Tomasz Mendak

Tomasz Mendak Co-Owner / R&D
Manager

Temat: Jak wybrać odpowiednie krzesło?

Ponieważ każdy pracownik biurowy spędza w ciągu całego swojego życia zawodowego około 80 tyś. godzin siedząc, wybór odpowiedniego krzesła wydaje się być sprawą kluczową.

Krzesło biurowe powinno spełniać kilka podstawowych cech: powinno być dostosowane do indywidualnych wymiarów człowieka, spełniać wymogi ergonomii oraz bezpieczeństwa, uwzględniać potrzeby estetyczne.

Wybierając krzesło biurowe należy upewnić się, że:

- jest wyposażone w mechanizm umożliwiający dynamiczne siedzenie, co oznacza, że zarówno siedzisko jak i oparcie aktywnie podąża za zmianami naszej pozycji,

- jest stabilne, tzn. czy jego baza 5 ramienna ma rozstaw równy szerokości i głębokości siedzenia,

- krzesło zapewnia nam swobodny ruch ramion we wszystkich kierunkach,

- wysokość oparcia krzesła jest równa 55 - 60 cm,

- oparcie jest wypukłe na wysokości kręgosłupa lędźwiowego oraz wklęsłe na wysokości jego części piersiowej,

- głębokość i szerokość siedziska wynosi 40cm,

- krzesło posiada płaskie siedzisko, a jego część przednia jest odchylona ku tyłowi pod kątem 3 - 5 stopni,

- siedzisko jest odpowiednio wyściełane, co w praktyce oznacza że nasze ciało zagłębia się na 2 - 3 cm,

- zakres regulacji wysokości krzesła to 40 - 60 cm.


Obrazek
Tomasz Mendak edytował(a) ten post dnia 12.09.10 o godzinie 21:48

konto usunięte

Temat: Jak wybrać odpowiednie krzesło?

Czy wiesz coś na temat funkcjonalności tak zwanego krzesła ergonomicznego - klękosiad - taką nazwę znalazłam w internecie, ale nie jestem pewna czy to jest odpowiednia nazwa.

Na rynku pojawił się również prototyp krzesła zwanego - mPosition.

Podczas światowych finałów Imagine Cup 2010, Instytut Wzornictwa Przemysłowego przedstawia swój projekt zrealizowany we współpracy z firmą PROFI – mPOSITION, nowoczesne, wielofunkcyjne stanowisko do pracy z komputerem w pozycji siedząco-leżącej.

W latach 2003-2006 Dział Badania + Rozwoju Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przeprowadził badania ergonomiczne: antropometryczne, biomechaniczne i elektrofizjologiczne obciążenia układu ruchu człowieka na stanowiskach pracy z komputerem. Rok później zwrócił się do firmy PROFIm z propozycją stworzenia produktu odpowiadającego zapotrzebowaniu na wygodne, estetyczne i funkcjonalne siedzisko z możliwością pracy przy komputerze.

Więcej informacji na stronie:
http://designteka.pl/premiera-mposition.html
Tomasz Mendak

Tomasz Mendak Co-Owner / R&D
Manager

Temat: Jak wybrać odpowiednie krzesło?

Nazwa klękosiad, jest jak najbardziej poprawna, popularnie nazywa się go również klęcznikiem. Jeśli chodzi o klękosiad i jego zastosowanie to zdania są podzielone. Jest dużo osób które go wychwalają oraz spora część które go mocno krytykują, uskarżając się na nawet silniejsze bóle kręgosłupa, bóle kolan, zsuwanie się pośladków czy całkowity brak komfortu siedzenia. Ale przyjrzyjmy się faktom.


Obrazek


Siedzisko klękosiadu jest nachylone ku przodowi pod kątem 30 stopni. Dzięki temu detalowi nasza miednica ustawia się w prawidłowej pozycji, co prowadzi do zachowania lordozy lędźwiowej, czyli prawidłowego ustawienia tego odcinka kręgosłupa. Jednym słowem przyjmujemy bardziej naturalną pozycję, niż podczas siedzenia na zwykłym krześle.

Są również i minusy. Po pierwsze, poruszany już we wcześniejszym post`cie temat prawidłowej pozycji siedzenia przy komputerze, czyli pozycji rozwartej. Klękosiad uniemożliwia przyjmowanie tej pozycji. Ponadto nie posiada on oparcia, nie pozwala on również na tzw. dynamiczne siedzenie. I pozostaje również kwestia podparcia ciężaru całego ciała na goleniach, które nie są przystosowane do przyjmowania takiego obciążenia i w przyszłości może to skutkować jakąś poważniejszą kontuzją.

Podsumowując specjaliści nie polecają siedzenia na klękosiadzie przez dłużej niż 2 godziny dziennie.

Jeśli chodzi o nowoczesne stanowisko pracy mPOSITION to jest to bardzo ciekawa propozycja. Muszę się dokładniej z nią zapoznać.Tomasz Mendak edytował(a) ten post dnia 20.09.10 o godzinie 16:58

Następna dyskusja:

Jak idzie z mini biznes pla...




Wyślij zaproszenie do