Agata Nowak

Agata Nowak pracownik naukowy

Temat: Jak sobie radzić z jęczmieniem?

Jęczmień to jedno z najczęstszych schorzeń powieki. Najczęściej jest spowodowany urazem lub stanem zapalnym wywołanym przez gronkowce.

Pierwszym objawem jęczmienia jest silny obrzęk i ból powieki, zaczerwienienie i ropień na powiece, a także światłowstręt. Z czasem dochodzi do jego pęknięcia i uwolnienia znajdującej się w środku ropy.

Skąd bierze się jęczmień?

Przyczyną może być nieprawidłowe działanie lub stan zapalny w gruczołach powiekowych, które znajdują się tuż przy linii rzęs.

Ryzyko występowania jęczmienia jest większe u osób, które mają problemy skórne np. trądzik, noszą soczewki kontaktowe lub borykające się z alergią oczną. Jęczmień może też wystąpić na skutek niewłaściwej higieny narządu wzroku lub być związany z cukrzycą.

Leczyć samemu czy u lekarza?

Istnieje wiele tez na temat skuteczności domowych sposobów leczenia jęczmienia – pocieranie złotem, gotowanym jajkiem lub napary z ziół. Należy pamiętać, że leczenie na własną rękę może czasem zaszkodzić zamiast pomóc. Ciepłe napary nie powinny zaszkodzić, a mogą przyczynić się do szybszego uwolnienia ropnej wydzieliny.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne polega zwykle na miejscowym stosowaniu odpowiednich leków lub maści, rzadziej wymagane jest stosowanie doustnych antybiotyków. Czasem konieczne jest nacięcie ropnia i usunięcie wydzieliny.
Okres leczenia może trwać od kilku dni do 2 tygodni. Niestety często zdarza się, że jęczmień nawraca i konieczne jest wznowienie leczenia.

pozdrawiamy
zespół portalu
rejestracja-medyczna.pl