konto usunięte

Temat: Mocarstwowe plany Pekao po repolonizacji. Bank myśli o...

Mocarstwowe plany Pekao po repolonizacji. Bank myśli o otwarciu biur w Nowym Jorku i w Londynie.

Bank Pekao rozważa otwarcie nowych oddziałów zagranicznych. O szczegółowych planach ma poinformować jeszcze w tym kwartale. To w pewien sposób powrót do korzeni - bank przez lata specjalizował się w zagranicznych operacjach.

Przez większą część swojej historii Bank Pekao zajmował się głównie prowadzeniem zagranicznych operacji bankowych. Instytucję stworzono pod koniec 1929 roku. - Zadaniem tego Banku miała być [...] ochrona oszczędności wychodźstwa polskiego, operacje kredytowe, obsługa finansowa eksportu i importu polskiego – mówił o początkach działalności Banku Polska Kasa Opieki jego pierwszy prezes Henryk Gruber.

Po wojnie komuniści początkowo rozważali likwidację Pekao, ale dość szybko stwierdzili, że jednak dewizy od polskich emigrantów są ważnym źródłem przychodów i bank przetrwał. Zaczęły funkcjonować tzw. paczki Pekao - z konkretnymi zagranicznymi produktami trafiały do adresata w Polsce po wpłaceniu określonej kwoty przez nadawcę za granicą.

Z czasem ta działalność rozwinęła się do takich rozmiarów, że na jej bazie utworzono Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego Pewex. Stało się samodzielnym tworem, a Pekao znowu stał się bardziej bankiem niż specyficznym domem towarowym z zagranicznymi produktami. Ale nadal operacje zagraniczne były ważne. W latach 70. prowadził walutowe rachunki bankowe, udzielał kredytów w dewizach dla osób prywatnych i firm państwowych. Rozliczał także przekazy z zagranicy, skupował i sprzedawał waluty, czeki zagraniczne oraz inkasa tych czeków. Zajmował się finansowaniem i obsługą tzw. firm polonijnych.

Oddziały, żadnych większych przejęć ...

http://www.msn.com/pl-pl/finanse/firmy/mocarstwowe-pla...