Temat: Masaż twarzy
Twarz jest zwierciadłem duszy. Ktoś powie, że oczy, jakby do tego nie podchodzić, wyraz twarzy, rysy mówią o człowieku wszystko. To na twarz zwracamy przede wszystkim uwagę w kontakcie z drugim człowiekiem. Jest ona obrazem naszych uczuć, mięśnie mimiczne powodują tworzenie się zmarszczek mimicznych często przedwczesnych i niepożądanych.
Istnieje kilka odmian masażu twarzy, ja wyjdę z tego najbardziej podstawowego, czyli masażu klasycznego - leczniczego.
Proszę sobie wyobrazić, że na twarz składa się 70 rodzajów mięśni.
Jest to prawdziwe pole do popisu dla masażysty.
Masaż klasyczny, leczniczy jest bardziej dokładny niż jego młodszy brat, masaż kosmetyczny. Miałem to szczęście, że uczył mnie człowiek, który był bardzo skrupulatny, tajemnice, jakie wam zdradzę są najwyższej próby. Pokażę wam chwyty, które możecie stosować sami albo je korygować.
Twarz to mapa aktywnych punktów energetycznych, przy dokładnym badaniu twarzy ujawniają się najprzeróżniejsze niedoskonałości.
W dzisiejszych nerwowych czasach, praktycznie każda osoba aktywna zawodowo, cierpi na coś, co nazywa się umownie „kaskiem neurastenicznym” – jest to zespół napięcia mięśni głowy, twarzy i szyi. Jeśli nauczymy się rozluźniać i napinać poszczególne mięsnie, możemy z łatwością poczuć ten kask, który niemiłosiernie ściska naszą głowę niemal z każdej strony.
Wystarczy, aby pacjentowi wydać polecenie zmarszczenia brwi, przebieg linii mówi bardzo wiele.
Korzyści masażu tej części ciała są ogromne, żadne leki, nawet leki naturalne nie mają żadnego porównania. Natomiast kosmetyki naturalne są wielce pomocne.
A więc korzyści i kiedy stosuje się masaż twarzy. Głównie w chorobach – porażenie nerwu twarzowego, trójdzielnego, urazy, doleczanie pooperacyjne, zmiękczanie blizn itp.
Likwidujemy wszelkie obrzęki, problemy skórne (poza wyjątkami - o tym poniżej), przewlekłe napięcie mięśni twarzy, bruzdy. Skóra staje się jędrniejsza, gładsza, pełna życia już po pierwszym zabiegu. W trakcie masażu następuje uwalnianie toksyn, szkodliwych produktów przemiany materii, równoważymy ”gospodarkę wodną” a przede wszystkim uwalniamy mięśnie od napięcia.
Po krótkiej analizie - wydaje mi się, że działanie rozluźniające, kojące, uspakajające, powodujące wyciszenie systemu nerwowego jest ważniejsze od efektów kosmetycznych. Ale to wszystko wiąże się ze sobą w sposób oczywisty. Masaż punktów energetycznych fachowo – digitopresura ma tu ogromne znaczenie, jeśli do tego dołączymy elementy shiatsu, czyli chińskiego masazu punktowego - to efekty mogą być zaskakujące w krótkim czasie. Można także zastosować manualny drenaż limfatyczny pomocny przy wszelkich zastojach wodnych.
Masaż wykonujemy bardzo delikatnie, szczególną uwagę zwracając na oczy. Ta delikatność wynika z tego, że na twarzy istnieje tysiące zakończeń nerwowych, bogata sieć naczyń krwionośnych i drobnych mięśni.
Przed masażem należy dokładnie oczyścić skórę, ponieważ jego działanie jest miejscowe, bezpośrednio na tkanki, które masujemy. Masaż powoduje zaróżowienie skóry, pobudzenie krążenia, rozszerzenie naczyń krwionośnych, lepsze dotlenienie, Złuszcza lekko warstwę rogową naskórka, ułatwia oddychanie skórze i pozwala na szybsze wchłanianie zastosowanych preparatów.
Poprzez manualną manipulację, górne warstwy skóry są pobudzane do odnowy, wzmacnia się elastyczność skóry i mięśni. Przeciwdziałamy tworzeniu się zmarszczek. To miejscowo - ogólnie oczywiście oddziaływujemy jak przy każdym masażu ogólnie na układ krwionośny i limfatyczny, serce, układ nerwowy i hormonalny.
