Dorota Urbanowska

Dorota Urbanowska Centrum Edukacyjne
Bezpieczna Żywność

Temat: Sukces Austrii i Węgier a Polska?

Witam serdecznie,

Polski Rząd nie może już wmawiać społeczeństwu, że będziemy płacić wysokie kary jeśli zabronimy upraw GM. Przykłady zakazów prowadzonych przez Austrię i Węgry świadczą, że do skutecznego zakazu upraw GM trzeba przede wszystkim mieć wolę.

"Sukces Austrii i Węgier (!!!) Wbrew Komisji Europejskiej kraje członkowskie UE zgodziły się we wtorek, by Austria i Węgry utrzymały zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810. Ministrowie ds. ochrony środowiska przegłosowali odrzucenie stanowiska Komisji Europejskiej. Tylko cztery kraje: Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia i Holandia popierały KE i opowiedziały się w głosowaniu za zniesieniem tzw. klauzul bezpieczeństwa, wprowadzonych przez Austrię i Węgry.
Pozostałe 23 kraje, w tym Polska, dysponujące większością
kwalifikowaną, głosowały przeciw decyzji KE. (...)Wynik wtorkowego głosowanie jest istotny także dla innych krajów, które wprowadziły zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy (jak Francja czy Grecja) i ich zakazy także zostały zakwestionowane przez Komisję Europejską."

źródło: http://www.ppr.pl/artykul.php?id=153139&dzial=13

Niestety na 'swoim podwórku' Rząd RP do tej pory nie podjął
konkretnych kroków aby pociągnąć do odpowiedzialności podmioty, które nielegalnie prowadziły uprawy kukurydzy GM w 2008 ... mimo wielokrotnych interwencji ze strony ICPPC, Koalicji "POLSKA WOLNA OD GMO", euro deputowanego Janusza Wojciechowskiego oraz setek indywidualnych osób.

na podstawie komunikatu ICPPC
Dorota Urbanowska

Dorota Urbanowska Centrum Edukacyjne
Bezpieczna Żywność

Temat: Sukces Austrii i Węgier a Polska?

KE wydała decyzję zezwalającą na wprowadzenie do obrotu produktów zawierających genetycznie zmodyfikowany rzepak T45.

W październiku 2005 r. firma Bayer CropScience AG złożyła wniosek o wprowadzenie do obrotu żywności, składników żywności i pasz zawierających rzepak T45 oraz innych produktów do takich samych zastosowań, jak każdy inny rzepak, z wyjątkiem uprawy. Jednak w tym samym roku sprzedaż nasion rzepaku T45 została wstrzymana. W kwietniu 2007 r. Bayer złożył do KE kolejny wniosek o zezwolenie dla istniejących produktów wyprodukowanych z tej transgenicznej odmiany.

W odpowiedzi na powyższe wnioski EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) wydał kompleksową pozytywną opinię, stwierdzającą brak negatywnego wpływu produktów zawierających rzepak T45 zarówno na zdrowie ludzi i zwierząt, jak i środowisko naturalne.

Ponadto w związku z brakiem istotnych z biologicznego punktu widzenia zmian w składzie tej rośliny w stosunku do formy nie zmodyfikowanej, EFSA uznał, że nie są potrzebne dalsze badania potwierdzające jej bezpieczeństwo. Zalecono jednakże wnioskodawcy stworzenie odpowiedniego systemu zarządzania celem uniknięcia przypadkowej utraty bądź wysypania się rzepaku podczas transportu.

Uwzględniając opinię EFSA w dniu 13 marca 2009 r. KE wydała decyzję zezwalającą na wprowadzenie do obrotu produktów zawierających genetycznie zmodyfikowany rzepak T45, będących przedmiotem wniosków złożonych przez Bayer CropScience AG i zgodnych ze specyfikacją zawartą w załączniku do decyzji. Obecność w tych produktach odmiany T45 jest następstwem sprzedaży nasion rzepaku w krajach trzecich przed 2005 r.

na podstawie: IGI Food Consulting



Wyślij zaproszenie do