Tomasz Mendak

Tomasz Mendak Co-Owner / R&D
Manager

Temat: Zdrowe biuro - porady.

Wykonując pracę biurową spędzasz w miejscu pracy połowę dnia, a czasami nawet dłużej. Pamiętaj że, Twoje otoczenie w pracy jest równe ważne jak to, w domu. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz to nie tylko będzie Ci się efektywnie i przyjemnie pracowało, ale również zachowasz dłużej zdrowie oraz dobre samopoczucie.


Obrazek


Oto kilka praktycznych porad, które pomogą ci zadbać o zdrowie w miejscu pracy:

1. Ergonomiczne krzesło – przede wszystkim krzesło musi być dostosowane do twoich indywidualnych wymiarów, spełniać podstawowe wymogi bezpieczeństwa oraz ergonomii. Upewnij się, że fotel na którym siedzisz jest stabilny, a jego oparcie można ustawić w pozycji odchylonej. Według badań to właśnie pozycja odchylona, czyli taka gdzie kąt między plecami a siedziskiem krzesła wynosił około 130 stopni, jest najkorzystniejsza dla naszego kręgosłupa. Ponadto wysokość oparcia krzesła powinna mierzyć od 50 do 60cm, aby dawać głowie podparcie. Nie jest koniecznym, a wręcz zbędnym aby fotel posiadał kółka. Podjeżdżając wszędzie fotelem pozbawiamy się możliwości dodatkowego ruchu, który jest jak najbardziej wskazany podczas długiej pracy biurowej.

2. Oświetlenie – badania wskazują, że światło naturalne zwiększa wydajność oraz redukuje zmęczenie i stres. Tak więc, w pracy powinniśmy sobie zapewnić dostęp zarówno światła słonecznego, jak i sztucznego. Światło dzienne jest również bardziej przyjazne naszym oczom. Jakiego należy użyć światła podczas pracy po południu i wieczorem? Na pewno nie przestarzałych świetlówek, ale nowoczesnych żarówek emitujących światło o barwie z przewagą tonów niebieskich, czyli podobną do barwy porannego światła słonecznego. Osoby praworęczne, powinny pamiętać aby światło padało zawsze z lewej strony i nie powinno się ono odbijać od monitora komputera.

3. Gimnastyka i krótkie przerwy – podczas jednostajnej pracy przy biurku niezwykle ważne jest, aby wykonać kilka ćwiczeń które nie tylko dotlenią nasz organizm, ale rozluźnią mięśnie i pobudzą je do pracy. Takie ćwiczenia powinno się wykonywać przynajmniej raz na godzinę. Należą do nich m.in. zaciskanie pośladków, unoszenie rąk i nóg, rozciąganie boków, przeciąganie się. Pamiętaj o tym, że po każdej godzinie pracy przed komputerem należy Ci się 5 minutowa przerwa. Wykorzystaj odpowiednio tę krótką przerwę, aby wstać, poćwiczyć czy chodź na chwilę zaczerpnąć świeżego powietrza. Oczywiście jeśli twoja firma dba o odpowiednią profilaktykę chorób zawodowych możesz skorzystać w tym czasie z tzw. masażu biurowego Work Site.

4.Masaż w pracy – jest to zabieg leczniczy wykonywany na krześle, wprost idealne rozwiązanie jak na warunki biurowe. To sposób, by zapobiec powstawaniu lub pogłębianiu istniejących schorzeń kręgosłupa oraz aby, efektywnie wykorzystać przerwę w pracy. Masaż wykonany przez ubranie, przy dźwiękach relaksującej muzyki nie tylko zniweluje twoje zmęczenie oraz ból pleców i karku, ale również zmniejszy poziom stresu i napięcia mięśniowego. Jak często zdarza ci się wstać od komputera i poczuć ból, drętwienie czy sztywność? Masaż biurowy Work Site wyzwoli cie od tych nieprzyjemnych objawów oraz doda ci nowej energii do pracy.

5. Pole elektromagnetyczne – szkodliwe pole elektromagnetyczne emitowane przez linie wysokiego napięcia, prąd elektryczny, komputery, telefony komórkowe, telewizory oraz inne urządzenia elektryczne zostały uznane za niebezpieczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli pracujemy przez dłuższy okres czasu w strefie wysokiego pola elektromagnetycznego, powoduje to powstanie stałego źródła stresu ( związanego ze zmianą polaryzacji ciała), które prowadzi do przewlekłego zmęczenia, frustracji, napięcia i chorób przewlekłych. Objawy są banalne, a należą do nich: senność, zaburzenia snu, drażliwość, złe samopoczucie, przewlekłe bóle, które w konsekwencji mogą prowadzić do poważniejszych chorób takich jak nowotwór. Fale elektromagnetyczne ponadto zmniejszają naszą zdolność prawidłowej percepcji, wpływają na nieprawidłową pracę fal mózgowych oraz mogą wywoływać lekką depresję. Istnieje wiele urządzeń, które służą do ochrony przed szkodliwym promieniowaniem, warto sprawdzić czy firma w której pracujemy zabezpiecza nas przed tym zagrożeniem.

6. Muzyka i kolor – prawie w każdym biurze słychać odtwarzaną w tle muzykę. Ma ona wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne, umiejętność komunikacji. Odpowiednia muzyka stymuluje nas podczas wykonywania monotonnych zajęć, zmniejsza stres, ponadto maskuje inne, niechciane dźwięki pochodzące z otoczenia, np. ruch uliczny. Muzyka powinna być lekka i przyjemna, muzyka głośna może być irytująca czy wręcz przeszkadzać w pracy. Kolorystyka pomieszczeń też pełnią istotną rolę. Kolor wnętrza przeznaczonego do pracy powinien być raczej neutralny i stonowany. Idealnie do biura nadają się: pomarańczowy - pobudza kreatywność, żółty - wzmacnia intelekt i zwiększa motywację, czerwony - pobudza, niebieski - uspokaja, zmniejsza napięcie fizyczne i psychiczne, zielony - uspakaja i działa leczniczo na organizm. Nie poleca się zbyt agresywnej kolorystyki która powoduje szybkie zmęczenie i przygnębienie.


Obrazek
Tomasz Mendak edytował(a) ten post dnia 24.01.11 o godzinie 14:44