Ale wróćmy do twarzy, więc po wstępnym oczyszczeniu przystępujemy do masażu, pozycja wyjściową leżąc na plecach, głowa podparta na niewielką wysokość, pełne rozluźnienie. Do masażu można stosować różne specyfiki. Ja preferuje naturalne oleje z niewielkim dodatkiem eterów - lawendowych i majerankowych. To pomaga w rozluźnieniu się i osiągnięciu stanu ukojenia.
Teraz chwyty, pewnie wielu masażystów nie będzie zadowolonych z tego, że ujawniam tu te sprawy, ale uważam, że trzeba się dzielić i pomagać.
Pozycja pacjenta jak wyżej, masażysta z tyłu.
-Głaskanie czoła od linii środkowej do boków oraz od linii brwi do linii skóry owłosionej.
-Głaskanie palcami środkowymi skrzydełek nosa w kierunku brwi.
-Głaskanie opuszkami 2 i 3 palca oburącz równocześnie mięśnia okrężnego ust.
-Głaskanie opuszkami 2 i 3 palca oburącz równocześnie mięśnia okrężnego oka, rozpoczynamy od powieki górnej, kończymy na dolnej.
-Głaskanie oburącz równocześnie od brody w kierunku uszu, od kącika ust do uszu i od oczu do uszu.
-Rozcieranie opuszkami palców czoła od linii środkowej w kierunku skroni.
-Rozcieranie nosa i brwi opuszkami palców 3.
-Rozcieranie okolicy policzków opuszkami palców oraz paliczkami środkowymi zgiętych palców.
-Rozcieranie opuszkami kciuków mięśnia okrężnego ust od linii środkowej do kącików.
-Ugniatanie czoła delikatnie chwytem podwójnym
-Ugniatanie policzków kciukiem i zgiętym wskazicielem.
-Ugniatanie dolnej wargi kciukiem i wskazicielem i na koniec
-Oklepywanie opuszkami palców.
Szyja.
-Głaskanie i rozcieranie w kierunku obojczyka.
Miesień obojczykowo-mostkowo-sutkowy.
Głowę skręcić w kierunku przeciwnym
-Głaskanie i rozcieranie – kierunek do uszu, każdą stronę osobno.
-Delikatne oklepywanie opuszków palców.
I to wszystko – natura zrobi za nas wszystko inne.
Poruszmy jeszcze jeden ważny temat -przeciwwskazania - bezpośrednie – liszaj, pryszcze, opryszczka, trądzik, stan ropny migdałków, stany zapalne i ropne w jamie ustnej, gorączka, powiększone węzły chłonne. Przy nadczynności tarczycy nie wolno masować szyi.
Ogólne przeciwwskazania:
bardzo wysokie ciśnienie, ciężka miażdżyca, zapalenie żył, zakrzepica, nowotwory, ciąża.
Ogólne przeciwwskazania podlegają subiektywnej ocenie masażysty, jeśli są jednak jakieś wątpliwości lepiej konsultować. Jeśli chodzi o ten rodzaj masażu, takie wypadki zachodzą rzadko.
Te 70 mięśni, jak każde inne z wiekiem tracą elastyczność i zdolność do skurczów. Ale nie poddawajmy się, istnieje szereg ćwiczeń na mięśnie twarzy, które w połączeniu z masażem to profilaktyka zdrowia. Jeśli będzie zainteresowanie chętnie przygotuję odpowiedni artykuł na ten temat.
Pamiętaj! nie musisz iść od razu pod nóż, aby wyglądać młodo, sympatycznie i świeżo. Oczywiście na wygląd twarzy mają wpływ takie sprawy jak dieta, czyli odżywianie, przyjmowane suplementy, no i psychologia - gdy będziesz pełna złych, negatywnych emocji, to nie wiele tutaj wskóramy, one wyjdą na wierzch i każdemu będziesz w ten sposób oznajmiać, jakie z Ciebie ziółko. No, ale to inny temat.
Pozdrawiam
Jerzy Beka.
Dyplomowany masażysta 2 stopnia - a co pochwalić się nie mogę. ;))
Dodatek extra -
Masaż samych oczu!!!
Przyciskamy brwi obydwoma kciukami, poczynając od kącików nosa w kierunku skroni(zabieg powtarzamy 7 razy), palcami wskazującymi o srodkowymi obydwu dłoni, postukujemydelikatnie, lecz zdecycowanie wokół oczu, naciskając przegrodę nosową i skronie - Oczyszczamy skóre wokół oczu i wklepujemy niegazowaną wodę mineralną.Przed zasnięciem, mrugamy szybko oczami 50 razy i poruszamy 10 razy w prawo i 10 razy w lewo.
http://dbajosiebie.webnode.comKatarzyna Beka edytował(a) ten post dnia 30.12.08 o godzinie 00:32