konto usunięte

Temat: Historia homoseksualizmu żeńskiego

Drogie panie,

Wątek ten dotyczy każdej z nas. Nie wzięłyśmy się z powietrza ani z piany morskiej, nie przyniósł nas też bocian... lecz mamy swoją własną historię - jedyną, piękną i niepowtarzalną. Pomyślałam sobie, że możemy tutaj dzielić się swoją wiedzą na temat naszych godnych podziwu poprzedniczek żyjących na przestrzeni wieków. Jeśli natknęłyście się na jakieś ślady miłości kobiet, czy to w epoce średniowiecza, renesansu, wieku XVIII, XIX, bądź innych epok, piszcie! Może w sztuce? W literaturze? W poezji sprzed wieków? A może znacie jakieś inne dowody bądź hipotezy dot. naszej miłości? Istniała ona od zawsze a świadomość tego może nas tylko jeszcze bardziej wzmocnić.

Naszą historię zaczynam od ludów pierwotnych... Przytaczam tym samym fragment mojej pracy mgr pt. Homoseksualna emocjonalność kobiet w wybranych utworach XIX i XX wieku (Homoemotionalität zwischen Frauen in ausgewählten Werken des 19. und 20. Jahrhunderts) której polska wersja dostępna będzie w najbliższym czasie.

Pozdrawiam wszystkie panie :-)

Ludy pierwotne

Na najwcześniejsze ślady homoseksualizmu żeńskiego można natknąć się wśród ludów pierwotnych, gdzie istniała duża tolerancja dla orientacji homoseksualnej. W epoce paleolitu (od 2.500.000 - 8.000 lat p.n.e.) kobiety homoseksualne żyły prawdopodobnie oddzielone od świata mężczyzn i tym samym tworzyły własną grupę1. Nie można wykluczyć, iż kobiety te przedostawały się do męskich grup myśliwych i wchodziły w związki z homoseksualnymi partnerkami2. Kolejny dowód na istnienie kobiet kochających kobiety znaleźć można w kulturach przedpatriarchalnych. Na terenie wykopalisk jednej z najstarszych dużych osad wczesnej epoki kamienia (ok. 8800-2000 p.n.e.) można odnaleźć rzeźby trzymających się w ramionach kobiecych par lub obejmujących się i tańczących kobiet. Świadectwa tych wyłącznie żeńskich związków mają 30.000 oraz 7700 lat3.
Nekropolie ludów europejskich młodszej epoki kamienia (2900-2050 begin_of_the_skype_highlighting 2900-2050 end_of_the_skype_highlighting p.n.e.) służą jako dowód na podobne archeologiczne znaleziska. W ówczesnej kulturze obowiązywała istotna zasada pochówków: mężczyźni byli składani do grobu na prawej stronie, kobiety zaś na lewej stronie ciała. Na cmentarzyskach można odnaleźć podwójne mogiły kobiet i mężczyzn. Według przypuszczeń są to częściowe pozostałości po parach homoseksualnych, które zmarły np. podczas epidemii. Miejsce pochówku polskiej ludności na cmentarzysku w Żarnikach Górnych skrywa dwanaście grobów, z czego jedną część tworzy grób dwóch kobiet oraz dwóch mężczyzn. W kwaterze o numerze siedemdziesiąt osiem spoczywała jedna kobieta na prawej a druga na lewej stronie ciała. Natomiast w mogile osiemdziesiątej piątej jeden mężczyzna leżał na lewym a drugi na prawym boku. Przy pierwszym z nich odnaleziono zarówno męskie jak również żeńskie atrybuty. Podobnego odkrycia dokonano w podwójnym grobie kobiet: przy jednej zmarłej znaleziono topór wojenny oraz wykonaną z miedzi i kości tarczę4. W czasie 4500-3600 p.n.e. na terenach Brześcia Kujawskiego żyła ludność kultury lendzielsko-polgarskiej. Na tamtejszym cmentarzysku natknąć się można na kolejny grób mężczyzny spoczywającego na lewym boku i jeden grób kobiety spoczywającej na prawym boku5. Wspomniane miejsca pochówku świadczą o zmianie społecznej roli płci kobiet i mężczyzn. Można zatem przypuszczać, iż jeden z homoseksualnych partnerów poddał się takiej metamorfozie6.


Bibliografia:

1. Por. K. Boczkowski, Homoseksualizm, Warszawa 1988, s. 72 [w:] P. Fiałkowski, Seksualność, psyche, kultura. Homoerotyzm w świecie starożytnym, Wydawnictwo Psychologii i Kultury ENETEIA, Warszawa 2007, s. 20 f.
2. Tamże, s. 20.
3. Por. B. Gissrau, Die Sehnsucht der Frau nach der Frau. BoD – Books on Demand, Zürich 2001, s. 8.
4. Por. A. Kempisty, Schyłek neolitu i początek epoki brązu na Wyżynie Małopolskiej w świetle badań nad kopcami, Warszawa 1978 [w:] P. Fiałkowski, por. przyp. 10, s. 27 f.
5. Por. K. Jażdżewski, Cmentarzyska kultury ceramiki wstęgowej i związane z nimi ślady osadnictwa w Brześciu Kujawskim, ‹‹Wiadomości Archeologiczne›› 1938, t. 15, s.16-17; 36 [w:] Tamże.
6. Tamże, s. 28.
Agata J.

Agata J. Grafik ilustrator
freelancer, grafik
konceptualny

Temat: Historia homoseksualizmu żeńskiego

Odkopujemy dinozaury;)? Fakt, nie wzięłyśmy się z powietrza ani piany morskiej, bocian także nas nie przyniósł - wzięłyśmy się zwyczajnie z mamy i taty jak reszta naszego gatunku i niewątpliwie od zawsze aż do teraz było nam w społeczeństwie mniej lub bardziej ciężko * w ogromnym skrócie ale wyczerpałam temat;). Zaryzykuję, że nudną historię piszą ciekawe indywidualne przypadki, mniej lub bardziej znane i te byłyby ciekawsze - subiektywnie - na moją głowę skutki;)

co do literatury: wyczerpująco na temat:

http://lgbt-eka.blogspot.com/2010/09/geje-i-lesbijki-z...

pozdrawiamAgata J. edytował(a) ten post dnia 08.02.11 o godzinie 17:09

konto usunięte

Temat: Historia homoseksualizmu żeńskiego

No wiesz, zawsze można przynajmniej zdobyć się na trochę wysiłku i spróbować ;-). Wiadomo, że to są jedynie hipotezy, ale uważam, że i tak godne uwagi i interesujące.

Dziękuję za poleconą pozycję. Czytałaś może?

pozdrawiam również :-)
Agata J.

Agata J. Grafik ilustrator
freelancer, grafik
konceptualny

Temat: Historia homoseksualizmu żeńskiego

Tak, przeczytałam i uważam, że to jedna z rzetelniejszych pozycji na wciąż jeszcze dość ubogim polskim rynku literatury LGBT. Sporo historii, mnóstwo anegdot, do tego fantastyczny zbiór zdjęć, reprodukcji, plakatów...Z czystym sumieniem mogę zaproponować lekturę.

na deser/na dobranoc:

http://www.youtube.com/watch?v=zR6d03fz8IA

pozdrawiam serdecznie
Magda Kaszewska

Magda Kaszewska ktoś zatrudniony :)

Temat: Historia homoseksualizmu żeńskiego

Dobre, dobre!!!

Następna dyskusja:

Historia z kalendarza




Wyślij zaproszenie do