dwa podstawowe wymagania: musi wchłaniać mocz i jednocześnie być nieprzemakalna. W produkcji pieluszek wielorazowych stosowane są materiały, które przepuszczają powietrze, zatrzymując jednocześnie wilgoć w środku .A oto opis systemów pieluchowania:
1.Pieluszka All-in-One - czyli wszystko w jednym, można powiedzieć, że to taki wielorazowy pampers. Po użyciu wrzuca się go w całości do pralki - ta pieluszka nie składa się z różnych części. Warstwa chłonąca jest zszyta z tą nieprzemakalną.
2.Kieszonka -czyli jak nazwa wskazuje pieluszka, do której się wsuwa wkład chłonny - np. z chłonnej mikrofibry lub bambusa. Kieszonkę tworzą zszyte ze sobą dwie warstwy - nieprzemakalna i mikropolarek. Mikropolar jest przy pupie, żeby dziecko nie czuło wilgoci od mokrego wkładu. Do prania wyjmuje się wkład ze środka i wrzuca do pralki razem z kieszonką. Zależnie od okoliczności można wkładać do środka różną ilość wkładów – 1 przy mniejszym dziecku, 2 np. na noc.
3.Otulacz – czyli tak jakby z kieszonki usunąć polarek [zostaje warstwa nieprzemakalna]. Otulacz zakłada się na tetrę lub uszyte z różych materiałów pieluszki formowane – o nich poniżej. Trzeba pamiętać, że nie ma warstwy polarkowej, więc trzeba pieluszkę ze środka zmieniać często.
4.Pieluszki formowane – one wymagają otulacza. Są to pieluszki z różnych materiałów – bawełna, flanela, frotka, bambus, uszyte tak jak pampers, więc nie trzeba ich składać jak tetrę. Chłoną też znacznie więcej niż tetra.
5.Pieluszki do składania – klasyczna tetra, bambusowe, muślinowe, flanelkowe – sprawdzają się do otulacza „po domu” lub przy noworodku. Trzeba je samodzielnie złożyć.